1. 1.
    Serbest piyasaya doğrudan yapılmış en can alıcı müdahale. Aslında sadece dolarla değil, tüm döviz birimleriyle sözleşmeler yasaklanmıştır. Efendim öncelikle doğru bir karar olduğunu düşündüğümü belirtmek isterim ancak bu karar fırtınalı denizin ortasında değil, daha limandayken alınmalıydı. Bunun yanında bugünkü PPK toplantısı öncesi (bkz: 13 Eylül 2018 ppk toplantısı) ne acelesi vardı da açıklandı dediğim durumdur.
    Ayrıca aklımdaki deli sorulardan bazıları;
    1-) yurtdışından dövizle mal getirip (makina, araç, vs) leasing ile bunu Türk şirketlerine kiralayan, yani dolarla alıp dolarla kiralayan şirketler sözleşmeleri Tl ile yaparlarsa ve tl hiç huyu olmadığı halde (!) birden dolara karşı değer kaybederse nasıl olacak bu işler? (Merkez bankası daha bu yıl başında yıl sonu dolar beklentisini 3,74 TL olarak açıkmaıştı. Sen dolarla makinayı aldın, kredi kullandın, 3,74 kur hesabıyla TL ile kiraya verdin, yılsonu oldu sana dolar 7 tl hadi öde çektiğin krediyi, kar et, vergi ver, işçi maaşlarını öde)
    2-) Karardaki "Bakanlıkça belirlenen haller dışında" ifadesi tam olarak ne demek? bu haller neden şimdi açıklanmadı da sonraya bırakıldı?
    3-) Devletin yaptığı ve alım garantisi verdiği işlerde dolarla belirlenen ücretler de TL'ye çevrilecek mi? (Osmangazi, Yavuz Sultan Selim köprüleri, Şehir hastaneleri, Elektrik alım garantileri, vs.) Yoksa sadece sıradan vatandaş mı etkilenecek bu kararlardan, doğru yaptığımız bir şeyi yarım mı yapacağız?
    4-) Adam sözleşmeyi yapmış, bütün planı dolar üzerine, kanun var, her şey kitaba uygun, bir karar çıkartıp hooop, bir ay içinde sözleşmeni değiştir diyorsun da, geriye dönük uygulama yaparak en bariz serbest piyasa kurallarını alt üst etmiş olmuyor musun? Ayrıca "türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir." diyerek topu iki mızmız çocuğun arasına bırakıp kaçınca çarşıyı karıştırmıyor musun? Çünkü bu durumda kiraya veren tama arkadaş ben senden 10.000 dolar kira alıyordum madem tl'ye çeviriyoruz 1 dolar 10 tl'den hesaplıyorum, bana dolar lazım, ne olacağı belli değil aylık 100.000 tl rica edeyim diyecek, kiracı ise hooop arkadaş biz seninle sözleşme imzaladığımızda 1 dolar 2,50 Tl'ydi al 25.000 TL'yi sus diyecek. Kararda hiç bir yol yöntem olmadığı içinde mahkemeler bile birbirinden farklı kararlar verecek. Adama çık dükkandan o zaman desen,i sözleşmem var diyecek, e sözleşme dolar ödeyeceksin diyor, üfff iyice çorba oldu. Atılan taş ürküttüğün kurbağaya değmedi değil mi?
    Fırtınalı denizin ortasında yapılacak iş değil bunlar. bu günlerin geleceğini önceden görenlerin uyarıları dikkate alınsaydı dolar sakin seyrettiği zamanlarda yumuşak bir şekilde geçilir bu günde bu sorunlar yaşanmazdı. S

ilgili karar linki: http://www.resmigazete.go...iler/2018/09/20180913.htm

Kartar metni:

türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararda değişiklik yapılmasına dair karar

madde 1- 7/8/1989 tarihli ve 32 sayılı türk parası kıymetini koruma hakkında kararın 4'üncü maddesine aşağıdaki bent eklenmiştir.

"g- türkiye'de yerleşik kişilerin bakanlıkça belirlenen haller dışında kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden ve dövize endeksli olarak karşılaştırılamaz."

madde 2- aynı karara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"geçici madde 8- bu kararın 4'üncü maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, bakanlıkça belirlenen haller dışında; türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir."

madde 3- bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

madde 4- bu karar hükümlerini hazine ve maliye bakanı yürütür.
    2 ... humussuztoprak
  2. 2.
    Kurun artmasına neden olacaktır.
    ... n dakota