bugün

(bkz: kapak olsun)
fenerbahçe karşısındaki başarılarını osmanlıca olarak okumak zorunda kalan galatasaraylılara üzülüyorum. oysa biz fenerliler için bir tek lig tv yeterli oluyor galatasaray karşısında alınan/alınacak farklı galibiyetleri izlemek için.

fenerbahçe galatasaray'ı 8-0 yenerse galatasaray'ın 9-0 lık galibiyeti de kesin bulunacaktır tarihin tozlu sayfalarından.güldürmeyin adamı.
daha geçen yıl "şanlı 100. yılımızı kutluyoruz tey tey!" diye dolaşanların içlerine bir türlü sindiremedikleri, bildiğin futbol maçı. "o zaman neyine senin 100 yıl?" diye sorarlar adama, tarihine sahip çıkmadıktan sonra.. gerçek şudur ki, yediniz işte yedi tane! hem de yedi galatasaraylıdan! 90 küsür yıl geçti aradan ayrı ayrı dedem düşünsün (bak ne güzel şarkı sözlerine de oturtabiliyo), o zaman hökümet akp değildi, yok sizinkiler libya'dan savaştan dönmüş antremanlıyken, bizimkiler moldova'da değişik tadlar denemekle meşguldü vs. gibi bahanelerle geçmez bu acınız. ya oturur, trabzonla beraber 1967'den başlatırsınız tarihinizi (o zaman da, 1974'te takım komple kıbrısa çıkarma yaptı diye aradaki yedi yılı da saymamak yok ama) ya da paşa paşa evet biz yenildik, bi daha olmayacak baba söz dersiniz. ha bu arada yalnız, yanlış gibi kelimeleri doğru yazarak da türkçemize katkılarda bulunabilirsiniz. *
inandığın masallar,
birer şarkı oldular
sana imkansızlıklıkları unutturdular..

tüm çocuklarınıza anlatın bunu ama bence gs forumlarında ortak bir tarihe karar verin önce, böyle gerçekten komik oluyor.
gecmisi yok saymak tarihi degistirmez.
işine gelmeyenlerin "Asırlar önceki maç, maç değildi ki" diyerek konuyu başka taraflara çekmelerine neden olan bir maç.
4 sene sonra üzerinden 100 yıl geçmiş olacak maç.

(bkz: dalga geçecek güncel konu bulamamak)**
bu maçtan dolayı mutlu olan galatasaraylı yazarların deil kendilerinin, babalarının maç oynanırken hangi agaçta portakal oldukları ve 2002 deki 6 0 lık maçı izlerken hangi kahvede sinir krizi geçirdiklerini sormak bir vatan borcudur.
öyle ya da böyle, üzerinden çok ya da az geçmiş sonuçta galatasaray'ımızın 7 tane koyduğu maçtır. aynı 6 tane koydukları gibi tarihte yerini almıştır.
hayat ne garip kestaneler, yılbaşı hazırlıkları falan. hem de 1911'de fenerbahçe kurulalı 4 yıl olmuşken. bak başa döndüm yine. yılbaşı hazırlıkları? hem de osmanlı devleti topraklarında... isa için dua da etmişler mi maç öncesi? onu merak ediyorum en çok.
şehir efsanesi. oynandığına dair hiçbir bulgu yoktur, sadece şuyudan ibarettir. farklı kaynaklarda çok sayıda çelişkili bilgiler vardır, hiçbiri diğerini teyid etmez.

şahsi kanaatime göre şöyle bir şey olmuş olabilir, vapurla karşı tarafa geçen top tekniği yüksek 8-10 tane genç, yaşça kendilerinden küçük 10-15 kişiyi papazın çayırında yenmiş olabilirler, belki bu gençlerden bir iki tanesi galatasaray'da futbol oynamaktadır, ya da yenilen çocuklardan birkaç tanesi 3-5 sene sonra fenerbahçe'de futbol oynamaya başlamış olabilirler. zaten yarıla yarıla gülenisidir ki, böyle bir maçın varlığı Gs'liler tarafından ilk defa 6 Kasım 2002' den sonra ortaya atılmıştır. Yahu madem böyle bir onurunuz var mazinizde, 6 yedikten sonra mı hatırınıza geldi? Yoksa sebep sadece 7'nin 6'dan büyük olması olmasın.

(bkz: kargaları güldürmek)
6'nın acı koyması ve video kayıtlarının sonsuza kadar saklanması katidir. fakat bahsi geçen olay rivayetten öteye gitmez hangi bulgu ile kanıtlanacağı merak konusudur. iyi ki varsın galatasaray yoksa biz kime 6 atar, kime gülerdik.

edit: seri eksi oy veren fanatik ibne ilgini bekliyorum. *
abartılacak bir durumu olmayan maçtır. alt tarafı galatasarayımız fenerbahçeyi 7 kişiyle 0-7 yenmiştir.. mutluyum gururluyum..
hakkında hiç bir görüntüye rastlanmamış olmasına rağmen günümüzde hala konuşulmaya çalışılan maçtır.

+ abi o 7.gol neydi ya
- rahat 30 metre vardı
galatasaray ne zaman tarihi bir hezimete uğrasa taraftarlarının abandığı iddiadır. ayrıca belirtilen tarihte ne türkiye cumhuriyeti, ne futbol federasyonu kurulu olduğundan bas bayağı amatör bir maçtır. ayrıca maçın görüntülerini izleyemeyip "ulen ne maçtı beğğ" diyemeyince ne anlamı var ki öyle bir skorun.
* giderek 98 dönemi fenerbahcesine benzediğimizi ortaya cıkaran durum. ezikliğini eski maclarıyla kapatmaya calısan taraftarların bu sekilde davranması sonucu bütün camianın bu sekilde anılması. 98 döneminden kastım ali şen'in her türlü pisliğine ragmen fenerbahce'nin bir türlü iyi sonuc alamaması nedeniyle taraftarın sürekli geriye dönük anılarıyla övünmesi olayıdır. ben o dönem fenerin ilerleyememsini bu mantıga bağlıyordum ki aziz yıldırım'ın ** gelmesi ile bu durum yavas yavas asıldı. aynı durum 6-0 sonrası ne yazık ki galatasaray'ımda rastlamaya basladık. geçmişte yasamak gelecek için birşey kazandırmaz bize. bu macı hatırlatıp durmak bu nedenle gereksizdir. bu macın bize tek hatırlattığı bu tatlı rekabetin ne kadar eski olduğudur. bu iki takım 1911'den beri birbiriyle yarısıyor ve birbiriyle yarısarak büyüyor.

fenerbahce galatasaray tesislerinde cim saha kullandı diye tesilerinde cim saha yaptı, galatasaray uefa'yı aldı diye kendisine sapiyonlar ligi'ni hedef secti. inşallah onlar şampiyonlar ligini kazanır da bizler de daha iyisi için ugrasırız. rekabet tatlı ve ezelidir hatırlatıp durmak gereksizdir. 6-0 kadar.*
http://www.milliyet.com.t...ol/gs/unutulmayanlar.html
oynanıp oynanmadığına kesin olarak kanaat getirilemese de, 6 kasım 2002 tarihinden sonra piyasaya sürülmüş olmasından mütevellit hayal ürünü olduğu şüphelerini doğuran maç...

hem oynansa bile ne farkeder ki, hiç bir cimbomlunun can-ı gönülden böyle bir galibiyete sevindiğine inanmıyorum, ne zaman 6 kasım muhabbeti açılsa, sarı kırmızılılar "ama biz de 7 kişiyle 7-1 yenmişiz sizi" der ve skora eşitliği getirdiğini sanır oysa komik olduğunun bile farkında değildir, o anda tek derdi altta kalmamaktır, insan canlı canlı heyecanını yaşamadığı, statta o atmosferi yaşamadığı, hadi onu geçtim kahvede renkdaşlarıyla izlemediği, onu da geçtim radyodan bile dinleyemediği, onu da geçtim be, en azından gollerinin tekrarını izlemediği bir galibiyete neden sevinir anlamakta güçlük çekiyorum...

federasyon henüz kurulmamış, cumhuriyet ilan edilmemiş, daha baban yok ortada, anan yok, senin esamen bile okunmuyor, kale direkleri var mı yok mu, yoksa mahalle maçlarındaki gibi taşlar mı konulmuş belli değil, hakem var mıydı yok muydu yoksa yaşça büyük olup da diğer oyunculara sözü geçen bir oyuncu mu hakem tayin edildi belli değil, hiç bir şey belli değil ama galatasaraylılar bunu ortaya atmaktan keyif alıyorlarsa, ki demek ki keyif alıyorlar, hayırlı işler diliyorum kendilerine...
galatasaraylıların hayallerinde yaşattıkları maçtır.
(bkz: hayallerle yaşıyor bazı insanlar)

yıllar yılı fenerbahçe'den aldıkları derin darbeler sonucu, yaşadıkları travma neticesi, beyin amcuklaması geçiren ve şizofren olan bir galasaraylının hayali arkadaşından duyduğu ve etrafına yaydığı ve birazcık mutlu olmak isteyen galatasaray camiasınında hemencecik sahiplendiği dünyanın en büyük toplu götten atmasyon olayıdır.gerçek olsa ne olcak ki? futbol kurallarının bilinmediği,ofsaytın bile olmadığı, eşraftan kurulu takımların 100 sene önceki maçının sonucuyla övünmek, 100 sene boyunca övünecek hiçbirşey elde edememek övünecek değil utanılacak birşeydir.

ha birde siz yapamazsınız asla öyle şeylerde çok hatırlartırsınız ya hani , mençıştır da feneri 6-2 yenip 62 tavşını yapmıştı , ne komik dimi.
(bkz: gülün lan ipneler)

size çok acıyorum ve çok gülüyorum.
fotoğraflı haberi, cd si, vesairesi olmayan, kulaktan kulağa rivayet edilerek günümüze gelen maç. ne derece doğrudur bilinmez.

oysa 6-0 lık maçın vcd, dvd, avi, mp4 ve bilumum türde kayıtlı belgeleri vardır.
Neredeyse 100 sene önce olmuş bitmiş ama sidik yarışı bu günlere taşmış maçtır. sen beni yendin, ben seni yendim kavgası yapacak değilim ama tarihindeki en büyük başarısı olarak 6-0'lık galibiyeti sayan ve bu skorla masturbasyon yapan bünyelere "ha 6 sene önce, ha 100 sene önce... tarih, iki takım arasındaki en farklı galibiyetin bu olduğunu yazar" şeklinde hatırlatmak farzdır. hayalidir demekle tarih silinmiyor.
bir rivayete gore fenerbahce takımında forma giyen sporcuların 12 tanesi darbe soz konusu oldugu için cephede savasmaktaydılar.tamamen sadrazam ve paşaların destekledigi gayri muslim oyuncuların kurdugu galatasaray takımı soz konusu maca fenerbahceli gercek futbolcular olmadıgı için cıkmak istemişlerdir.takımda 11 kişiyi ancak malzemecilerle ve cevredeki esnafla tamamlamaya calısan fb takımının karsısına kurulu 7 kişilik bir kadro ile cıkan gs takımı ; fb de adı gecen kaleci ali said in ilk dakikalarda kırmızı kartla oyun dısında kalması ile 7 ye 10 olarak maca cıkmıslardır.

kadıköyde papazın çayırında oynanan maç yine bir rivayete gore 7-0 bitmiştir.

ama bunlar sadece rivayettedir. ne kimsenin elinde bir delil ne de bir kaynak vardır. o zamanlarda yasanan savas ya da buyuk onderlerin resimleri su zamanlarda bile bulunabilmekte iken bu mac ile ilgili hiç bir kayıt soz konusu degildir. hatta onceleri liglerin kurulmadıgı soylenirken son zamanlarda ise istanbul ligi olarak hatırlandıgı soylenmiştir. ıspatı yoktur ve nedendir bilinmez fenerbahce takımının 6-0 lık galibiyetinden sonra boyle bir macın var oldugu ortaya cıkmaya başlamıstır.

edit: bjk liyim desem kim inanır..
galatasaray müzesinde kayıtları yer alan maç. galatasaray dergisinin bir sayısına da konu olmuştur. demek ki neymiş? araştırmadan ve bilmeden kaynak olmadığını iddia etmeyecekmişiz.
(bkz: 20 ikincitesrin 1814 ebengücü alisamispor maci) *
gs-fb derbileri arasındaki en farklı skorun ortaya çıktığı maç. işin ilginç yanı maçın skorun 7-0 olduğuna inanmyanlar fenerbahçenin tarihinin 101 yıl olduğuna inanmaktadırlar.