bugün

öncesinde luiz nazario lima de ronaldo' nun başına enteresan olayların geldiği rivayet edilen maç.
evsahibi fransa'nın turnuva boyunca adam gibi oynadığı tek maç. diğer maçlarda şans faktörü öne çıkmıştır.
final maçına kadar turnuvanın tartışmasız en büyük yıldızı olan ronaldo'nun maç günü enteresan bir şekilde ishal olması sonucu, Brezilya'nın da ronaldo gibi sıçıp sıvadığı maçtır efendim.
petit'in ücüncü golü atarak, kendi rüyasinin gerceklesmesini engelledigi mac. kendisi, 1994'te rüya görür, fransa ile brezilya finale kalmis ve fransa, brezilya'yi 2-0 maglup ederek kupayi kazanmistir.
1998'de, petit'in dedigi gibi gerceklesmis ve fransa 2-0 öndeyken, petit, macin skorunu belirleyen golü atmis ve fransa 3-0 kazanmistir.
maçın akabinde finalist brezilya'nın kalecisi taffarel, istanbul'a gelip gassaray'a imza atmıştır.

aynı zamanda 90larda esen brezilya fırtınasının sonudur bu maç. ertesi dünya kupasına kadar işleri düzgün gitmemiştir adamların bu maç nedeniyle.
türkiyenin olmadığı turnuvalarda fransayı destekleme nedenlerimden biridir. bu maç sayesinde; fransa milli takımnına ve zinedine zidane'a büyük sempatim vardır yıllarca. her ne kadar raymond domenech amcamız bu ilgiyi azaltmaya çalışsa da...
http://www.fifa.com/tourn...027/match=8788/index.html
(bkz: Ricky Martin)'in La Copa De La vida şarkısını akla getirir.
turnuva boyunca pek varlığını gösterememiş zidane'nin finalde parladığı maçtır.

edit: zizou'cular rahatsız sanırım. ama öyle maalesef fanboylar.
çok net hatırladığım babamla beraber izlediğim maçtır.zidane'nın 2 golu ve 2. yarıda petit'in golu.
7 veya 8 yaşındayken futbol tarihimin ilk favorisi olan brezilya maçı 3-0 kaybetmişti. Kendi milli takımımız yenilmiş gibi üzülmüstüm
fransa'nın şampiyon olduğu maç. zidane 2 gol atmıştı. evet.
Ustunden 18 sene gecti ama ronaldo ya bu mactan once ne yapıldığı hala açıklığa kavusmadı.
Zidane'nin kornerden aynı golü 2 kez attığı 98 dünya kupası final maçı.

görsel