bugün

Fazla mesai muvafakatı verme işe girerken sen de. Eger vermediysen calismiyom de isten ciksrirlarsa beni bul.
Kölelik şekil ve isim değiştirmiş. Ne yazık ki bir çoğumuz bunu kabullenmiş.

iş güç sahibi (12 saat çalışıp 8 saat uyuyan ve 4 saat yaşayan köleler) insanlar örnek kimseler olarak gösteriliyor.
çalışmayıp napıcaz lan. yata yata vakit mi geçer.
zaman zaman şikayet ediyoruz ama çoğu hastalık boş kalmaktan kaynaklanabiliyor.
avrupa çalışma saati ortalamasının üzerinde olan durum.
(bkz: arbeit macht frei)
kişi çalışma hayatını tanımlarken cümlenin sonunda "bazen de hobi olarak eve gidiyorum" demesi uygun olacaktır.

o 4 saatlik sürenin 3 buçuk saati olan biteni algılamaya çalışmakla geçeceğinden. yaşamak sayılmaz.
he daha kötüleri yok mu? Türkiye gibi bir yerde olmaması imkansız.
(bkz: modern times)
Gerçekten fazlasıyla anlamsızlık içeriyor.
Yani yaşıyor musun yoksa köle misin ? Eh sanırım kölesin evet.

Sanayileşen ve gelişen (ki bir dünya nasıl gelişir o da ayrı mesele) dünya insanlara eğer iş gücü anlamında ihtiyaç duymasa yaşamasına dahi izin vermez. Çoğu yer güçlü kesimin umrunda dahi değildir.

Benim işime yara yeter diye düşünülür.

Eh şehir merakının bunu doğuracağı belliydi. insan yaşamına ters işler bunlar ama çoğumuz bu şartlara mecburuz.

Ya da mecbur muyuz ? Neler yapılabilir diye bir düşünmek gerek.
Olması gereken 8 saat çalışmak, 10 saat uyumak, 6 saatinde kendine ayırmak. Dünyanın her yerinde hemen hemen insani yaşam koşulu olarak kabul edilen budur, ama güzel ülkemizde insanları insanlıktan çıkartana iliğini kemiğini emene kadar çalıştırıyorlar hemde üç kuruş paraya yazık.
kolay paraya teşvik eden sistemdir.
diğer 2 saat de trafik...
itiraz etmeyen bünyelerin hayatı.

hayır!
böyle yekten okuyunca fena koydu lan.. doğacağımız çağa tüküreyim ben. ya da ülkeye. bilemedim.
buna rağmen "evet" diyenler var.
maalesef ülkemizde böyle çalışanlar var. ulan en baba kapitalistler bile 8 saat uyku 8 saat eğlence 8 saat çalışma derken bizim memlekette maalesef ama maalesef durum bu. amk arayıp 170 şikayet etmeye de korkuyordur şimdi bunu yaşayan arkadaş işimizden gücümüzden olmayak diye haklı amk adam iş nerde hani piyasada. adalet lazım bu ülkeye her şeyden önce her kuruma her şeye adalet.
1800 lerde mi yaşıyoruz a koyayım ne 12 saati lan. sanayinin ilk yıllarında bile 12 saat normal karşılanmıyordu. adamlar yıllardır bunun mücadelesini veriyorlar. kardeşim resmi olarak bir işletme seni 8 saatten fazla çalıştıramaz. özel bir durum varsa en fazla 10 saat çalıştırabilir.. salak gibi gidip 12 saat çalışıp 40-50 liraya tamah etmeyin. ezdirmeyin kendinizi. geçen öğrendim pidecide saati 4 liraya çalışıyormuş 12 saatte 48 lira alıyorum usta gönlünden koparsa 50 lira veriyor diyor ulan dükkanın günlük cırosu 1000 lira sana 50 lira vermiş çok mu.
bunun birde 9 saat çalışıp 13 saat uyuyup 2 saatte hazırlanma eve dönüşe harcayanı vardır.

(bkz: bal)
hayat sınavdır .

ahiretin tarlasıdır .

ne ekersen ahirette onu biçersin .
"buna rağmen "evet" diyenler var." demiş arkadaş. bu yüzden evet diyorlar belki de.
Dört saatlik kısmın yarısında sıçıyom olm ben.
hayat değil bu. iki paket makarnaya ülke satan adamlar olduğu sürece satılmasıni önlemek bı yana kalknimaz gelişmez. çöker bu ülke. aydınların hapiste olduğu yerde cehaletle devlet yürümez.
komünüsler çok fakir olm, yiyecek ekmekleri yok, yeahhh yaşasın kapitalism, mal mıyım fakir yaşayayım.
O 4 saat yaşama süresini de genelde televizyon izleyerek geçirmek olgusu vardır ki bu çok daha acı.
Yaşamak da trafiktte geçen zaman, yemek yemek ve yıkanmak oluyor sanırım. Bok gibi hayatmış afedersiniz.
modern köleliktir. evet.