1. 1.
  bu ittifak afrin'de de vardı. beşar esad bi gazeteyle yaptığı röportajda ''pkk'ya afrin'de güçlerimiz yardım ediyor'' dedi geçen hafta. hatta 8 askerin şehit olduğu saldırıya 50-60 kadar esad militanı katıldı. bunların 40 kadarı öldürüldü. sorsan bir esadçıya, esad ülkeyi amerikaya karşı koruyor. ama nedense 20 adet amerikan üssüne karşı tek ses çıkarmıyor. türkleri görünce tüyleri diken diken oluyor. bir liberal ateist olarak ırkçılığı sevmem fakat araplar tarih boyu böyleydi. türklere alerjileri var. ingilize, amerikalıya, fransıza sempatileri olur türklere düşmandırlar.
  1 -1 ... daikokuten
 2. 2.
  ta aksine tel rıfat'ta bulunan rusya-esad üssü boşaltılıyor diye bilmekteyim.
  esad bu durumdan rahatsız.

  rusya'nın talebi üzerine gerçekleşmekte imiş.

  bu ara belirtmek gerekirse tel rıfat afrin'in güney doğusunda, halep istikametinde bir kasaba.
  ypg kontrolünde.

  daha bilinen isim olarak benzediği tel abyad ile karıştırılmasın. oraya daha çok var.
  1 ... eylulsabahi
 3. 3.
  tek başına değerlendirecek olursak, kötü bir durum değil. ypg'de kalacağına esad'da kalsın. bu militanlar afrin'e gelecek ve ordumuzun tadına bakacak. sadece minnigh hava üssü'nü alamayız.
  şimdi diyeceksiniz ki, esad ypg'ye yardım ediyor, onunla anlaşıyor. zorunluluktan. haseke, kamışlı, rakka, deyrizor... buralara bi bakın. güçlenene kadar bunu yapmak zorunda. ypg yapabildiği her çirkefliği yapıyor. son günleri yaklaşıyor. ışid ve muhaliflerden sonra sıra bunlarda.
  ve suriye de afrin'e asker gönderdi. evet. kimleri gönderdi? ndf. 2012 yazında kurulan gönüllü milis gücü. zayıflar. e kalkıp kaplanları gönderecek halleri yoktu ya. yani, asker göndermenin hem göstermelik, hem de bir gözdağı olduğunu söyleyebiliriz. ndf söylemlerine baktığımızda, "osmanlıları durduracağız" çerçevesinde dönüyor. (bu politikaya son vermeliyiz artık.)
  aslında zeytin dalı esad'a yarıyor. ypg, deyrizor'dan 2000 kadar kişi yolladı afrin'e. bir de menbiç var. sonra doğusu var. muhalifler daha fazla kayıp verdi 2 harekatta da. nereden geliyor bu adamlar? idlib'ten. ordu bu sayede önce halep'i, sonra abu ed-duhur'u aldı. pazarlıklar...

  sonuç olarak, bu ve benzeri hamleler sadece diplomatik mesaj niteliğinde. suriye, türkiye ile uğraşmaz. abisine söyler.

  not 1: ordumuz, suriye ordusuyla savaşmayı dahi düşünmemelidir. gerçek ortada: bizimkiler alır. ya sonra? suriye'nin bölünmesine izin verilemez.

  not 2: takipçilerim bilirler ki mezhepçilik, partizanlık veya holiganlık yapmam. ülkem ve dünya doğrultusunda yazarım. hatam varsa affola.
  1 -1 ... la sagrada familia