bugün

(bkz: 12 eylül 1980)
1980 yılına kadar güzel bir gündü..
bir ulkenin ziyan edildigi gundur.
ingilizce-si 2. seviye olan biri için anlatmak eziyettir. Bugün anladım...
sunay akın' ın doğum günüdür; ancak türk tarihinde kara bir gün olduğundan mahkeme kararıyla doğum tarihini değiştirtmiştir. ayrıca the faerie queene' in de doğum günüdür. belki kutlarsınız. *
özel üniversite öğrencilerinde daha yüksek ihtimal olmak ile birlikte bazı devlet üniversitesi öğrencileri de dahil bunlara 12 eylül derseniz muhabbete el kaide, gökdelenler, amerika diye başlamaları oldukça yüksek bir ihtimaldir. tamam genelleme yapamam belki ama iki kere başıma geldi. sanırım çok kişinin de başına gelmiştir.
eğer 12 eylül sizin için sadece "12 eylül'de doğanlar başak burcudur" muhabbetlerine malzemeyse işte bunun sebebi o gündür.
eğer siz hala kenan evren'i bir kahraman, dökülen kanı durduran insan olarak biliyorsanız, bunun sebebi de o gündür.
eğer siz kenan evren karşınıza çıkıp gözünüzün içine baka baka "idam ettiysem ettim" dediğinde alkışlıyorsanız, sebebi o gündür.
eğer sizin için solcular hala din düşmanı demekse, sebebi o gündür.
bir ülkenin darağacında sallandırıldığı gündür. türkiye cumhuriyetnin çöküş dönemine girdiği gündür. kara gündür.
(bkz: su çürüdü)
sabah bakkala giderken, 29 yıl önce bugün hiçkimse bakkala gidebilme lüksünü yaşayamadı düşüncesini aklıma getiren gün. böyle bir ülkede bugün doğanlar için ileride pek birşey ifade edemeyecek gün. Felaketleri, hüsranları, kayıpları şaşırtıcı bir doğallıkla sineye çeken bir millet olduğumuzu utançla hatırlatan gün.
12 eylül 1980

vakit; akşam üstü geç saatler, başkan kennedy izlediği opera gösterisinden münasebetsiz bir elin omzuna dokunmasıyla rahatsız olur. Döner, omzuna dokunan amerikan haber alma servisinden bir ajandır.

- Sir. Your boys have done it!.

(efendim, sizin çocuklar halletti.)

yorumsuz.

kaynak: türk dış politikası 2, baskın oran.
(bkz: türkiye nin karanlık tarihi)

(bkz: hatırlamak istenmeyen zamanlar)
tek faydasını taksicilerin gördüğü darbedir. zira taksimetreyi türkiye'ye kenan evren yönetimi sokmuştur.
bu yıl yapılacak olan referandumun günüdür.* **
1980 de yapılan ihtilalin gerçekleştiği gündür.

o günlerde hayatta değildim. ne kadar acı çekildi ne bilirim ne de tahmin edebilirim. ordunun demokrasiyi hiçe sayıp yönetime el koymasını da asla savunmam. ailemin o dönemi yaşayan büyüklerinden dinlediğim kadarıyla memleketteki sağ sol kavgasından aynı mahallenin çocuklarının birbirini öldürdüğünü, insanların sokağa çıkmaktan korkar hale geldiğini işittim.

yine aynı aile büyüklerinin anlattığına göre darbeden 1 gün sonra trt spikerinin haberleri sunarken "bugün memlekette hiç bir olay yaşanmadı" diye anons geçtiğini, yönetime el koyan ordunun talimatıyla herkese oturduğu evin duvarlarındaki yazıların boya ile sildirildiğini, her binanın önüne çöp tenekelerinin yerleştirildiğini bu sayede vatandaşın çöpünü sokağa rastgele atmadığını da dinledim.

ordu yönetime el koyarak kardeşin kardeşi katletmesini önledi. siyasilerin görevi olan huzur ve refahı belki zor kullanarak, demokrasiyi yani halkın iradesini çiğneyerek sağladı.

bugün, bu darbeyi gerçekleştiren ordu, amerika himayesindeki gizli bir örgütün* etkisi altında kalmakla, terör belasını beslemekle suçlanıyor.

hiç tezat gelmiyor mu bu size. halkı halka rağmen koruyan ordu, şimdi neden kendi halkını katletsin?

baskın oran a gelince. eğer milletvekili seçilebilseydi bugün ufuk uras la beraber bdp saflarında yer alacak, şehit cenazesine değil terörist cenazesine katılıp intikam yazan pankartın altında poz verecekti.
darbe günüdür. fakat sanılmasın ki darbeler sadece üniforma ile yapılır...
evet mi hayır mı gunu. ama kim neye evet neye hayır diyecek tam olarak kimse bilmiyor.
propagandadının dibine vurdugu referendum gunu.
benim icin siradan bir gun.
birilerinin doğum günü. mesela;
(bkz: bydark)
çoğu şeyin ilerlemesinin durduğu,hafızalardan silinmeyecek olayların yaşanmasına adım atılan,apolitikliğin hızla artış gösterdiği döneme geçiş günüdür.
sağ ve sol diye aynı ülkenin insanlarını birbirine kırdırtan düzene düzensizce yapılan bir vuruşun daha gerçekleştiği gün.
(bkz: artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak) dediler,ve olmadı da.
(bkz: çemberimde gül oya)
(bkz: hatırla sevgili)
(bkz: bu kalp seni unutur mu) gibi dizilerde bu konular ve bu gün işlenmiştir.
benim yorum yapamıyacağım, yorum yapmak için yaşamak gereken bir olayın gerçekleştiği gündür.
binlerce gencin 'ah'ını alanların yıllar sonra belki onların ne hissettiklerini bir nebze olsun anlayabilecekleri, darbelerle, darbecilerle ve darbe zihniyetiyle hesaplaşma günü.
belki yarın, belki yarından da yakın.
türkiye yi bir çok açıdan ilgilendiren tarihi gün.

12 eylül e bu kadar olay sıkıştılmaz ki kardeşim. kalp mi dayanır buna.
doğum günüm benim.
güncel Önemli Başlıklar