1. 1.
  bahsi geçen diğer 6-0 veya 5-1'lik maçlar gibi sıradan bir maçtır. 100 yıllık kulüpler böyle tek maçlık skorlarla değerlendirilemeyeceğinden fazla üzerinde durmaya gerek yoktur. herkes her şeyin farkındadır. kimin neler yaptığı kulüp tarihlerinde yazmaktadır. * * *
  38 -23 ... fth
 2. 2.
  yoğun fırtına sonucu galatasaray'ın oyuncularının kadiköy'e geçememesi nedeniyle galatasaray'ın 7 kişi oynayıp 7-0 aldığı maçtır.
  15 -14 ... sen bana bu diyemezsin
 3. 3.
  taksimdeki papazın çayırında oynanan maçtır.. *
  7 -9 ... eşşağan ala gazuğu
 4. 4.
  Unutulmaması gereken bir maçtır.
  8 -5 ... hendrix
 5. 5.
  unutulması gereken bir maçtır. zira her 6 yendiğinde 1911 hatırlanacaksa o kulübün sığındığı her şeyin geçmişe gömülü olması ezeli rakipleri üzer. 'ulan biz boşamı yeniyoruz bunları habire' cümlesi ağızlarından çıkarsa haksız sayılmazlar.
  (bkz: uefa kupası)*
  (bkz: fener maci)*
  8 -20 ... aktif matkap
 6. 6.
  galatasaray'ın yedi kişi maça çıkmasına rağmen 7-0 (yazıyla yedi sıfır) kazandığı derbi.

  edit: maça kalecisiz çıkan taraf, yedi kişiyle oynamak zorunda kalan g.saraydır. onbir kişilik fener değil.

  edit2: "böyle bi maç hayal ürünüdür, varlığı kanıtlanamamıştır, şehir efsanesidir ya da özel maçtır sallanmaması gerekir" diyenler buyrun;
  boru gibi lig maçıdır:
  (bkz: http:// derbies.com/results/index.php?id=42)

  "beş sene öncesi herşeydir, ama doksanbeş sene öncesi hiçbir şeydir" aforizmasına ise bi tarafımızla gülmekteyiz. "şanlı 100. yılımızı kutluyoruz tey tey!" diye dolaşmayın ayak altında evladım, tarihinizi bu kadar sallamıyosanız.
  24 -11 ... indoor rain
 7. 7.
  "Lodos Fırtınası
  Aman o ne lodos firtinasi... Istanbul'un her yani sismis, denizi kabarmis alga dalga, lodos kiyameti desek yerinde olacak... Günlerden 30 Aralık 1911.

  Yilbasina bir gün kalmis, evlerde kestaneler çiziliyor, hazirlik
  girla...

  Vapurlarin kalkis saatleri birbirine girmis, kalkip kalkamiyacaklari bile meçhul. Ama kalkan bir vapura zor bela yetisen dört Galatasarayli oyuncu, dalgalarla mücadele eden vapur'un içerisinde, Fenerbahçe ile oynayacaklari maç'a dogru yol aliyorlardi.. Galatasaray olarak Fenerbahçe karsinda oynadiklari ilk üç maç'ta da galip gelmislerdi, 2-0, 3-0, 5-0, eh, heyecanli degillerdi pek, ama lodos onlari perisan ediyordu.

  Kadiköy'e geldiklerinde diger takim arkadaslari ile bulusacaklardi, ama iskelede sadece iki arkadaslarini gördüler. Önce pek üstünde durmadilar, nede olsa Union Kulüp Stat'inda (Fenerbahçe Stati) diger arkadaslarini bulabileceklerini ümit ediyorlardi. Alti Galatasarayli oyuncu yollandilar Stat'a... Baskan Ali sami Yen onlari orada buldu, baska da kimse yoktu. Ali Sami Yen oynamak istiyordu ama sakatti, maç saati de yaklasiyordu, yedi Galatasarayli oyuncunun gözleri saat'in üzerindeydi, ne gelen vardi, ne giden! Aralarinda konusup, oyunun ertelenmesini istediler; Istanbul sehri bir lodos afetine yakalanmis, vapurlar iptal olmus, oyuncular gelememis, bu maç böyle oynanirmi, iptal en dogal hakkimiz diye düsündüler elbette.
  Ama rakip takim Fenerbahçe buna razi olurmuydu hiç? Bizim yedi kisi kalmis Galatasaray takimimiza, "Sahaya çikmazsaniz, hükmen yenik sayilirsiniz!" diyip, tutturukluklarina devam edince, Galatasaray ruh'u bunu kaldirirmi, yenileceksek, aslanlar gibi çikariz, saha'da yeniliriz diyip, yedi kisi çikip, oynamayi kabul ettiler. Bir önemli sorunlari daha vardi, kaleci yoktu! Lodos firtinasi yüzünden, kalecimiz de gelemeyenler arasindaydi! Ali Sami Yen kaleci olmayi kabul edince, biri kalede olmak üzere, yedi Galatasarayli Aslan, gururla saha'ya yayiliverdiler.

  Ali, Bekir Bircan, Horace Armitage, Celal, Idris, Emin Bülent ve kalede Ali Sami Yen. Hey gidi ASLANLAR hey, yelelerini diklettirip, pençelerini çikarip, gerinip, rakiplerine baktilar. Onbir tane Kanarya, lodos'un da etkisi ile biraz ürperdi ama, içlerinden de kis kis güldüler, arenaya sadece yedi aslan çikabilmis, saha vicik vicik, alirlardi elbet bu maçi! Aman Allahim oda neydi? Saha'da kükreyen aslanlar sanki yüzlerce oluvermisti... Ali Sami Yen'in durdugu kale, rakipleri tarafindan ziyaret bile edilemedi, 90 dakika boyunca top bir adet kere eline bile gelmedi... Aslanlar hem atak yaptilar, hemde kalelerine kimseyi aklastirmadilar. Ne lodos, ne vicik vicik bir saha, nede onbir kisilik rakip takim onlarla bas edemedi.
  Galatasaray, Fenerbahçeyi 30 Aralık 1911 günü, yedi kisi ile, 7 - 0
  yendi.

  Aslan Galatasaray'i lodos afeti bile durduramamis, büyük ruh'u ile, yedi kisi ile oynadigi maç'tan alninin akiyla çikmisti. Yani Infaz gerçeklesmisti.

  Evlerinde yilbasi gecesi için kestane çizen aileler ise, haberi alinca çok sasirip, Fenerbahçe kestaneden beter çizilmis diyip, gülüsmüslerdi diye büyüklerimden hep duyarim!!!! O gece lodos tüm gücü ile devam etmis, bizim Aslanlar ise vapurlar iptal oldugundan, geceyi rakiplerimizin evlerinde geçirmek zorunda kalmislardi.

  Bence, bizimkiler bir güzel uyumustur da, karsi tarafi tam bilemiyorum! Nede olsa tatli tatli uyurlarken bir iki kükreme sesi çinlatmislardir o evlerde Aslanlarimiz, rakiplerimizin tetikteki uykularini bölen!
  Iste Galatasaray ruh'u, inanci ve gerçeklerinden bir tanesi daha.
  Bir rivayete göre, ne zaman lodos firtinasi çiksa, rüzgar'in içerisinden bir kükreme sesi yayilirmis Kadiköy semalarina, içleri ürperten, dolana dolana Fenerbahçe Stat'ina yayilan... Ali Sami Yen'in, Ali'nin, Bekir Bircan'in, Horace Armitage'in, Celal'in, Idris'in, Emin Bülent'in sesleri, hani artik bizlere bulutlarin arkasindaki o güzel yerden bakanlarin kükremeleri bunlar."

  (bkz: alıntıdır)
  [ ]http://www.galatasaraymed...rum/viewtopic.php?t=179[/ ]
  12 -7 ... thedewil
 8. 8.
  (bkz: galatasaray in farkli aldigi fener derbileri)
  2 ... indoor rain
 9. 9.
  paranın çok etkili olmadığı ve mafya babalarının futbolda şimdikinin yüzde biri kadar etkili olmadığı zamanlar, galatasaray'ın neler yapabildiği gösteren tonlarca maçtan sadece biri.
  10 -7 ... indoor rain
 10. 10.
  "ne olacak bu fenerin hali?" sorusunun ilk defa sorulduğu maçtır.
  7 -4 ... paleface