bugün

her şey yolunda gidiyor siz anlamıyorsunuz canım(!) önümüzdeki beş yılda artık kim kimi gibti!
Sahlanan türk ekonomisinin icraatlarından biri .
Bir kez daha yerli ürünlere darbe vuruluyor.
Kısacası gıda ithalatının önü açılmıştır. Olan biten bu.
vallaha ben 'kökle reis' diyorum. adam da fark etti kökledikce oyu ve seveni artıyor.
iktidar , sakalı o kadar kaptırmış ki

gümrük vergilerinden gelen paradan

vazgeçti .....

böyle milyonlarınca vatandaşı olan
seçmeni olan bir ülkeye bu oyunlar
sökmez ......

Rize'li bir vatandaş

-cebimde 100 lira yok. (bu arada herkese soruyor kimde 100 lira var diye, kimsede yok)
-açım aç.
-cumhurbaşkanımız ne yapsın, elini kolunu bağlamışlar.
-açım aç, ama sonuna kadar cumhurbaşkanımızın ve akp'nin arkasındayım.

https://twitter.com/33uto...tatus/1272956113143697410
Türkiye'de son beş yılda 18 milyon metrekare toprak yabancılara satıldı

https://static.euronews.c...-89fc46dd043d-4833844.jpg

2015-2020 arasındaki dönemde özellikle Kanal istanbul projesi ile gündeme gelen Katarlılar, Türkiye’den 1 milyon 177 bin 780 metrekare arazi alırken Yunanistan vatandaşlarına 100 bin 919 metrekare arazi satılmış.

https://tr.euronews.com/2...oprak-yabancilara-satildi
bunun sonrasını da yazalım ....
türk köylüsünün aç kalması , topraklarını
yabancılara satması . toprakları satın alan
yabancılara vatandaşlık verilmesi .....
koruculardan subay yapılması ......
savaşsız işgal ........

türkler olarak anadoluyu böyle kaybettik .......
ezanlarmız okunuyoo

hem ayasofyayı da açtık.
2 3 tl indirim yaparlar heyecan yapmayın.
vergi indirimi yapmazsa aynı tengir vergiler çok yüksek len aq, halk vergi yükü altında eziliyor len aq diye ağlayacak. ne yapsan yaranamazsın bu kesime. sen muzu yüzde 145 zamlı yemeye devam et.
indirilen gümrük vergisini üretici olan köylüye gelir vergisi olarak yansıtmadığına şükür etsinler.

köylü ürünü ekemeyecek, ekse bile satamayacak, satsa bile kazanamayacak diyerek acitasyon yapıp duyar kasacak olsam kendim aptal gibi veya iki yüzlü gibi hissederim.

manisa soma gibi yüksek verimli bir toprakta çiftçilik yapan insanların çiftçiliği bırakıp 3-5 kuruşa madenlerde kazma kürek çalıştığı gibi fındık tütün çay işi yapanlara sıra geldi; onlar düşünsün, bize ne?
bu sistemi ben oyum ile desteklemiyorum, bu sistemden de zarar görmeyeceğim; bilakis daha kaliteli ve hesaplı ürüne ulaşma imkanım olacak.

umurumda değil desem yalan olur, umurumda tabi ki bu gümrük indirimi...
seviniyorum, örn: inen gümrük vergileri ithalatta kolaylık ile daha fazla kaliteli marka çikolata çay şekerleme makarna (lazanya tagliatelle papardelle vb çeşitleri) vs ürünleri market raflarında bulabiliriz.

bu kaliteli ithal ürünlere ulaşamayan, alamayan ve bü ürün grubunda olan yerli üretim yapan aileler şehirler insanlar düşünsün.
mesela; anne tarafım karadenizli ve dedemden kalan fındık bahçelerimiz var. 25 yıldır anne tarafımdan akrabalar bu fındık bahçelerini ekiyor dikiyor ilgileniyor ürünleri ssatıyor.
1 gün olsun gidip ne oluyor buradan bize aldıklarınızdan hisse verin demedik.
onlar bize buraları satın dedikleri halde annem kabul etmedi, dikin yetiştirin satın, sizden para mı istiyoruz dedik. annem vekalet vereyim git sat oraları dediği halde boş ver dedim.

şimdi kalkıp üretici acitasyonu mu yapıp hükümeti eleştireyim?
kendi malımın peşinde koşmuyorum da başkasının hakkı için mi konuşayım?
umurumda değil.
türkiye'de ortadoğu da çikolata karamela çay pazarı için gidip üretim merkezi olan rize giresun ordu gibi karadeniz bölgesinde olan halka emek iş üretim markalaşma kooparatif sendika meslek odası demeye kalkın komünist vatan haini diyerek sizi döverler.

lütfen kuru kuruya muhalefet etmeyin. ağanın malı gider, çırağın canı gider söyleminde olan aptallığı yapmayın.
https://www.youtube.com/watch?v=m-g4Ps6NzPY

https://www.youtube.com/watch?v=_imREcXDon0

insanlar mutlu ve istediklerini alıyor.
hükümeti eleştirmek haksızlık.
Mahsul para etmiyor diyip, götündeki yamalı donla AKP'ye oy vermeye giden çiftçiye müstehak. Yakında yama dikiş tutmayacak, donsuZ kalacaklar haberleri yok. Ama Ayasofya açıldı, Konya'nın ortasında Ayasofya görüyorsun zaten MK şakirti.
Çay üreticisini aç bırakacak karar.

Özellikle çay konusundaki indirim birkaç gün sonra tepkiler nedeniyle geri alınacaktır.
fazlaca ithalat yapacağımızın göstergesidir.
en çok üzüldüğüm nokta tarım ve hayvancılıkla ilgili yaptığımız ithalatlar..
bitirdiniz güzel ülkemi..
çevirisi şöyle;
*o kadar kastık, yerli üretimi bitiremedik, bari böyle bitirelim, direk dışa bağımlı olalım, sadece bizim şirketlerimiz ithal edip kazansınlar*.
ülke insanının yaşam standardı hindistan-pakistan seviyesinde, lakin o ülkelerdeki yerli üretimin %10u bizde yok. Maaşlar hindistan, giderler norveç
1. ihtimal hangi tanıdık ithalat işine girdi.
2.enflasyon gödümüzden girip ağzımızdan çıktı da dizginlemeye mi çalışılıyor.
3.bu indirimler çarşıya pazara fazla yansıtmaz çakallar simsarlar kar oranını arttırır.

4. eğer çarşı pazara yansır ise güzel Bi durum bu.

Bakmayın ekilmedik toprak edebiyatına toprak kalmadı gerçi dövizde yok.

Tişikirlir AKP.
Tarım ve hayvancılığın baş düşmanları iş başında. Şu anda indirim gelen ürünlerle dolu gemiler limanlara yakın demirlemiş bekliyorlardır. Acaba ucuz birşeyler yemek için çiftçileri açlığa mahkum ederken, hangi yandaşlar gemiciklerini parayla dolduracak?
hayırlı indirimler...

selamlar arkadaşlar.
bugün, her gün olduğu gibi resmi gazete yayınlandı.
ama tabi pek çoğunuz okumadınız, incelemediniz.

bakınız bugünkü resmi gazetede 2 karar var dikkatimi çekti.

1)ithalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 2818)
https://www.resmigazete.g...er/2020/08/20200805-5.pdf

2)ithalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 2819)
https://www.resmigazete.g...er/2020/08/20200805-6.pdf

şimdi bu 2 cumhurbaşkanlığı kararı ne anlama geliyor biliyor musunuz?
bu iki karara göre tam 115 gıda ürününde ek gümrük vergisi oranları yeniden belirleniyor.

yani???
yanisi şu, ithalat kısıtlaması için yüksek ek gümrük vergisi getirilen ürünlerin bazılarında ciddi anlamda vergi indirimi geliyor, bazılarında ise gümrük vergisi sıfırlanıyor. (kaynak: dünya gazetesi)

örnek verecek olursak;

yeşil sarımsak ve kuru sarımsakta yüzde 49,5 olan gümrük vergisi yüzde 5’e, diğer bazı sarımsaklarda yüzde 19,5’den yüzde 2’ye düşürülüyor.

►kabuklu ve kabuksuz cevizde gümrük vergisi yüzde 15’den yüzde 4’e indiriliyor.

muzda yüzde 145,8 olan gümrük vergisi yüzde 7'ye düşürülüyor.

yeşil ve siyah çayda yüzde 145 olan gümrük vergisi yüzde 7’ye düşürülüyor. (oy rize rize, vay rize rize...)

►çerezlik ayçiçeğinde yüzde 27 olan gümrük vergisi yüzde 3’e indiriliyor. (tabi ümmetin canı sıkılmasın, bol bol çekirdek çitlesin)

bunların dışında gümrük vergisi sıfırlanan ürünler ise şöyle;

paraguay çayı,
meyan kökü ürünleri,
kakao toz ve ürünleri,
kültür mayaları,
bira mayaları,
kabartma tozları,
çikolata, helva, kaynatılmış tatlı ve karamaller,
sakızlı ve jöleli şekerlemeler,
boğaz pastili, öksürük şekerleri, fındıklı drajeler, şekerleme tabletleri,
lokum türleri,
pasta, büskivi ve ekmekçilik mamulleri,
makarnalar...

bakınız sevgili arkadaşlar.
çok değil, sadece ve sadece 3.5 ay önce nisan ayında pandemi döneminde tayyip erdoğan çıkıp dedi ki; "bir karış ekilmedik toprak bırakmayacağız..."

belge: (bkz: ekilmedik bir karış toprak kalmayacak/#43135880)

ve bunu dedikten 3.5 ay sonra çıkıyor, 2 kararname çıkarıyor ve tamamı ülkemizde üretilen tarım ve gıda ürünleri daha rahat ithal edilebilsin diye gümrük vergilerini indiriyor, bir kısmını da sıfırlıyor...

bu gümrük vergi indirimi ve sıfırlaması ile zaten bitmiş olan yerli üretim daha da bitecek.

düşünsenize sıfır gümrükle makarna ithal edecekler.
makarna yahu...
hani bize yıllarca yetecek makarna vardı, hani bizi makarnaya boğacaklardı?
(bkz: türkiyeyi makarnaya boğarız)

oysa ki mart ayında covid19 salgını nedeniyle gıda kıtlığı ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacağımızı öngörmüş ve uyarımızı yapmıştık;
(bkz: corona salgını sonrası gıda kıtlığı tarım ve açlık/#43055203)

mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz geçti...
hiçbir önlem alınmadı.
kış kapıya dayandı ve çareyi ithalatta buldular yine...

hani ekilmedik bir karış toprak kalmayacaktı sayın cumhurbaşkanı?

ne yaptınız bu dönemde?

türkiye'nin aç kalmaması için 2 seçeneği var.
1)turizm (bu sene tren kaçtı malesef)
2)katma değer yaratan ürünler üretip bunları ihrac etmek. (bunu da bir türlü beceremiyoruz)

ama becerebildiğimiz en güzel şey ithalat...

dünyanın kendi kendine yetebilen 7 ülkesinden biriyken makarnayı bile ithal edecek hale geldik malesef.

çok yazık oldu bu ülkeye, çok...

bu kadar satır yazı yazdık, insanları bilgilendirmeye çalıştık, ama bakın görün birazdan aşağıya gelip "para var ki ithal ediyoruz kardeşim" yazanlar çıkacak.

işte sevgili arkadaşlar, bu ülkenin asıl düşmanları, asıl vatan hainleri onlardır.

asıl düşmanımız cehalet, asıl vatan hainleri ise cahillerdir.

cahilliği yenemezsek hepimiz aç kalacağız...

#tarımvehayvancılık
#ekonomi
güncel Önemli Başlıklar