bugün

senenin 330 günü içki içipte ramazan ayında içmeme durumudur.madem içinde din korkusu var hiçbir zaman içme denilesidir.
senenin belirli zamanlarında içki içen insanların, ramazan dışında memeye yapışmış yavru buzağı gibi 7 gün 24 saat içki içtiğini düşünen kişilerin beyanatı.
he gülüm içki içenler aynı zamanda karısını kızını da döver mütemadiyen.

iki laflarından biri küfürdür. çok terbiyesizler.

dedikodu ederler. yıkanmazlar. pis kokarlar. bi karış sakalla gezerler meydanlarda... gözlerinde nefret ifadesi. şeytan içlerine girmiş neticede.

fazla stv izleyince insanların kafasındaki "alkol kullanan birey" imajı karışıyo tabi. olağan.

sen adamın içkisine karışmayacan o da senin ibadetine karışmayacak. isterse orucunu ramazandan sonra bir tarhite tutar. seni ilgilendirmez orası. bitti.

baydı bu "akşamdan akşama içer, bayramdan bayrama namaza gider" muhabbeti. hakkaten.
takdir edilecek insandır.

kısmen alkolik olmasına rağmen içinde ki allah korkusuyla ramazan ayında ağzına içki sokmaz.

o adam içinde bundan büyük oruç yoktur bence.
içkiyi günah olduğu için ya da ramazan'da ekstra günah olduğu gibi saçma bi fikre sahip olduğu için değil ramazan ayı'nın ruhuna saygısından dolayı 30 gün boyunca içmeyen ve doğru yapan adamdır.
güzel bir şey yapmıştır, yargılanmak yerine tebrik edilebilir.
mahalle baskısıyla müslüman olmuş yurdum insanıdır. bunlar cehennemde iyi yanar ha.
ramazana saygı artı rep..

1 ay olsun kendini dinlendirmeye alan tiptir.. hele bir bayram olsun sen o gün gör..
bakkallarda tekelde birahanelerde içki kalmayacak..
bundan birkaç yıl önce başımdan geçen bir olayı anlatarak bu başlığı tanımlayabileceğimi umuyorum.

bir kız arkadaşımın henüz ergenlik çağındaki erkek kardeşini sürekli yanımızda gezdirir, ona kız tavlama teknikleri öğretirdik. ilk başta çok çekingen olan bu kardeşimiz öyle bir açıldı ki, gelene geçene kayar vaziyete geldi. bizi bile geçti kız konusunda, artık biz onun ortamlarına takılır olduk.

neyse, 2008 yılında izmir'de yeni bir eve taşınmıştım. bir gün evde otururken playboy vaziyetine gelen bu arkadaşımız beni aradı. o zamanlar da ramazan ayından birkaç gün öncesiydi. telefonda aramızda geçen diyalog ise şöyle gelişti:

p: naber abi, nasılsın
l: iyidir işte, eve yerleşmeye çalışıyom. hayırdır aramıyordun uzun zamandır
p: ya ben de ev için aradım aslında. yarın boşsa ev kız getirecem, bizim ev dolu o yüzden. olur mu?
l: kardeşim misafirlerim var evde, yarın olmaz ama 2 gün sonra getir olur.
p: 2 gün sonra olmaz beya.
l: niye ki?
p: e ramazan 2 gün sonra. ramazanda sevişecek halimiz yok heralde.
l: allah belanı vermesin, 11 ay önüne gelen karıyı götür, sonra ramazan diye yapma. sence allah yer mi bunu?
p: ııııııı. neyse hadi görüşürüz, başka ev bakayım ben.
aslında içinde hala içkiye karsı bir özlem olan ama bu mubarek ayın faziletinden ve yapılmaması gereken olayları düşünük içküden de geçici olarak uzak olan kışidir.örnekleri çok fazladır...
ramazanda da içer o.
evde anası babası oruç tutarken dışarıda içki içip eve cacık kafayla, buram buram alkol kokan bir şekilde gelmeyen

adamdır.. kendisi tutmasa bile tutana saygısı olan adamdır..
Kimin ne zaman ne içip ne yiyeceğini kendilerine dert etmiş insanların boşu boşuna kafalarını meşgul eden kişidir. Allah ile kul arasında olan bir mevzudur.
kendini öyle rahatlatıyorsa kimi ilgilendirir...

2 lafından 3'ü allah olup yalanlar riyakarlık üstüne hayat kuranlardan daha değerli adamdır.
11 ay dinine uymayan ramazan da bari dinine saygı gösteren insan tipidir.
ulan 11 ay içiyoruz bari ramazanda ara verelim kat günah yazılmasın diyen insan düşüncesidir.
o 1 ay içrisinde iç desen içmeye dünden razıdır bu adam. bu adama güvenilmez. kızınızı falan bu adama vermeyin ha.
sanane kimene durumu.
"ramazanda da içecek kadar kafir değilim lan ben" diyerek saçma bir şey söyler.
öncelikle (bkz: götünden fetva uyduran insan).

sonrasında müslümanlıkta esas olan(eğer yanlışım yoksa), insanları mümkün olduğunca doğru olana sevketmektir ve yapılan işte, söylenen sözde, edilen kelâmda da buna öncelik verilmesi gerekir. yani demem o ki sen kalkıp da bunu yapan adama "ya arkadaş madem içiyorsun, ramazan'da da iç; ya yok içmiyorsan, diğer aylarda da içme" dersen(adamın 11 ay içmesinden mütevellit içmeye olan meylini görmek mümkün bu noktada) bu adam tercihini ilk opsiyondan yana kullanması ve "harbi lan, diğer aylarda içiyorum madem bu ay da içeyim" demesi olasıdır. işte adam bunu dediği zaman, hiç de bu şekilde bir sonuç beklemeyerek ettiğin kelâmdan dolayı sen de sorumlu olursun. zira adam, günahından belirli bir süre dahi olsa uzak duruyorken senin dediklerinin etkisiyle bu tutumunu terk eyler. dolayısı ile sakat, fazla sakat bir konu ve zemin pis kaygan.

ilgili olarak;

geçmiş zaman kahramanmaraş ili'nde bir tekel bayii işletmecisi tanıdığı bir alim kişiye danışır "hocam ben namaz kılmayı istiyorum fakat dükkanı bırakıp gidemiyorum. dükkanımda da alkollü içecekler olduğu için burada secde edemiyorum. dolayısıyla namazlarımı kaçırıyorum, ne yapmalıyım?" diyerek. hoca bir süre kendi içinde tartar yaşanan durumu ve bu durumda akibetinin ne olacağını, bundan dolayı ibâdet sevabını kazanıp kazanamayacağından emin olmadığını fakat kendisini orada secde eder hâlde görenlere yaşadığı durumu net olarak anlatması hâlinde ibâdetini bu şekilde yerine getirebileceğini söyler(adam, namazını temiz niyetle kılıyor dahi olsa adamı görüp de ibâdeti ile ilgili farklı bir çıkarıma ulaşılmasını engellemek için bu açıklamayı yapması gerekir kişinin). derken adamımız dükkânına bir seccade getirip vakit namazlarını kılmaya başlar, aradan geçen zamanda bunun kendisini ne denli rahatlattığını, bunu yaparak huzur bulduğunu farkeder ve vakit namazlarını camide kılmaya başlar. en sonunda da tekel bayiini kapatıp bir şekerlemeci dükkanı yapar. her cuma günü de namaza giden çocuklara şeker dağıtır hayrına.

peki bu olayın başında hoca kaldırıp da adama "ya arkadaş madem müslümansın ve ibadetini yerine getirmeyi isteyecek kadar sağlam bir inancın var. ne demeye içki satarsın? ne demeye rızkını haram eylersin?" diyerek çıkışsaydı... en iyi ihtimalle adam sorduğu sorudan utanacak, yaptığı işten çekinecek, başka türlü bir iş yapamayacağını düşünecek ve nihayetinde "nasılsa yaşlanınca başlarım" diyerek namaz ibâdetini erteleyecekti(genelledim burada girilecek tavrı, mevcut örneklerle).

sonuç olarak adama çıkıp da "11 ay içiyorsun, bu ay da iç lan o zaman..." dediğin anda adamın ramazan ayı içerisinde içeceği içkiden tut da senin bu yorumunu alıp da uyarlayacağı diğer bütün günahlarında emsal olarak bu cümlen olacak ve bu da sıkıntı yaratacaktır. aman dikkat...
iradesine şapka çıkartılması gereken insandır!
kendisini dünyanın en çakal insanı sanan kişidir. *
http://www.facebook.com/v...024364223587&comments

kendisi buradaki adamdır.
oruç tutacağı için alkolü bir ay bırakan insan. hem oruç, hem alkol olmaz ters mıknatıslanma yapar.
hiç kimsenin inancı yargılanmamalı.
(bkz: 11 ay boyunca içmeyip ramazanda içen adam)

evet, var böyle adam.
güncel Önemli Başlıklar