bugün

o zaman acaba ne olacak diye düşündüren uygulama. 10 yıl sonra laptop kullananlara ''hahaha onu mu kullanıyorsun sen zavallı'' gibi tepkiler sunacağımız kanısındayım. hayırlısı..
mouse ve klavye stoklama sebebidir. her ay klavye veya mouse değiştirmek zorunda kalan biri için sıkıntı vericidir.
(bkz: vatan sağolsun)
bu iki aygıtın yerini dokunmatik ekranların alabileceğine işarettir. zira, maliyet dışında çok fazla problemi olmayan bir teknolojidir.

mouse gibi sadece ekrandaki objeye tıklama işlevi olan bir aygıtı rahatlıkla piyasadan silebileceği doğrudur. klavyenin ortadan kalkması için ise el yazısı tanıma sistemlerinin daha da geliştirilmesi farzdır. zira kimi insanların karakteristik yazılarını tanımak her elektronik aletin harcı değildir.

edit : mosue değil mouse
bu bill gates'e ait bir öngörü değildir. zaten pek çok bilim insanı bu konuda açıklama yapmıştır. bu bilim insanlarına göre, insan el ayak gibi uzuvlarını daha az kullanacaktır. çevresindeki her türlü elektronik nesneyi zihniyle kontrol edebilecekleri bir teknoloji olacaktır. (bkz: matrix diyorum abi size)!
bu teknoloji japonyada tanıtıldı. yemek masası büyüklüğünde yatay bir ekranda, şahıs dokunamatik olarak kullanacak bilgisayarı.
örneğin; nasıl bir resmi mouse ile tam köşeden tıklayıp büyütüyorsak. x y koordınatlarından iki parmağınızı koyacaksınız, tutup istediğiniz boyuta gelene kadar büyüteceksiniz. *

edit: teknolojinin adı masa bilgisayar.
teknolojinin adı surface idi yanlış hatırlamıyorsam.
"ee o zaman nasıl olacak" diyorsanız ahanda buyrun izleyin..

http://www.youtube.com/watch?v=CZrr7AZ9nCY
teknolojinin on'ar on'ar yıl birden değiştiğini gösteren haber.
inandırıcı gelmemektedir.

niçin;

1. klavye insanların çok hızlı yazabilme için çok uygundur, dokunmatik ekran olayında elle yaparsan leke yapar, diyelimki leke yapmayan bulundu ekrana dokunarak yazı nasıl yazılacak, düşünce okuma yöntemi deseniz adam o an başka şey düşünse nasıl olacak, ayrıca teknolojide bu işler o kadar kolay ve hızlı mı ilerliyor. olmayacak kısmına katılmadığım gibi kullanım alanı çok düşecektir. sözlü kullanımda klavyenin yerini tutamaz.

2.fare ise klavyeye göre şansı pek yoktur. tamamen kalkmasının zor olduğunu düşünüyorum. çizimler yada oyunlar gibi durumlarda işlevi devam edebilir. fareye düşünce, göz hareketi yada dokunmatik alanlar tamamen bir alternatif olamazlar. parmağa takılan bir aygıt olursa bir noktaya kadar. farede şekli değişsede çok kısıtlı da olsa kullanılacaktır.

belki de ufkum dar, ileriyi düşünemiyorum.
ayrıca 10 yıl içinde harddiskler kalkabilir, cd, dvd diye birşey kalmayabilir, kibrit boyutuna terabayt gücünde hardisk görevini yapan cihazlar çıkabilir, crt boşver lcd bile kullanılmaz. ama klavye her zaman kalır. hatta bilgisayar kasaları flash disk boyutuna gelebilir ama klavyenin kalkması zor.
pipi'ye takılan çip sayesinde mouse olarak pipimizi kullanacağız, klavye olayına gelince; on yıl içinde birşey buluruz artık .
kafamızın içinden geçenleri algılayıp da ekrana dökecek bir alet icat edilmedikte sadece ütopya olarak kalacak bir öngörüdür.
düşünce gücüyle çalışan aletlerin derde deva olmaması yüzünden çoğu insanın tekrar klavyeye dönmesiyle sonuçlanacaktır. mouse'u bilmem ama klavye için durum kesin.

sözlüğe bakılır, entrylere göz gezdirilir, akıldan düşünce geçer..

- lan gene saçmalamış millet, bi entry girelim.

elektrod kulağa -ya da alına- yapıştırılır, entry düşünülürken ekranda kelimeler belirir.

"önüne gelen gene saçmalamış(virgül), haksızsınız ibneler ve size laflar hazırladım(nokta). yazmayayım diyordum ama bu kadarınada dayanamam(lan de'yi ayırsana mnkdmn programı)

- error 323: yazı içinde "de"ye rastlanmadı.

(lan salak, offf.. tamam da'yı ayır)

"önüne gelen gene saçmalamış, haksızsınız ibneler ve size laflar hazırladım. yazmayayım diyordum ama bu kadarına da da yanamam"

(lan ikinci da'yı niye ayırdın, sadece dahi anlamındaki da'yı ayırsana laaaaaaaaaaaaaaann)

"önüne gelen gene saçmalamış, haksızsınız ibneler ve size laflar hazırladım. yazmayayım diyordum ama bu kadarına da dayanamam(hele şükür) hele şükür (lan yazma bunu) lan yazma bunu (sil sil sil)..

önüne gelen gene saçmalamış, haksızsınız ibneler ve size laflar hazırladım. yazmayayım diyordum ama bu kadarına da dayanamam(nokta). (aha nazlıgül online oldu, sen ne taş kızsın yahu, bi türlü seni yiyemedik) aha nazlıgül online oldu, sen ne taş kızsın yahu, bi türlü seni yiyemedik (haydaaaa... sil sil sil)

önüne gelen gene saçmalamış, haksızsınız ibneler ve size laflar hazırladım. yazmayayım diyordum ama bu kadarına da dayanamam. gerçi bura da yazan insanların (yahu bu da'yı niye ayırdın, birleştir çabuk)

önüne gelen gene saçmalamış, haksızsınız ibneler ve size laflar hazırladım. yazmayayım diyordum ama bu kadarına da dayanamam. gerçi burada yazan insanların, ve kendilerinin ki gibi düşünen (ayırmasana lan ki'yi)

- error 324: ki bağlacı ayrı yazılır

(lan bu bağlaç mı mnkdmn programı, seni yazan yazılımcının ben ta)

- error 354: küfürlü yazı yasaktır.

senin ben ta..

- pingggg.. bu program terbiyesiz bi işlem yürüttü ve kapatılacak.

eeehh yeter ulan, takıyorum ben klavyeyi tekrar, şimdiye iki sayfa yazmıştım onla be..
solitaire ve hearts hastalarını derinden üzen, bünyeye elem, gam, keder sevkiyatı yapan hadisedir.
kullanmayı alışkanlık yapmış olan bünyenin zorlanacağı durumdur.
bizleri huzunlendirecek durumun ta kendisidir. arkadasım yıllarca alıstırdınız, simdi kaldırıyoruz olmaz ki ya! onca yıl kahrımızı ceksin bu aletcikler, sonra neymis yeni teknoloji, atın kenara! yok ya, vefasızlıga gerek yok. diyelim ki oldu biz asla unutmayacagız ve vefamızı turk usulu, odamızın bir duvarına ustunde dantelli ortu olan birer klavye mouse asacagız.
(bkz: hepimiz mosueyiz hepimiz klavyeyiz!)
düşünce ile kontrol etmek!
10 yıl içinde çat çat çat çat* ve tik tik tik tik* seslerini duyamayacağımız için bilgisayarın da tadı kalmayacaktır.
youtube'u kapatan zihniyet yeri gelir onları da yasaklar..
dedelerimizin "bizim zamanımızda radyo vardı, dalgasını ayarladın mı, zeki müren dinlerdik" demesi gibi hüzün dolu bi' durumdur. yaşlanıyoruz sevgili sözlük yazarları. kimimiz adapte olamayacak belki de bu yeni teknolojilere. biz de torunlarımıza "bizim zamanımızda klavyeyle kontrol ediyorduk bilgisayarı, bu yeni bilgisayarlardan hiçbirşey belli olmuyor" gibi sitemlerde bulunacağız.

(bkz: çok hüzünlendim sözlük)
herşeyi bildiğini sanan insanların 'ben biliyordum abi!' diyeceği durum.

(bkz: uzaya çıkılacağını da biliyordum)
10 yıl içinde biz de olamayabiliriz mesela! diye düşündüren eylem.
devir öyle bir hal alacak ki insanlar artık konuşmadan el, kol, göz, kafa, bacak gibi vücut organlarıyla anlaşacak. herşey bilgisayar sistemiyle yönetilecek. vay o zaman halimize(!)
klavyede yazı yazmak yerine sesle, mouse ise dokunmatikle. şimdiki iyi gibi lan.
güncel Önemli Başlıklar