bugün

Son verilere göre işsizlik oranı düşmüş.
Yerseniz.

https://m.sabah.com.tr/ap...issizlik-oranini-acikladi
burada yerseniz diyen arkadaşlar neye göre bu yorumu yapıyor biri açıklasın da biz de bilelim ya. ekşide yazılan sikimsonik yorumları ciddiye alan bu kadar fazla insanın olması dehşet verici abi.

hayır neye göre. cia istatistik birimi başkanı mısın, mit iç araştırma bilmemne başkanı mısın nesin yani ki yerseniz diye bir yorum yapıyorsun? etrafında iki tane yalan sayacak şimdi, yalanlayamayız nasıl olsa yap algıyı geç. tüik amk tüik. devletin kendi istatistik birimi. bu ülke akpden ibaret değil.
yemeyenler için : pandemi döneminde o kadar restorant, avm, lokanta, cafe, kapatıldı. burda çalışanların zaten bir çoğu sigortasız çalışan kesim, tüik denen kurum bu istatistiği çıkarırken, işsizlik oranını iş arıyor musnuz diye sorarak belirlemektedir. 3 ay evde kalan adam iş arıyorum der mi?
ya neyse ne anlatıyorum ki makarna beyinliye.
sen yeme gargara yap koçum, tüik devletin kurumuymuş, çok bilmiş dalyarağa bak hele, o devletin kurumuna bürokrat atamasını kim yapıyor? AKP.
hadi şimdi siktir git.
bunlar önce tüik kadrosunu komple değiştirdi. yeni yandaşlar hükümet destekli veriler açıklıyor. tüik in açıkladığı verilere göre enflasyon belirlenip. o rakamlara göre zamlar yapılıyor. her ürüne 1 senede %20 zam geliyor. enflasyon yüzde 8-9 diyorlar.
Bu ülke akpden ibaret değil diyen kişi taraf olmayan bertaraf olur lafını iyi bellesin.
Her yil enflasyonu %7 %8 gösterip gerçeklesenin %30 olduğu herkes biliyor ama yersen.yiyoruz mecbur.
ilginçtir. tüm dünyada pandemi yüzünden işsizlik tavan yaptı bir bizde düşük çıktı (bkz: swh)
sadece neye göre yerseniz yorumu yapılıyor diye soruma küfürle karşılık verip üstüne de makarna beyinli diye hakaret eden vasıfsız yazarlar içeren başlık. o kurumun atamasını akp yapıyormuş. akp 90 yıldır bu ülkeyi yönetiyor herhalde. daha önce iktidara geçen partinin elindeydi o zaman tüik.

ben tüikin yalan bilgi verdiği iddialarını okuduğum yerleri söyleyim. sözcü. cumhuriyet. odatv. şimdi bunlara ben nasıl inanayım? bana kendi öz aklınız ile bir analiz getirin- varsa öyle bir kabiliyet- ben de inanayım.

beyin bedava. görgü de. ikisini de kullanın.
3 deyince yiyoruz arkadaşlar....

1,2,3...
Size göre issizlik yok enflasyon yok hersey tikirinda hane basina gelir 3 kat arttı bide çikmış tuik tüik diyor.
Ulan danıştayı sayıştayı islevsiz tüikten bahsediyor bagimsizmiş gibi.
Sıkıyorsa işsizlik artti desin.
Tüiktiret amq gitsin.
bana laf anlatmak gayet kolay. adam akıllı bir analiz getirirsin biz de inanırız. türk tarihinin olmadığını, mısır ordusunun 6000 yıldır var olduğun iddia eden tiplerin sözüne benden inanmamı beklemeyin.
Benim yavru yobazım, hiç bakkala, markete, pazara da mı gitmiyorsun? Babacığın mı alıyor ihtiyaçlarını?

Hayır, gidiyor olsaydın tüik'e neden güvenmediğimizi bilirdin, o açıdan şey ediyorum...

Ulumak olabilir ama bilgelik senin harcın değil
Biraz büyü, elin iş tutsun, okuma yazman ilerlesin belki o da olur.
tüik 2018de rekor enflasyon açıklamıştı. fiyatların arttığı dönemde yani.

tüik haziran ayında beklenin bile üzerinde enflasyon açıkladı. siz ne anlatıyorsunuz bir anlasak yorum yapacağız.
2500 lira dediğin para mı kâmil?

TÜiK işsizlik rakamları için şöyle bir not var
"Türkiye'de salgın döneminde işsiz kalan ancak iş bulamayacağı için iş aramayan veya iş aramaktan vazgeçen işsizler yine TÜiK'e göre işsiz sayılmayacak."

Ayrıca, son 3 aydır iş bulamayan ya da aramayan ve anketlerde işe katılıma hazır olarak tanımlanan kesim işsizlik rakamlarına dahil edilmiyor.

Bu ülkede işsizlik rakamları, enflasyon rakamları, asgari geçim rakamları gerçeği yansıtmıyor. Bunu anlamak zor değil.
üstteki entariden sonra ben yorum yapmam buraya. anladık tartışmaya gerek yok, doğru düzgün bir cevap verebilen insan çıkmıyor koskoca sözlükte. bol eksi verin yeter ki sessiz olun.
varoluş sebebi akpli götü yalamak olanların anlamayacağı konular bunlar, atın önüne makarnasını çekilin kenara.anlayacak olsa anlatırım uzun uzun ama o da reisi gibi sadece kitapların arka kapağını okuduğu için anlamaz. ama birazcık deneyeyim:
Tüik işszlik araştırması yaparken şu kriterleri baz alıyor:
- iş arıyor musunuz? burda 1-2 senedir iş arayıp bulamamış kişiler artık umudunu kaybettiği için onları iş aramayan kategorisinde ( yani çalışıyor) olarak değerlendiriyor.
- part time çalışıyorsanız sizi çalışan olarak belirleyip işsiz kategorisinden çıakrıyor.
- pandemi döneminde eksik çalışma ödeneğinden yararlandırılan insanları da çalışıyor olarak görüyor ( 5 gün sigortanız ödeniyor maaşınız da ona keza düşük ödeniyor ama siz çalışıyor görünüyorsunuz.
- araştırmanın yapıldığı dönemde 1 gün bile sigortalı çalışmışsanız sizi full çalışan gösteriyor.
anlamaz ki vahdetinin kayığı.
Bak hala konuşuyor!

Len 2019 enflasyonunu %11 açıkladılar, inanalım mı? Markette gördüğümüz oran %30! Sendikalıların alayı katlamalı zam aldı, patronların cömertliği sebebiyle mi? Sendikasız olanlar ve hatta sendikalı fabrikalardaki beyaz yakalar %10-12 zam aldı.

Sen git kumda oyna, anlamazsın bu işlerden, aile geçindirmekten.
geçen sene aldığın peynir ne kadardı, bu sene aldıığın ne kadar, bak çomar kardeşimgeçen sene benim aldığım peynir 40-45 arasıydı bu sene 55-60 arası. ya da her şeyi siktir et, geçen seneden bu seneye fiyatı düşen ne var onu bir söyler misin? ortalama ürünlere gelen zam %20(minimum) iken o çok sevdiğin ve yaladığın kurum enfalsyonu kaç açıkladı? %11 küsürat.
adama sormazlar mı bu kadar açık ve netken her şey, pazar bakkal, market fiyatlarını konuşuyorken, sen hala ne sikime tüiki savunuyorsun demezler mi?
bu bu başlığa son yorumum. ben ak partili falan değilim. kendi vasıfsızlığınızı örtmek için siyasi doğruculuk+popüler kültür perdesini kullanmayın. bir insana ak partili hühühü diye zırlamanız o insanın akpli olduğunu göstermez.

ben diyorum ki kardeşim, bu argümanları sunan yerler cumhuriyet, sözcü, odatv, radikal. bana bunlar ile gelirseniz ben de size ahaber ile gelirim. aynı şey çünkü. kendiniz bir düşünce yaratmadan burada laf sallamayın.

ben tüik verilerine inanalım/inanmayalım demiyorum. neye göre inanmıyorsunuz, beni de ikna edin o zaman diyorum. içinde nasıl bir eziklik varsa bu arkadaşların, galiba kimseye seslerini duyuramıyorlar, burada küfür patlaması yaşıyorlar.
bugün kendimi daha az "işsiz" hissetmemi sağlamış olan orandır.
çocuğa "tut babacığının elini, biraz market, pazar gez" diyoruz, hala "tüik'e neden güvenmemem gerektiğini açıkla diyor". bir de yandaş olmadığını iddia ediyor! mhp'li filansan da fark etmez, onların da alayı yandaş...
Enflasyon da olduğu gibi ısmarlama verilerdir.
şakacı tüik seni.
şimdi ben üniversite mezunu 2 yıldır işsizim desem bana yalan söylüyorsun dersiniz bu işsizlik yok diyen tayfa. benim işim var demek ki işsizlik yok diyen tayfa da aynı tayfa.
Devlet kurumlarının açıkladığı istatistiki verilerin hiçbirine inanmamayı öğreneli çok oldu.
Haliyle verilere de açıklamalara da itibar etmiyorum.
adama diyorum ki çok net ve basit bir şekilde:
Geçen sene peynir (temel gıdaların hepsi) kaç paraydı, bu sene kaç para. burda anlaşılmayan nedir bilemiyorum.
hala bana tüike neden inanayım/inanmayayım diye soruyor.
yukardaki sorunun cevabını az biraz matematiği varsa çıkarır ve halkın cebine yansıyan enflasyonu görür. ve tüğün açıkladığı %11.26lık enflasyonla karşılaştırır.
güncel Önemli Başlıklar