1. 1.
  Bugün gazetelerdeki haber. Aşağıdaki haberden anlıyoruz ki Esenyurt ta yapılan çoğu marka konut projeleri tamamen ruhsata aykırı ve kaçak yapılmış. Yaklaşık 10 bin konut. Sorunlu arsayı ucuza kapat 10 bin tane fazladan usulsüz daire yap, kısaca ortada 10 bin dairelik rant var.

  Bu şunun gibidir, iki kata imarlı bir arsa alıyorsunuz, imar düşük olduğu için diyelim ki 200 bin liraya aldınız. Sonra buna 18 katlı 72 dairelik bina dikiyorsunuz. Belediye de imarı 18 kata çıkarıyor. Varsın üç beş daire de avantaya gitsin değil mi?

  isminde adalet geçen bir partinin üyeleri ne yapıyor peki? Hemen ilgili mevzuatı yapılana uygun hale getiriyor. Haber aşağıda. Artık 10 bin daireden paylarına ne düştü bilinmez ama hırsızlığa tepki olarak getirilen bir partinin en büyük hırsızlarla kol kola hareket etmesinin iki cihanda da hesabı sorulur inşallah. Namuslu devlet ve adalet olksa bunların hepsini asar, bunlar üç beş kuruş çöplendiler ya adamım diye de piyasada geziyorlar.

  --spoiler--
  Esenyurt'ta emsal işgaline son noktayı istanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri koydu.

  Meclis, emsal transferi ile sorunun çözülmesine olanak tanıdı. Böylece bölgeden konut alan 10 bin kişi rahat bir nefes alacak.

  FiYapı ile başlayan ve ardından 30'a yakın mevzuata aykırı ruhsatları bulunan inşaatların durdurulması ile devam eden istanbul Esenyurt'taki kaos çözüldü. istanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri 15 Haziran'da yaptıkları toplantıda Plan Tadilatı kararını onayladı ve karar 15 Temmuz'dan itibaren uygulanmaya başladı. Buna göre firmalar aykırılıklarını gidermek için plandaki şartları yerine getirip proje hazırlayacak ve yeni ruhsat alarak problemi çözebilecek. Bu karar yaptığı 600 dairesi iptal edilen diğer iki projesi de duran FiYapı başta olmak üzere diğer inşaat firmalarına da nefes aldıracak. Böylece bölgeden yaklaşık 10 bin konut alanların da sorunu çözülmüş olacak.
  --spoiler--
  ... otur da dinle