bugün

neyi ispat etmeye çalıştıkları bir türlü çözülememiş insanlar topluluğu... el kadar çocuk; tek derdi sütünü içip, sıçıp, yatmak. çocugu sirk maymunu gibi süsleyip pastanın üzerinede çük gibi bir mum dikerek 'höppyy böğört deyyy' diye anırmak kime ne kazandırır. topluma ve 1 yaşındaki cocuğa ne kazandırır... sorarım size.
aklı başında alt yapısı sağlam bir birey olarak;
bu tür aktiviteleri yapmadan önce cocuğün hak etmesi gerektiğine inanmaktayım... yok öyle yiyip, içip sıçıp bir de sabah akşam zırlayacak bir de doğum günü olaylarına girecek...
çocuğun gelecekte sevgilisine gösterecek şirin fotoğraflarının olması açısından son derece önemli olay.
tek bir pasta ile birsürü hediye kaldırmaktır.
etrafında olan biteni anlayamamıştır ama ilginin onun üstüne olmasından son derece memnun olduğu gözlenir.
(bkz: cem yılmaz lı türk telekom reklamları)
23 yaşındaki adama doğum günü partisi yapmaktan farkı olmayan eylem. Nasıl ki islamda bir şişe de, şişenin içinden çıkan bir yudum da haram sayılıyorsa öyle birşeydir doğum günü partisi.
yurdum insanının abartı hareketlerinden biridir. şöyle ki tamam pasta alırsın hadı onun hürmetine herkes faydalansın fakat evi süslemeler, piyanist şantör çağarmalar falan çok abartıya kaçmaktadır. çocuğu bir yaşına giriyor diye parti organizatörüne evini süsletip, pelitte 257 ytlye pasta yaptıran ve partinin sonlarına doğru havai fişek attırtan insanlar tanıyorum ve bununla utanç duyuyorum.yazık.
ilerde o günün fotoğraflarına bakıldığında insana tatlı bir tebessüm ettirecektir. mesela doğum günü fotoğrafımda bana giydirdikleri bi tişört var, üzerinde savulun kızlar 1 yaşıma bastım yazıyo, eğlenceli bir olay.

tanım: anı niteliğinde güzel bir olaydır.
ailelerin pasta yemek için bulduğu bahanedir, çocuk hiçbir şeyin farkında değildir.
gayet yerinde bir olaydır. amaç ailelerin birlikteliğidir. hele ilk göz ağrısı bir bebek ise bambaşkadır. evebeyn kısmı için bak bir sene uykusuz kaldık bir sene büyüttük ne mutlu bize, dede-nine kısmı için torunum büyüyor, şükürdür. anıdır. bir daha geri gelmez anılardır. anıların değeri ise her şeyde olduğu gibi kaybedilince anlaşılır.
(bkz: parti yapmak için mi doğurdunuz)
gazlı, göbekli ve küçük pipili/kukulu fotolarını çekmekten çok daha güzel bir aktivitedir.*
en unutulmaz doğum günü partisi planlandıysa gayet yerinde bir eylemdir.
o anlar ölümsüzleştirilir ve adam olacak çocuk büyüdüğünde bakıp bakıp vay be! der ilk doğum günü görüntüleri için.
sevgi önce aile içinde öğrenilir ve bu tarz günler bu bağlılığı pekiştirir.
güzel bir hatıradır.çekilen fotğraflar ve alınan kamera görüntüleriyle çocuğun büyüdüğünü görmek her anne babayı mutlu eder. amaç doğum gününden ziyade heyecanı ve mutluluğu paylaşmaktır sanırım. *
''bütün akrabaları aynı anda çağırsam bak herkesi bir anda aradan çıkarıyor diye düşünürler iyisi mi ben herkesi doğum gününe çağırayım hem öyle düşünemezler hem de avantadan hediye, altın vs alırım'' düşüncesinin yansıması.
(bkz: fesat)
1 mumun harikalar yaratması.
görmemişin çocuğu olması durumudur.
"nam olsun kâr olmasın" demiş atalarımız. Ne güzel söylemişler.