1. 1.
  her yıl bıkmadan usanmadan gerizekalı gerizekalı şakalar yaparız. fakat ne şeyime yaparız hiç bilmeyiz. fakat yaparız yinede bu şaklabanlıkları. alttaki metin gibi bir tarihçesi varmış efendim. doğruluğu tartışılır elbette ama şu an başka bir alternatifi bulunmamaktadır.

  --spoiler--
  15. yüzyılın sonlarında, haçlı ordusu ispanya daki endülüs müslümanlarının son ...kalesini kuşatır. uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. durumun zorluğunu anlayan haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

  en sonunda 31 mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde kur an bir elinde i̇ncil; şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında müslümanlar kaleyi teslim ederler.
  ertesi sabah, yani 1 nisan sabahı, haçlı ordusu komutanı bütün müslümanların öldürülmesi için emir verir.

  bunun üzerine müslümanlar yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz... dediklerinde haçlı ordusu komutanı benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve bütün müslümanlar orada şehit edilir.
  i̇şte o gün bugündür 1 nisan hristiyanlar arasında hile günü olarak kutlanmaktadır.

  maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan 1 nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.
  --spoiler--
  #11296657 :)
 2. 2.
  biz asıl şakayı çanakkale savaşında yapmışız. problem yok.
  #11296665 :)
 3. 3.
  amarikalı bi adam ispanyol bide trinidad tobagolu bi adam varmış günlerden 31 mart saat gece 23.57 imiş. bunlar yolda yürürken amarikalı sen tut ispanyolun götünü parmakla o sırada trinidad tobagolu amarikalıya atla derken saat 00.01 e gelmiş, gün 1 nisan olmuş bunlar gülmüş eğlenmiş bugünü ibnelik günü ilan edelim demişler. sonra o ibnelik günü ibelnik günü, libelnik günü, şibelik günü, şabali günü, şakali günü derken şaka günü olmuş. yaa yaa. evet amarika.
  #11296754 :)
 4. 4.
  biz asıl şakayı 1. inönü savaşında yapmışız. he bi de şu var. 1 nisan da doğmak bu aptal şakayı herkesten duymaktır. 'doktor babana şaka yapmıştır oğlun oldu diye hehehehehe'.

  asıl şakayı kız beklenirken erkek olarak 1 nisan da ben yapmışım lan.*
  #13966129 :)
 5. 5.
  müslümanlar anlatılan hikayedeki kadar aptal mıydı yahu? koskoca endülüs medeniyetini kurmuş adamlardan bahsediyoruz. lütfen özel gün ve haftalara bok atacağım diye en çok istemediğiniz şey olan müslümanlara geri zekalı muamelesi yapmayın. ahahahha! tarihçe diye taşşak geçilmiş resmen. bu da mı şaka yoksa?
  #13966161 :)
 6. 6.
  tamamen atmasyon olan entryleri görünce doğrusunu anlalatayım bari. olay 1 nisan olarak kutlanan yıl başının 1 ocağa alınmasıdır. zannedersem fransada olması lazım. efendim 1 nisan olan yıl başı 1 ocağa alınınca vatandaşta 1 nisan gelince yeni yılın kutlu olsun diye birbirleriyle dalga geçiyorlarmış. daha sonra bu olay eşşek şakası falan yapmaya kadar gitmiş. olay budur.
  #13966295 :)
 7. 7.
  --spoiler--
  her ne kadar roma imparatoru julius caesar (sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar avrupa'da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, mart ayının 25'inde başlardı.
  1564 yılında fransa kralı ix. charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını ocak ayının birinci gününe aldı. o zamanki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler. l nisan'da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

  diğerleri ise bunları nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne 'bütün aptalların günü' adını verdiler. bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.

  yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, fransızlar l nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. bu adetin ingiltere'ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da amerika'ya ve bütün dünyaya yayıldı.

  l nisan şakalarının sembolünün 'nisan balığı' olmasının nedeni ise mart ayının sonlarına doğru, güneş'in balık burcu'nu terk ediyor olmasıdır.
  --spoiler--
  #15070360 :)
 8. 8.
  hristiyanların müslümanları kandırıp katlettikleri günü müslümanların da şaka yaparak kutlamalarının tarihçesidir. hazreti ali'nin kafasını kesip top oynayan münafıkların hallerini taklit ederek alevilerin kafasını kesip top oynayan ışidcilerin eylemine benzer.

  ha müslümanların kafasını kesip top oynamışsın, ha 1 nisan şakası yapmışsın, manası aynıdır. hadi şimdi siktir git 1 nisan şakası yapmaya devam et şerefsiz.
  #31954701 :)