bugün

rus bir matematikçinin yaptığı olaydır. Grigory Perelman dünyanın en zeki adamı olarak kabul edilmekte ve kimsenin çözemediği Poincare Conjecture adlı matematik problemini çözüyor. buna karşılık çözen insana 1 milyon dolar ödül vaadi ortadayken, kendisi parayı istemediğini, ünlü olmak istemediğini söylüyor.

1 milyon dolar için çıldırmayacak insan yokken bu kadar tevazuyla olaya yaklaşması, matematiğe nasıl gönül verdiğini ve kendisinin insanlardan uzak kalıp sadece çalışmalarına yönlendirme hissi ancak ve ancak böyle bir aşkla matematiği seven birinde bulunur efenim.

kendisine saygılarımı sunuyorum ayrıca.**
kaynak: http://www.milliyet.com.t....2010/1215256/default.htm
bu parayı almayarak daha büyük reklam yapmış insandır.
aptalın önde gidene olmaktır.
Mehmet Akif Ersoy'u akıllara getiren doğaüstü yetenek. Yetenek problemi çözmek değil parayı reddetmek.
saygı duyulası bi yanı olmayan harekettir.*
bu konuda başlık açılması da ayrı olmuş.*
(bkz: mal mısın oğlum sen)
o parayı ne kadar sürede çarçur edeceğini, ve kendisine neler kaybettireceğini, kaç tane akrabası çıkacağını matematiksel olarak anında hesaplamış ve boşa kendini yormak istememiş zeki insandır. saygı duymak gerekir, zira ben olsam alırdım*.
paranın amaç olduğu bir dünyada çoğu kişinin küfür edeceği davranış.
(bkz: matematiğin çöktüğü an)
haramsa reddedilir.
hayatı ilimden ibaret olmuş, parayla işi olmayan, kendi halinde bir şahsın sergileyeceği normal bir davranıştır.
(bkz: bakayım a valla gerizekalı bu)
haramsa reddedilmeyip hayır için bağışlanması gerekir.
ucunda 2 milyon dolar varsa neden olmasın durumudur.
kimse kendini kandırmasın, 1 milyon doları almayan insan gerizekalıdır.
yazık değil mi o 1 milyon dolara. bundan söz eden yok tabi. herkes matematikçide. ayıptır ya o 1 milyona. terkedilmeyi bilirim ben. getirin ben kabul ederim o 1 milyonu. ayıp ya ayıp....
kendini milletin önünde cool göstermeye çalışan dümbük işidir.
ne şekilde ve neye karşılık reddedildiği önemlidir, kendi değerleri uğrunamı yoksa popülist davranıp nemayı yükseltme çabasımı ? önemli olan bunu bilmektir.
sürekli problem çözmekten asosyalliğin dibine vurup sonunda kayışı koparmış bir dingonun marifetidir.

salak, sen yemezsen devlet yiyecek. vermişler işte, al!**

(bkz: adam freak beyler)