bugün

kemal unakıtan , hüseyin çelik gibi bakanların yol aldığı açıklanmış ve şaşkınlık yaratmıştır.bilhassa hüseyin çelik.
illerini kaybeden bakanların şutlanıp kazananların yerlerine geçirilmesidir.

(bkz: 29 mart 2009 yerel seçimleri)
22 temmuz 2007 seçimlerinden sonra arka plana çekilen bülent arınç'ın yeniden ve bu kez başbakan yardımcısı olarak başrollere taşındığı atamalardır. ayrıca, milli eğitim bakanı mehmet sağlam olur diye bekleniyordu, fakat nimet çubukçu yapıldı. deniz feneri davasıyla ilgili son günlerde karikatür dergilerine bol malzeme veren mehmet ali şahin de görevinden alındı. öte yandan, yine son zamanlardaki ilginç çıkışlarından ötürü şutlanması beklenen ertuğrul günay, sosyal demokrat akp'li olarak bakanlık koltuğunu korudu. onu bunu satması ve oğluna vergi indirimi yapmasıyla hatırlanacak olan ve bir süredir sağlık problemleri yaşayan kemal unakıtan ise artık maliye bakanı değil.
Türkiye'nin Henry Kissenger'ı olarak adlandırılan Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri bakanı olması ve Maliye bakanı Kemal Unakıtan'ın uzaklaştırılmasıyla başarılı olarak adlandırılabilecek operasyondur.
KABiNEDE KALANLAR

Cemil Çiçek

Mehmet Aydın

Egemen Bağış

Vecdi Gönül

Beşir Atalay

Recep Akdağ

Binalı Yildırım

Mehdi Eker

Ertuğrul Günay

Veysel Eroğlu

KABiNEDEKi YENi iSiMLER

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Bülent Arınç

Devlet Bakanı: Cevdet Yılmaz

Devlet Bakanı: Selma Aliye Kavaf

Adalet Bakanı: Sadullah Ergin

Dışişleri Bakanı: Ahmet Davutoğlu

Bayındırlık ve iskan Bakanı: Mustafa Demir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı : Ömer Dinçer

Sanayi ve Ticaret Bakanı: Nihat Ergün

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Taner Yıldız

KABiNE DIŞINDA KALAN iSiMLER:

Devlet Bakanı ve Başkan Yardımcısı Nazım Ekren

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler

BU ATAMALARDAN SONRA YENi KABiNE ŞÖYLE OLUŞTU:
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek,

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç

Devlet Bakanları Ali Babacan, Hayati Yazıcı, Faruk Nafiz Özak, Zafar Çağlayan, Faruk Çelik, Cevdet Yılmaz, Selma Aliye Kavaf, Ömer

Dinçer ve Mehmet Aydın.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu (Dışardan)

içişleri Bakanı Beşir Atalay

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül

Bayındırlık ve iskan Bakanı Mustafa Demir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay

Sağlık Bakanı Recep Akdağ

kaynak : milliyet
anlayışın değişmeyeceği gerçeğinden sonra hiçbirşey ifade etmeyen değşikliklerdir.

avukat nimet çubukçu hanımefendi'nin milli eğitim bakanlığında işi ne? eskisi de zaten eğitim temelli bir adam değildi. ne değişti tabelalar ve makamlardan başka?

işini bilen konusunda uzman kişilere bırakılmadıkça bu işler hep ezilen alttakiler kaymağı yiyenlerde iktidardakiler olacaktır. kaymağın kenarlarda kalan tortusuyla doyanlar da yardakçı adıyla nılacaktır..
dışişleri bakanlığına yapılan isabetli atama * ileriki günlerde dış siyasette kendini belli edecektir.
cemil çiçeğin gitmemesi haricinde son derece güzel olmuştur yeni kabine. ayrıca bülent arınç gibi iyi bir politikacının da tekrar başbakan yardımcılığına dönmesi güzel.

vatana millete hayırlı olsun. nihayetinde ülkeyi yönetecek kadro. başarısız olurlarsa hepimizin kötülüğüne başarılı olurlarsa hepimizin iyiliğine.
bülent arınç ın kabineye girmesinin tek nedeni ,saadet partisinin geriden gelmesini engellemektir.