1. ?.
  kendince bazı hesaplar yapıp haklı oldugunu sanan ve bunu ispatlamaya çalı$an guruhun bo$ serzeni$leridir. eğer böyle maliyet hesabı gibi hesap yapılıyorsa haftasonları çalışalım türkiye 4 milyar* para kazansın. hatta hafta sonları okula gidelim okullar erken bitsin boş zamanlarımızda çalışalım ülke milyarlar kazansın sonra git sen o paralarla oğluna gemicik al. emeğin gücünü saçma hesaplarınla örtmeye çalış. yemezler ama yiyenler var maalesef.
  8 -1 ... cheap death
 2. ?.
  "aman o 2 milyar ytl meydanlarda zarar olarak çıkmasın da oğlumun gemiciğine gitsin" demeye çalışan başbakan söylemidir.
  4 -2 ... cekilin bakayim
 3. ?.
  9 günlük kurban bayramı tatillerinin maliyetinin üç aşağı beş yukarı 18 milyar olacağını hesaplamamıza neden olan söylemdir.
  5 -1 ... modifiye sahin
 4. ?.
  bu sözü sarfeden kişi eğer gerçekten türkiye'nin ekonomisini düşünüyorsa kurban* ve ramazan bayramı gibi dini bayramlar'dan bizahmet bir gün kısıverir bu sorun da ortadan kalkmış olur, herkes mutlu mesut yaşamaya devam eder bir binbirgece masalı da burada son bulur..

  ek/düz: dedim, dedim demesine de bunu biraz açayım;

  az önce konuyla ilgili küçük bir tartışma çevirdiğim yazar arkadaşıma attığım özel mesajımdan araklayacağım;

  --alıntı--
  tartışılan konu: dini bayramların tümden kaldırılması

  yan konu: arefelerin de tatillere dahil edilmesinin yanlışlığı

  bayramları toptan kaldırmak yanlış olur. sonuç olarak inanmasam da vicdan özgürlüğüne biat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. ama dediğin gibi 1 hadi bilemedin iki günde halledilebilecek kurban olayı için bu kadar uzun tatil hatta arefelerin tatil edilmesi ve hatta hatta arada 'nasılsa iki gün var, haftasonuna bağlayalalım zihniyeti' tembelliği doğurur. eğer hükümet emekçileri düşünüyorsa bölük pörçük tatiller vermez, adam gibi yıllık izin hakkı verir ve bunu kullandırtır, mesai saatlerini avrupa ve dünya normlarına çeker ki çalışandan da verim alınmış olur ve çalışanlar da rahat rahat tatilini yapar, sevdiklerini ziyaret eder, ailesiyle daha çok vakit geçirebilir.
  --alıntı--

  not: sözlüğe uyumlu olması için rötüşladım.

  ek/düz2: mesaj verecez diye mıçmamak adına bi' dipnot düşeyim; bölük pörçükten kastımın işçi tatili olmadığını belirtir, işçilerin o günü tatil olarak addetmesinin sonuna kadar hakları olduğunu düşünürüm. arz ederim komtanım!
  3 -1 ... zedx
 5. ?.
  milleti iyice mal yerine koyuyor bu adam, gerçi millet de az mal değil doğrusu. recep tayyip erdoğan sallamalarından birisidir.
  3 -1 ... ramorin
 6. ?.
  başbakanın yeni saçmalamasıdır..
  bir kez de saçmalama be birader..bir dediğinde de mantık olsun.
  2 -2 ... kombinasyon
 7. ?.
  uğrasındır. türkiye batsındır. lanet olsundur o 2 milyar'a... ama 1 mayıs 135 ülkede olduğu gibi tatil olmalıdır. emekçilere ayrılmalıdır bugün. ha ayrılmadı mı? o zaman sizin daha devrim polisi olamamış polisleriniz illa ki zopa yiyecektir ne yapalım.

  ayrıca, eminegonya * * hazretleri bir tek taş almayıversin zaten o para otomatik olarak çıkacaktır.

  güncelleme: zoruna gitti demi?
  6 -2 ... nobetciekipleramiri
 8. ?.
  akp' nin lafindan cikanlari urkutme taktiginde son noktadir. bir evvel ki ornegi icin;

  (bkz: kapatma davasi acildi zarar 30 milyar dolar)

  beklenen muhtemel tehditler icin;

  (bkz: akp ye % 70 oy vermezseniz turkiye 350 milyar dolar zarar ugrar)
  (bkz: basbakana dil uzatirsaniz turkiye 433.7 milyar dolar zarar ugrar)
  (bkz: akp yi yeterince yalamazsaniz turkiye on yuz bin milyar baloncuk zarar ugrar)
  4 ... oneydilan
 9. 16777215.
  tayyip'in riyakar yüzünü bir kere daha görmemize sebep olan söz. korkma basbakanım satarsın yine devletin malını, fazlasıyla kara gecersin.
  1 ... mystery
 10. 0.
  milleti saksağan yerine koyan akp yalanlarından biridir.
  (bkz: çocukları öcü ile korkutmak)
  (bkz: akp kapatılırsa güneydoğu kürdistan olur)
  2 -1 ... basri