1. 11.
  hala ortalığı karıştarının polis devleti değil de oraya giden kişilerin çıkarttığı söyleniyor. bu kadar mı körüz, bu kadar mı bilincimiz gerçeklere kapalı? bence insanlığımızı sorgulamak gerek. gerçi gene 3-5 tane resim koyulup "bak bunlar provakatör, bunlar polise taş atıyorlar" denilecektir, eminim peki neden buraya dövülen gençleri, üstleri su sıkılan halkı görmezden geliyorsun. "biri sana saldırıyorsa, sen elini kolunu bağlayı bekler misin?" sorularının sorulması gerekir elbet.
  3 -2 ... kisil
 2. 12.
  sabah 06:00 civarlarında üstbostancı'dan * Taksim tarafına geçmek isteyenlerin yoğun trafik nedeniyle 2. köprü girişinde saatler 09:30'u gösterdiğinde yani yaklaşık 3 saat boyunca hala Anadolu yakasında mahsur kalmalarına sebep olan miting.. * Çekilir dert olmadığını, istanbul trafiğinin tarihinde ilk kez böyle kilitlendiğini de görmüş olduk. "Toplantım vardı diye ağlayıp, bayınlar mı dersiniz; işte sağlık dememize neden olan ambulansın trafikte takılı kalması ve hastanın durumunun ağırlaşması mı dersiniz; otobanda arabaların kontaklarını kapatıp; çıkıp da arabalarının yanlarında sigara içmeleri mi dersiniz..."Bugun enteresan bir gundu denilebilir.. Ve şu sonuç çıkarılabilir:
  "Türkiye'de bu tarz olaylar hep yaşanıyor, 30 sene sonra tekrar yaşanacak ne denilebilinir ki başka"
  1 ... witchande
 3. 13.
  ilk not: geç kalınmış yazıdır (sayelerinde)

  saat 09:00

  taksim meydanı başta olmak üzere canlı yayın araçlarının yayın ruhsatlarına el konulmuştur.

  sonrasını sadece saldıranların görünteleri vardır.

  dayak yiyen gazeteciler bugün valilik önünde toplanmışlardır.

  insanlara silah sıkanlar tv de çıktığından mıdır nedir "sakin ol ökkeş" diye bir ses çıkmaktadır. silah sıkanlara sakin ol denilirken diğer gruba işçi haklarının gaspçıları damgası vurulmuştur.

  bu nasıl bir gözü dönmüşlüktür ki panzer önünden geçen "akrep" isimli araca çarparak bu araç içindeki meslektaşını!!! ezme konumuna gelmiştir.

  tüm dünya'nın hem fikir olduğu, iranda bile kutlanılan bayram istanbul da birilerinin yardımı ile kaosa hatta sıkıyönetime dönüşmüştür.

  yaşlı bir vatandaşımız atılan gaz bombalarının etkisi ile solunum yetersizliğinden hayatını kaybetmiştir.

  saat 16:30: polisin gaz bombası stoku tükenmiştir.

  son not: ezbere laflarla benim hakkımı onlar savunmasın diyen herkes haklarını savunmak için alanlarda yerini alsın.
  2 ... kolibandı
 4. 14.
  ''demokrasi'' anlayışı sadece istanbul' daki converse li türbanlı kızın, üniversiteye girme şımarıklığı düzeyinde olan bir siyasi tarikat(akp) tarafından, oldukça demokratik yöntemlerle yorumlanıp karşılanan bayram(!)dır.
  azerbaycan ile birlikte dünya' da alan yasağı olan, hiper demokratik tek ülke türkiye' dir. bu günün emekçi tabakanın ve ezilenlerin, sermaye sahipleri ve kapitalistlere karşı kutladığı bir bayram olmadığı tek ülke de türkiye' dir.
  bütün ısrarlara rağmen diksiyon kursuna gitmeyi red eden muammer güler' in ise, ''ayakları'' tehdit ettiği, patron particiliği eğilimin hızla tırmanışa geçirtildiği bir gerginlik unsuru haline daha getirilmiştir.
  (bkz: 1 mayıs 2008)
  ... keeper of the grove
 5. 15.
  ayak takımlarının toplandığı gündür. bu ayak takımı seçim dönemlerinde geçici bir süre ' efendi ' dir.
  lanet olası siyaset, lanet olası demokrasi...
  3 -3 ... garazeybek
 6. 16.
  "sus, sesini çıkarma" dayatmasının amaçsız patlaması.

  amacı işçi haklarını korumak değildir tabiki. bu enseye vur ekmeğini al sistemine ayaklanmaktır.
  tabi bayram değil eylem olduğu için bu eylemde anarşistinden, komününe, pkk*lısından, satanistine, devlete karşı çıkan her çeşit insan bulunur.

  bu nedenle asla serbest bırakılamayacak, devletin ektiği ve yine devletin biçeceği problem.
  1 -1 ... rs ne la
 7. 17.
  utanmak yeterli mi sizce?
  hükûmetçe?
  siyasetçe?
  ideolojikçe?
  sergilenen tavırca?
  peki ya insanca? pek insanca?..

  çok ötelere gitmeyelim diyoruz ya hep, bazen kimilerince ötelere giderken(!)
  alanda yer alan, sessiz çığlıklarını duyurmak isteyenlerin içinde pekâla vardı sünnisi-alevisi, kürdü-türkü, sivili-sivil olan polisi -ancak haklı serzenişleri dillendirmek isteyen sivil halk kimliği; pekâla vardı hakların verilmemesi ile canı yanan, bunun yanı sıra sadece günün ehemmiyetine vurgu yapmak isteyen bilinçli insan.

  abd'de 1 mayıs 1886 yılında iş saatinin 8 saat olmasına karar verilmesi ile eyleme geçilmiştir. işçi örgütlerin buna hazırlıklı olması kararı alınmıştır. ve 1889'da bu savaşımlar, mücadeleler '1 mayıs işçilerin mücadele dayanışma günü' olarak kabul ettirilmiştir.
  ve pek tabii 1890'da da bu gün 1 mayıs işçi bayramı olarak alanlarda kutlanmıştır. bu süreç kansız geçmemiştir, ancak suçlular cezalandırılmıştır, üstelik idamla. ve bir daha da tekerrür etmemiştir insanlık dışı görüntüler.

  ülkemizde ilk 1906'da kutlanmıştır bu bayram niteliğindeki hakların özgürce ve birlikçe savunulması anlamına gelen gün. ancak hep gölgeler altında olmuştur. sonrasını yakın tarihimizde, doğum tarihlerimizce ve biraz da arşivleri kurcaladığımızca biliyoruz hepimiz.

  nedir ülkenin altına/kanatlarına almak istediği tahakkümperver tavrın nedeni? neden gocunulur ülke insanların kaynaşmasından? birlik olmasından ve birlik gösterisinden?
  bizi biz yapacak olan, tüm farklılıklarımıza rağmen ortak payelerimizde buluşup, bu parçalar/parçacıklar ile bir bütünü oluşturmak değil midir insana yaraşır sıfatlarca?
  hani bizi güçlü yapacak olan bu edimler değil midir de bunca zulüm ve baskı yapılır inatla, yılların 'bile bile lades' olmuş zihniyeti ile?
  biri açıklayabilir mi, aynı hatayı defalarca yapmanın mantığını?
  silkinip, yeni bir gün ve tarih yazmanın insan tarafını muştulayacak kimsecikler yok mu sağımızda, solumuzda, önümüzde ve arkamızda?
  illa hep sobelenecek miyiz tüm bunlarla, bu zihniyetlerle?

  medyada yer alan şu görüntülerden utanmamak kabil mi allahın aşkına?
  neyiz biz?
  insandan devşirilmiş et parçaları mı? her söze ve baş(!) diye tabir edilenlere itaat etmesi gereken köleler mi?
  çok mu zor klişelerimizden-ezberlerimizden-korkularımızdan sıyrılmamız?
  korktuğumuz nedir peki? bu topluma verilmemesi için didinilen hakların kalan kısmının da imtina ile alınmasının sebebi nedir? birileri anlatsın artık!..

  utanmak yeterli mi sizce?
  hükûmetçe?
  siyasetçe?
  ideolojikçe?
  sergilenen tavırca?
  peki ya insanca? pek insanca?..

  senin 1 mayıs işçi bayramının rengi kırmızı türkiye'm. ihtiraslı bu rengin kaykılmış gölgesinde, emek ve işçi bayramın kutlu olsun. insanca, pek insanca...
  -1 ... canabakan
 8. 18.
  (bkz: gaz bombası ve cop)
  ... carlott
 9. 19.
  1923 teki versiyonu için:

  (bkz: amele bayramı)
  -3 ... notrinova
 10. 20.
  iktidar tarafından polisin işkence bayramı haline getirilmiştir.
  2 -1 ... viva la fidel