bugün

Çoğu yasaklar

görsel
Salgının anormalleşeceği adımları da atılmış olmaz inşallah.
Öyle ya, tüm yasaklar karantina kısıtlamalara uyarılara rağmen insanların maske takımı kullanımı sosyal mesafe vb uygulamada davranışı akla gelince...

Ama bir yerde normalleşme kaçınılmaz. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir.
Normalleşme yok en azından benim için.
Maskenin zorunlu, cezasının da caydırıcı olması gerekirdi. Ve bu kez polisin, zabıtanın sürekli devriye atması gerekir. Çünkü asıl risk sokaklar ve caddelerde.
aylar sonra ofisteyim. yarı yarıya bölünmüş elemanlar var içeride. yarısı 15 gün diğer yarısı da ayın kalan 15 gün ofiste olacak.

valla bu kadar zaman sonra sabah erken uyanmak bayağı koydu.
01 haziran 2020 saat gece 02:00. evim otobanı görüyor. yer tem otoyolu. dudullu gişelerden sarkan trafik ümraniyeye kadar ulaşıyordu. şehir dışına kaçıyor insanlar.
ilaç var mı yok, tedavi var mı yok, ilaç geliştiriliyor mu Hayır. E o zaman hayatımıza dönmek zorundayız. Bununla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Heh, deseler ki 6 ay sonra ilaç geliyor 6 ay ne derlerse uygularım ama böyle bir umut da yok.
ben hep çalıştığım için beni etkilemeyen normalleşme. cumartesi, pazar, resmi tatillerde olan çıkma yasakları da pek etkilemedi sayılır.
14 ila 21 gün sonra sonuçlarını göreceğimiz normalleşme adımlarıdır. sisteme insan lazım.
Normalleşme emeklemeleri olması gerek, adım biraz hızlı olabilir, mazallah düşebiliriz.
"yavaş yavaş gerçekleşecek" dendiği halde yüzde 150 oranda gerçekleşmiştir. yani eski normal hal yüzde 100 desek onun üzerine bir yüzde 50 daha fazla normalleşti insanlar. caddeler yollar kum gibi lan. millet lokantalarda falan yemek yemeyi ne özlemiş arkadaş.

ama sevindirici bir kısmı var. sabah beri belki binlerce insan gördüm ama hiçbirisi ne birbirine yakın duruyor ne el sıkışıp sarmaş dolaş geziyor. yüzde doksanı maskesini takmış süreci gayet ciddiye almışlar. bunlar sevindirici şeyler.
Yürüyüşe çıktım, hiç öyle boklamicam burda herkes maskeli uzak duruyolar ama dışarıdalar yasak nereye kadar olacaktı zaten. Istenmeyen çıkmasın gördüğüm kadarıyla cafeler kalabalık değildi anca 2 masa kahvehaneler bile boştu.
hepiniz hakkında hayırlısı.
emekleri çöpe atan adımlardır.
Aynı şekilde, maske zorunluluğu ile devam etmesi gereken adımlar. insanları hep evlerinde mi tutacaksınız ? Öyle bir dünya yok.

Edit: bakıyorum da eve kapanmak isteyen çokmuş. Ne çok sevmişsiniz korkup eve kapanmayı ? inanılır gibi değil !
desteklediğim adımlardır. bakmayın felaket tellallarına, bir miktar artış zaten olacaktı. sağlık sistemi kilitlenmediği sürece sorun yok.
ilk sonuçları bugünkü vaka sayısıyla ortaya çıkan adımlar.

13 gün oldu. Ufak ufak vakalar artmaya başladı.