bugün

Vay be bugün 1 Ekim doğum günüm. Nedense hiç mutlu değilim, ve nedense: hiç sevmem 1 Ekim'i çünkü; her yaş günüm de ömrümün kısaldığını hatırlatır bana. Ve insanlar, ömürlerinin kısalmasına kutlarlar! Tabi ben bu taraftan bakıyorum diye böyle aksediyorum. Şimdi halk olarak neden doğum günü kutluyoruz diye de düşündüm. Her şeyin başı olan tarihe göz atma kararı -aldım, (bilimsel-bir vaka) olacak değil ya "sözdizimi" araştırdım. Bu bilimsel dışı araştırmam doğum gününün 3000'lü yıllardan beri süregelen mi desem, bir olaya dönüşmüş mü desem, bilemedim (!)
Peki, ibrahim nasıl vuku bulmuş bu olayda biz doğum gününü kutluyoruz derseniz; Mısır Firavundan bile eskiye dayandığını biliyor muydunuz? Düşünsenize(!)
Düşünebiliyor musunuz. Sonsuza kadar lanetlenen bir "canlının" yani; homo sapiens'in bile bu geleneği sürdürdüğünü.. oradan daha da eskiye gidelim (eski mi kaldı yahu!) Derseniz Mısır ve Pers'te bu kutlamayı yapıyormuş.. haydi biraz daha geriye gidelim. Gerçi firavundan sonrası ironik olacak ama biraz daha geriye belki de yakına (yakın derken ironi var burada) yani; Milattan sonra 245 yılına. Kimine göre Hristiyanların kurtarıcısı, kimine göre Sadece Peygamber Hz. isa bile doğum günü kutlamış. Vayy be dedirtti bana

Yukarıdaki fazlada teknik olmayan, bilgileri es geçersek. Bu doğum günü olayı mısır Firravunun başının altından çıkmıştır. Peki yahu ibrahim, o zamanlarda bu Mısır Firavunu denilen şahsın aklına nasıl gelmiş, bu doğum günü olayı derseniz. Onu ben de bilmiyorum, yorumlarda belirtin. Kimileri halen Mısır Firavunlarını Uzaylılar tarafından gönderilen kişiler olduğunu beyan ediyor (burası karışık, çünkü; karşıt argüman) sunulmadıkça sadece teori olarak kalacak. Ve ilk doğum günü kutlaması yapan kadın ise ; KLEOPATRA

Kleopatra denilince elim, ayağım titriyor methiyeler dizesim geliyor amma lakin korkuyorum, sesim içime kaçıyor. Sen ne şahane bir varlıklıksın diyorum. Ama topu da Lilith'e atmak istiyorum, hani sen ilk Kadındın. Senden beklerdim ben böyle absürd bir olayı ama nerede! Nietzsche'nin "tanrı yargılaması" yerine bu olayada iki kelam laf etmesini de beklerdim. Sanmam, sadece bu tarz durumlarda bir tepki verilecekse. Onu da ben yaparım! Yoksa; kendimi 'Platon' beni yadırgar kuyusu'na atar, ve o dar siyah alanda nasıl ağıtlar yakarım diye düşündüm Bilemezsiniz..

Doğum günüm kutlu falan olmasın bu saatten sonra korku bastı içimi. Yine de topu Nietzsche atayım adettendir laf büyüğün derler ya

"Egoizm asıl bir ruhun temelidir"

- ibrahim Yakar (01.10.1994) nice senelere olması dileğiyle bu mesajı uzay boşluğuna atıyorum. Uzaylılar faydalansın diye de buraya iliştirdim.

Bu arada bazı ironileri anlayacak kapasitesi olmayan suserlar için göndermeleri belirtmek istiyorum
Nietzsche'nin Tanrı Yargılaması sözüne
atıfta bulundum. Nietzsche şu cümleyi kurmuştur; ""şimdi nereye gidiyoruz? bütün güneşlerden uzağa mı? durmadan düşmüyor muyuz? öne, arkaya, sağa, sola, her yere düşmüyor muyuz? hâlâ bir yüksek ve alçak kavramı var mı? sonsuz bir hiçlik içinde aylak aylak dolaşmıyor muyuz? yüzümüzde boşluğun nefesine duyumsamıyor muyuz? hava şimdi daha soğuk değil mi? geceler gittikçe daha fazla karanlıklaşmıyor mu? tanrı öldü! tanrı öldü! onu öldüren biziz!"

Platon ve mağara olayını da anlatalım da gençler bilinçlensin.
"Platon'un Mağara alegorisi" adlı kitabına gönderme yapılmıştır.

Lilith nedir?
apokrif ya da, dini bir imge olarak aman siktir et şu kelimleri, dersek kısaca 'ilk kadın' olduğu dile getirilen, veya belirtilen kişi (pardon, insan)

Kleopatra'yı da ele mi alayım bilemedim. Nam-ı diğer Helenistik'in kraliçeşi (burası çokmoelli)

(bkz: Platon)
(bkz: Nietzsche)
(bkz: Mısır)
güncel Önemli Başlıklar