bugün

katalonya'nın bağımsızlık yolunda ısrarlı davranması sonucu gidilecek olan referandumdur.
adamlar kararlılar. ispanya'yı bölecekler azizim.

ispanya'nın ekonomik olarak en güçlü bölgelerinden birisi katalonya.
er ya da geç sonuca varacaklar gibi.

ispanya anayasa mahkemesi referandumu askıya alma kararı alsa da, katalonya cephesinde referandumun yapılacağına dair ısrarlı söylem sürmekte.

''ispanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim başkanı Carles Puigdemont, ispanyol hükümetince "yasadışı" olduğu açıklanan, 1 Ekim'de bağımsızlık yanlısı referanduma gidilmesi kararını imzaladı.''

http://www.ntv.com.tr/gal...UQ/y7AgaBybZ064_WxhkOgZrw
yarın yapılacak olan referandumda barcelona çok fena şekilde karışacak, umarım can kaybı olmaz. çünkü katalonlar referandum için sonuna kadar savaşacak gibi görünüyor ama ispanya hükümeti de tüm devlet dairelerini yarın kapalı yutacak ve referandumu engellemek için polis gücüyle olaya müdahale edecekmiş.

barcelona ve katalonya'yı severim ama ispanya'dan ayrılmalarını istemem, birlik her zaman iyidir ayrıca ispanya'yı barcelona olmadan düşünemiyorum.
barzani'nin referandumu gibi oldu bitti şeklinde olmayacaktır.
muhtemel bir engelleme de söz konusu.

ispanya ırak gibi zayıf devlet statüsüne düşmüş değildir, izlemekle yetinmeyecektir.

barzani'yi tebrik eden tek kişi katalonya Özerk Yönetimi'nin Başkanı Carles Puigdemont'tu değil mi?
https://tr.sputniknews.co...arzani-tebrik-puigdemont/

beter olsunlar, destekçiniz ispanya!
karşı çıktığım referandum. avrupayı kültürel olarak bölersek (katalunyalıların yaptığı gibi) afrikaya döner.
Katalonya'nın ekonominin yüzde 80ini falan sagladığı yok. Ege bölgesini türkiyenin lokomotifi sanmak gibi bir şey bu. Katalonya ispanya'nın marmarası falan değil.

Göte gelecek referandum. Madrid'deki milliyetçi sehitler anıtı sokacagız katalan çomarlara.
Herkes bir ayrışma, karıştırılma çabasında. Kesinlikle dünyada ki ulusal güçler (bizim görmediğimiz o kepekli ekmek gibi sinsi güçlerden bahsediyorum) bu ayaklanma ve ayrıştırmayı yönetmekte. Tüm dünyada iç savaşlar çıkartılarak bir 3.dünya savaşı çıkarılma çabalamakta. Ama tabi ki bizim halkımız halen Esra Erol ile yatıp Ver mehteri ile kalkmakta.
barcelona la ligadan çikarılabilir eğer evet çikarsa.
katalonyanin ispanya ekonomisine katkisi gercekten cok ciddi, ama yuzde 70 gibi ucuk bir deger de degil aslinda. asagidaki linkte ayriligin ispanyaya ve katalonyaya ekonomik etkileri, vergilerden, borclara; gpd'den para birimine kadar deginilmis.

https://www.cnbc.com/2017...plit-could-really-be.html
dış güçlerin oyunudur. amerika.. arkasında kim var israil.. bunlar hep dış mihrakların oyunu hala büyük resmi göremiyorsunuz...
iyiki başımızda mariano rajoy var allah onu bizim başımızdan eksik etmesin aohslkajkdlajkljadklçm
düşünün ki ;

türkiye'de diyarbakırspor, barcelona ayarında top oynuyor ve diyarbakır'ın da içinde bulunduğu güneydoğu anadolu bölgesi halkı da bu takım maddi/manevi destekliyor..

hatırı sayılı bir hayran kitlesine sahip bu takımın destekçileri de bir yandan da bahse konu bölgenin bağımsızlığa kavuşup yeni bir devlet kurarak kendilerini legal bir resmiyete eklemlemek için yer yer mitingler düzenliyor, eylemler yapıp zaman zaman da kamusal düzeni sekteye uğratacak boyutta ses getirecek adımlar atıyorlar ve bunun için de bölgenin, sempatizan işadamlarının, dış odakların ve de spor kulübünün desteğini arkalarına alıyorlar!

yani o katalonya burada güneydoğu, katalanlar kürt halk, takım da diyarbakırspor ya da amed !

hikaye tanıdık, karakterler aynı, oyuncular farklı, bütçe farklı..

Netice olacaktır ki;
kazanan kat alan, kaybeden katalan!
Katalanlar olası müdahaleye karşı traktörlerle barikat kurmak için meydanlarda.

https://m.haberler.com/ka...-artiyor-10081873-haberi/

ispanyol tanklarını aktif halde görmemize son 3-5 saat sanırım.
Bunlarda avrupa'nin kürtleri amk.
katalonya bağımsızlığını ilan ederse barcelona türkiye liginde oynayacakmış.
Evet özgürlüğü kimse size vermez,kendiniz alırsınız felsefesi bu yıl içinde çok değer gördü. Haklı bulduğum referandumdur. Halklara özgürlük.insanlığa özgürlük.
polis azılı suçlulara gözaltı yaparken..

görsel
evlerde basılmış pusulalar katalanlarca geçerli sayılacak.
katalonya reste rest diyerek karşılık veriyor gibi.

evet çıkması halinde 48 saat içinde bağımsızlıklarını ilan edecekler.
tabi meşru sayılır mı, kabul görür mü sanmıyorum.
http://www.cnnturk.com/du...izlik-icin-sandik-basinda
An itibariyle 337 yaralının olduğu referandumdur.
ispanya'nın yıllık 10 milyar euro küsür geliri kolay kolay kaptıracağını sanmıyorum. f. franco ve dua ile...
Katalonya ispanya'nın marmara bölgesi gibidir. Ülkeyi hem kültürel hemde maddi anlamda sırtlayan şehirler ve nüfus burada iken yiyici ispanyollar bu kaymağı bırakmak istemiyor tabi, sıkıntı da buradan çıkıyor. Eğer katalonya bağımsız olursa sırtındaki yük hafifleyecegi için her anlamda karlı çıkacaktır. ispanya ise ekonomik anlamda bugün olduğundan da zor günler yaşayacak. ispanyol hükümetinin referanduma direnme sebebi bu.
referandumdan söke söke evet çıkacak, katalonya söke söke bağımsız olacak. kudurun ispanya faşistleri.

zito!
Hakem sanırım referandum a tepkisini ahlak kuralları içerisinde veriyor.
görsel
10 ekim'de(yarın) katalonya'nın bağımsızlığını ilan etmesi ile sonuçlanacak olan referandumdur.

bırakın gitsinler ya,%92 oy çıkmış zaten.Adil bir şekilde de kazanmışlar.Haklarını aramaları en doğal hakkı,ispanya'da mutlu değillerse yapacak bir şey yok.
güncel Önemli Başlıklar