bugün

amerika'da gerçekleşen sayısız okul baskınından en sonuncusu. bu sefer denyonun biri bir üniversiteyi basmış. en az 10 ölü olduğu söyleniyor:

https://twitter.com/search?q=Oregon&src=tren

http://www.usatoday.com/s...-oregon-college/73153610/

ne zaman bitecek şu amerikalılardaki "lone wolf" eğilimi?

not: katliamı gerçekleştiren eleman 4chan'de böyle bir saldırıda bulunacağını önceden bildirmiş:

görsel

not 2: ingilizce'yi sular seller gibi biliyorum sapırgörlcüğüm, zoruna gidenin borusuna gitsin.

not 3: malın biri de "onlarca" dememe takılmış. sanki direkt haberi çevirdim amına koyayım ya, amma sazanmışsınız ha!
yazar burada ingilizce bildigini ve yabanci basin ile hasir nesir oldugunu anlatmaya calismis.
bir baskin.
vahşi kapitalizmin, sömürünün baş ülkesinde bu tarz çılgınca sapkınca insan davranışlarının görülmesi çok normal... bunlar katiller sistemin ürettiği virüslerdir... yazık...
görsel
Bireysel silahlanmaya daha katı kurallar konulmadıkça Abd'de daha sık görülecek olaylardır.
abd vatandaşındaki bitmek bilmez silah fetişinden akıl almayacak kadar iyi beslenen silah üreticilerinin silahsızlanmayı efektif bir şekilde engelleyebildiğinden dolayı engellenemeyen baskınların en günceli. muhtemelen sonuncusu da asla olmayacak. kurbanlara allah rahmet eylesin.

bu baskınları önleyecek silah kontrolü nereden başlamalıydı, üretim bandından. ama abd ekonomisinin maalesef taşaklı bir kısmını oluşturduğu için silahlar ve savaş sektörü, kimsenin -başkanın bile- kontrol etmeye gücü yetmemektedir. obama denemiştir bile, ama dediğim gibi, adamlarda silah fetişi bitmediği için çok da ileri gidememiştir. o silahlar üretilirse o silahlar satılır. o silahlar satılırsa da birileri legal veya illegal bir şekilde temin eder, gider okul basar katliam yapar. 2x2=4

amerikalılarla bu yönden ortak bir yönümüz olduğu kesinlikle söylenebilir: katliamlardan asla ve asla ders almıyoruz.
onlarca demek tam emin olunamayan durumlarda içinde bir kaç on'u barindiran mesela 10+10+10 gibi sayilarda kullanilan bir terimdir. 15 bir onlarca değildir.
ama ingilicce süper o ayri.