bugün

(bkz: kitap okumuyorum eksikliğini hissetmiyorum) sözünün ne kadar doğru olduğunu gösteren olay. karantinadayız diye okuyayım dedim 1 ayda 10 kitap bitti başlamadan önce nasılsam hala öyleyim bir katkı hissetmiyorum. kitap okumak işe yaramıyormuş demekki açık ve net.
Demek ki okuyamamışsın. Satırlar arasında göz gezdirmek okumak demek değildir.
'sürekli okumak sağlıksızdır, durup nefes alman ve düşünmen gerekir' teorisini doğrulayan bir deney.

not: teori uzun zaman önce okuduğum bir yazının kendi kelimelerimle özetidir.
Fazla yüklenmişsin,2 kitap okumakla alim olunmaz bu süreç yıllar alır birikim gerekir.
Kitap var kitap var. Ne okudun da hissetmiyorsun.
yani 3 günde 1 kitap , 300 sayfalık bir kitabı günde 100 sayfa okuyarak bitirmişsin. kötü bir haberim var okuduklarından bir şey anlamadığın gibi fazla yüklenip conta yakmış olabilirsin.
Kitaplar insan seçer, dangalaklara o kadim bilgileri vermez. Okuduğun kitapların ne olduğunu az çok tahmin edebiliyorum. Bu bir nevi şuna da benziyor; ben bir ay spora gittim hani şu kaslı adamlar gibi olacaktım diye ağlamaya benziyor. Dur hele kardeşim, calm down boy. Bazı şeyleri yazmak istemiyorum çünkü kitapları gerçek manada ''oku''yamayan insanlara bu hazzı ve lezzeti özendirerek ortamın kalitesini bozmak istemiyorum. Bence okumayı bırak, kitaplar sana o bilgileri açmayacak yazından belli. imla hatalarından gözlerim kanadı.
10 kitap... tabi ya.

görsel
devam edin, dümdüz ilerleyip, ileriden sola dönün karşınıza bir fırın cikacak ondaki ekmekleri ve yol boyunca gördüğünüz firinlardaki ekmekleri de yiyin.

böyle boyle böyle devam ederseniz bir gün mutlaka akliniza Uludağ sözlükte okumak bana bir fayda sağlamadi yazdığınızı hatırlayıp utandığınız an gelecektir.

artık epey yol almis olacaksınız. hâlâ bir değişiklik olmazsa yine gelin. başka şeyler deneyelim.
Tam etki etmesi için okuduğun kitapları kaynatıp suyunu içmelisin. Yaptın mı bunu?
Boşver kafa yoksa demek.
Eşeğe altın semer yaptırsanız bile eşek her zaman eşek kalırmış.
Bu zihniyetle yüz kitap okusan da fark etmez.
önemli olan okurkenki aldığın keyiftir.
mesela sey var, her gun 6 saat ders calisiyorum ama netlerimde bi artis yok. olmaz tabi. onemli olan ne kadar calistigin degil verimli calisip calismadigin. burda kendine pay cikarman gereken bir sey var. anlarsan.
ilkokulu bitirdiğimde kazandıklarımı düşünürdüm: hiç Ortaokulu bitirdim kazandıklarımı bilgilerimi düşündüm: hiç Liseyi bitirdim bilgilerimi düşündüm: hiç Üniversiteyi bitirdim bilgilerimi düşündüm: hiç
başkalarına baktım belki onların bilgilerinde faydalanabilirdim anlar da: eksi hiç...
paskal, insanı bir kamışa benzetir ama insanı üstün tutar çünkü insan tabiatın kendisini yeneceğinin farkındadır.
ben de "bir şey bilmediğimin farkında olarak başkalarından üstün olduğumu düşündüm...
imtihana yönelik okumaya alışmışız... bir şeyler okuyacağız onlardan bize soru sorulacak cevaplarsak başarılı cevaplamazsak başarısız...
hayır hayat öğle değil!
Kitap okuduğunu zanneden kitapsız.
Saftirik serisini mi okudun arkadaş? 1 ayda 10 kitap ?
Fazla yüklenmeyin bence hani şimdi gider götünü siktirir falan... sonra gelir bakin dibimi dövdürdüm ama huyum suyum değişmedi der... ellemeyin..
kitap okumak, çoğunluğun sandığı gibi bir aktivite değildir. millet için kitap okumayı bir zevk haline getirmeye çalışıyor. kitabı okumaya başlamadan önce kahvelerini alıyorlar, mumlarını yakıyorlar; her şeyi hazırlıyorlar ama kendilerini kitap okumaya hazırlamıyorlar. Bir kitaptan gerçekten bilgi edinmek istiyorsanız her şeyde olduğu gibi zorlu bir yol sizi bekler. kitapta anlamadığınız bir şey olursa açar ayrıca araştırırsınız, bazen bir sayfayı bir saatte okursunuz. diğer türlü anlamadan okursunuz. ha, bir konuyu anladıktan sonra gelen mutluluk iyidir, orası ayrı. ama kitabın getirdiği mutluluğu kitapla cebelleşmeden alamazsınız, bunu unutmayın.
sen 100 kitap okusanda nafile bana göre. okuduklarını anlamayan birisi.
görsel
Düşünüp tartmamışsın demektir.
Kesinlikle içerisinde olunan durum. Boşu boşuna vaktimi yedi. Evet.
Sikko kitaplar okuyan sikko kişideki olmayan değişim..