bugün

(bkz: 10 000 peşin daire senin)
yarı çapı 20 metre olan geometrik şekildir.
(bkz: yaptım olacak)
çoğunlukla kullanım şekli olarak;
(bkz: garsoniyer)
istanbul gibi herşeyin pahalı olduğu bir şehirde, çocuksuz çiftlerin en doğru tercihidir. kullanışlı dizayn edildiğinde büyük olacaktır.
bekâr, yalnız yaşayan, arada bir kaçacak yer arayan ya da arada bir kaçamak yapanlar içindir.

jer 1+1'de oturan zengin değildir. hele hele evli ve metresli hiç değildir.

avrupa'da bu tip dairelerin olmadığını söyleyen götünden uyduruyordur. gelişmiş ülkelerin genelinde büyük kentlerinin neredeyse tümünde bu tip 1+1 ya da stüdyo daireler bulunur. bizdeki fark küçük dairelerin büyüklerden daha pahalıya satılmasıdır.

japonya ve çin gibi büyük kentlerinde metrekareye 1000 kişinin düştüğü memleketlerde bırakın 1+1'i 2-3 metrekarelik kabinler bile vardır. zaten japonya'da 1+1'den daha büyük bir ev sahibi olmak için çok sağlam bir geliriniz olması gerekir. ayda 4-5 bin dolar'dan bahsetmiyorum. 30 bin dolar'dan başlar.
(bkz: satılır dedim satılacak)
üniversite gençliğinin yuvasıdır.
yalnız yaşayan bir insan için idealdir. kutu gibi ev dedikleri bu olsa gerek. hep hayal etmişimdir böyle bir evim olmasını. eşya istemem zaten. gereksiz mobilyalardan kesinlikle nefret ederim. bir koltuk olsun en rahatından. bir yatak olsun. televizyonu, interneti, mutfak gereçleri. masa bile istemem. sadece olması gerekenler olsun yeter. mis misss.. temizlik derdide olmaz.

hayal ettim. olacak!
avrupadaki büyük apartmanların yahut çok katlı yaşamın bir parçasıdır.

bekarlıgın bireysel yaşamın önplanda oldugu tüm ülkelerde yer alır, yer almaktadır. ilkin ülkemde bu bınalar cok ilgi gormuyordu. ögrenci deseniz 3in1 misali yasar, genelde 3+1 evlerin çogunlukta oldugu bir alışmışlık oldugu için yadsınırdı.

ama şimdi mütehait esrafı paranın farkına(!) stüdyo daire ve 1+1 dairelerle vardılar.
45 m2'den başlayıp 75 m2'lere kadar uzanan bir daire tipi.
tam öğrenci işidir parayı vurur vurmaz bornovadan almak isteediğim daire tipidir.
işte bunlar hep seks. ancelinalar falan.
Emlak piyasasının çeyrek altınıdır.
aıle yaşantısına uygun değil, komşuluk ilişkilerini köreltiyor diye tepki toplamış, yapımına yasaklamalar da getirilecekmiş. daha ne saçmalıklar duyacağız cok merak ediyorum. akıl küpleri!
tıp fakültelerinin yakınlarında olabilen dairelerdir. uzun hastalık sürelerinde hasta yakınlarının barınma ihtiyaçları için birebirdir.
bunun 1 artı 0'ı var bende. Temizlemesi daha kolay hatta temizlemesen de olur. Takas düşünür müsün?
üniversitedeyken yaşadığım daire şekliydi. yalnız yaşadığım için bana yetiyordu. çatı katı olduğu için biraz geç ısınıyordu sadece ama terasta içilen keyfi başkadır. temizliği kolaydır. aynı zamanda kullanışlıdır. amerikan mutfak tarzıysa tadından yenmez.
Hela, banyo, mutfak haricinde bir odası ve salonu olan dairedir.
iktidarın, içinde çok sevişildiğini düşündüğünden çok sıcak yaklaşmadığı hatta dolaylı yoldan zorlaştırdığı daire tipi olmak ile beraber mobilya endüstrisininde sevmediği daire tipidir.
mobilyacıların sevmemesinin nedeni, ayrı oturma odası, yemek odası vs. satamıyor adamlar bu dairelere.
Eski evimizdir.
insanı yatak odasından mutfağa kadar her yerde ders çalıştırabilir.
temizliği çok kolay oluyordur. ilk aklıma gelen bu. algıda seçicilik.
5 kişilik bir ailenin yaşadığını görünce hayret ettiğim dairedir.

Olm nasıl sığıyorsunuz 2 kişi bile fazla o evlere.
20 milyonluk bir nüfuslu istanbul için gayet normal bir şey.
Fiyat olarak nerdeyse 3+1 evle boy ölçüşecek evdir.
Metrekaresi kıç kadar olan bu evlerin, fahiş fiyatlarının nedeni ne ola ki?
Moda mı acep?