bugün

31 temmuz 2013teki salzburg fenerbahçe maçı ertesindeki demlenmiş maç yorumlarıdır.

Fenerbahçe oyunu daha çok kontrol eden ekip olmalıydi ama ilk yarı bunu başaramadı. Emre’nin sarı kartı olduğunu düşünürsek Emre’nin yerine biri oyuna alınabilirdi. isim çok önemli değil aslında çünkü kim girerse girsin yedek kulübesi güçlü Fenerbahçe’nin. Ancak bu şekilde dağınık bir görüntü çizdi ve bence Meireles hız kesiyordu, Emre ve Meirelesi beğenmedim. Alper gayet iyi ama bu maç Volkanın sayesinde özellikle ilk yarıda 0-0 devam etti, sıkıntılı bir ilk yarı vardı.

Kazanamıyorsan Kaybetmeyeceksin

Maç sonu için şunu söyleyerek başlamalıyım ki Fenerbahçe kalitesini ortaya koyamamıştır. Beğenmediğimiz Selçuk bile bugün sahada olsaydı da Fenerbahçe oyuna ağırlığını koyabilmeliydi. Ben kadro seçiminde sahada kimin oynadığından çok Fenerbahçe’nin kalitesiyle ilgileniyorum çünkü sahada kim olursa olsun bugün Salzburg’a karşı dirençli olmalıydı. Yalnız gün olur bazen sahada bazı futbolcular varlık gösteremeyebilir. Bu maçtaki Meireles ve Emre gibi… işte bu noktada sahaya teknik direktör müdahale edip yerine başka oyuncular almalıydı. Alper’den beklentisi daha farklı olduğu için ve bunu karşılayamadığı için oyundan almış olmalı ki bence Alper bugün Emre ve Meirelesten daha iyiydi ve kanatta oynamasındansa orta sahaya çekilip Meireles ve Emre’nin yerine de kenarıya Sow girebilirdi. Yine de her ne olursa olsun Fener bugün topa daha çok sahip olabilmeliydi. Rakip Salzburg da olsa saygı da duyulsa gördük ki sadece disiplinli ve takım oyunuyla bugün çok iyi oynadılar. Yalnız daha fazla bir artıları ya da öne çıkan bir oyuncuları yoktu. Fenerbahçe daha çok yaratıcı alternatiflere sahip. Emre hazır değildi, kaliteli bir futbolcu ama bu maçta çok sıradandı. Bence bu oyunuyla Fenerbahçe beraberliği haketmedi ama bazen çok kötü de olsanız o maçtan puan almayı bilmeniz lazım, hele ki bu bir Avrupa maçıysa Fenerbahçe günü kurtardı diyebiliriz.

Kadrosunu koruyup bir iki takviye yapan bir Fenerbahçe var karşımızda. Şuanda durumu kötü çünkü daha iyisi bekleniyor Fenerbahçe’den. Biraz daha zamana ihtiyaçları var.

Peki bu geniş kadroda kadro kurmak zorken yorumumun sonunda ben de kendi kadromu yazmak istiyorum.

Kalede Volkan kesin olmalı bu maçta çok iyiydi. Sol kanatta Gökhan rakipsizdir o yoksa yerine Mehmet Topuz olmalı, ben Bekir’i çok beğenmiyorum. Defansın göbeği Avrupada Yobo Alves ikilisinden oluşmalı ve Türkiye’de Egemen-Alves ikilisinden oluşmalı yada egemenin de şuan sakat olduğu düşünülürse çok sevmesem de Bekir-Alves olmalı. Sol kanatta şuanki performansıyla ne Avrupada ne de Türkiyede Kadlec yerine Hasan Ali Kaldırım olmalı. Ön libero Mehmet Topal olmalı. Orta sahanın göbeğinde Alper Potuk kesin denenmeli ve yanındaki oyuncu için Salih Emre Meireles üçlüsü dönüşümlü denenebilir. Orta sağ ve solda maç içerisinde yer değiştirecekleri şekilde Sow ve Kuyt olmalı. ileride de Webo oynamalı. Kuyt için ayrı bir şey söylemeliyim izlerken belki çok farketmiyoruz ama takımın kaptanı gibi sürekli arkadaşlarına müdahale ediyor. Çok teknik bir oyuncu olmasa da sahada yer almalı.

Yeni bir transfer olursa Cardozo veya Emenike Weboyla yer değiştirecektir.

Sonuç olarak kazanamıyorsan kaybetmeyeceksin, Fenerbahçe bu maçta onu yaptı.

http://www.direngen.net/3...burg-fenerbahce-maci.html
sonuç olarak fenerbahçe'nin sol bek ve forvet transferi yapması gerektiğini herkes görmüştür.
bir gs lı olarak tebrik ederim. maça baktım biraz. karşı takım çok hızlı koşuyordu ve defansı iyiydi fenere göre. gel görki gol yedikten sonra fenerde hızlandı ve sürekli ataktaydı ve 10 dk kaldığında şu cümleleri söledim: "ya böle 1-0 biter ya da fener son dk da bir gol atar." fenerli olmamama rağmen nasıl hissetiysem artık. neyse 10 dk geçti penaltıdan bir gol geldi. çok heyecanlandım. sonuç itibariyle fener azimle oynadı. işin teknik kısmını bilemem tabi.
daha bu yorumu çok erken ama ersun yanal bu işi çok fazla götüremeyecek gibi. dün gözlerimiz aykut kocaman ı aramadı değil. hiç olmazsa onun zamanında top bizim ayağımızda kalıyordu.
(bkz: sanki blogunda yazıyor gibisin fuat abi)
takım hazır değil, daha ister. daha olacak. ben bu takımın ofansif gücünü ortaya çıkaracağına inanıyorum.
ama bir maç ile ersun yanal diyenlere de selam olsun.
eminim ki, bunları söyleyenler aykut kocaman da hoca mıydı yaa dediler 3 yıl! amk'm.
not: aykut kocaman'ı da sonuna kadar savundum hep, hatta niye gitti diye karalar bile bağladım. eski entarilerime bakılsın ama asla 3-4 maçla hoca ve oyuncu gitsin yorumu yapmam, yapmadım.
yine aykut mu ersun mu deseler, sonuna kadar aykut derim o ayrı.
fenerbahçenin avrupadaki rakiplerinin elle oynama hastalığı devam ediyor...
volkan ın 9 la oynağıdı maç. eğer bir maçta en iyi oynayan kaleciyse o takımın hocası şapkasını önüne koyup biraz düşünsün önce. kaldı ki sow un direkten dönen topunun harici koca maçta fenerbahçenin pozisyonu yok. zira penaltı da tamamen hakemin insiyatifinde olan bir elle müdahale vermese kimse neden vermedin diyemez. ama böyle son dk penaltıları ile nereye kadar.