1. 1.
  bugün başıma gelen olaydır. yer kadıköy rıhtımdaki otobüs durakları. otobüs numarası 12. sefer saati: 22.40 ve işte o an:
  uzaktan otobüsün peronda olduğunu ve yolcu aldığını gördüm, koşmaya başladım, tam binmek üzere kapıya yöneldim kapıyla aramda 1.5-2 metre varken kapı yüzüme kapandı ve iett şoförü gaza basmaya başladı. onun için ne talihsizlikti ki o çember sakallı, nur yüzlü şoför 5 metre uzaktaki kırmızı ışığa takıldı. kırmızı ışıkta bekleyen otobüsün ön kapısına yürüdüm ve kapıyı tıklattım önce adam oralı olmadı, biraz daha vurunca kafasını bana çevirdi ve "almicam seni" dedi. "hala duraktasın neden almıyorsun" diye sordum. "almıcam seni" dedi yine. "şikayet edicem otobüsün numarasını aldım" dedim. demez olaydım. o yüzünden nur damlayan, insanları seven, günah nedir bilmeyen, kim olursan gel felsefesini bütün kalbiyle yaşayan, fethullah hocasının dizinden ayrılmayan şoför "siktir git ulan kime şikayet edersen et." dedi ve yeşil ışığın yanmasıyla birlikte gaza basarak gitti. bu sırada etrafta birbirinden alakasın 3-4 kişi otobüs şoförüne bağıra bağıra küfretmeye başlamıştı. hiç tanımama rağmen insanların bana destek vermesiyle yalnız olmadığımı hissetmiştim ve işletme amirine şikayet etmek üzere işletme amirliğine doğru gittim. pek ilgilenmediler şoförü şikayet etmek istediğimi söylediğimde, fakat otobüsün numarasını ve sefer saatini bildiğimi öğrenince internetten detaylı olarak şikayet etmemi önerdiler daha iyi sonuç alabilmek için. sonra eve gelir gelmez sinirim ve kızgınlığım geçmeden şikayetimi ettim bakalım ne olacak? merak ettiğim şey bu şoförün orada benim gibi uzun saçlı, keçi sakallı biri yerine başkası olduğunda da aynı şeyi yapıp yapmayacağı.
  41 -25 ... karyola
 2. 2.
  şöför açık olarak; seni gidi uzun saçlı,keçi sakallı ibne seni! almıyorum lan! falan dememiş hacı, hani aynı olay benim de başıma geliyor arada sırada, ama gayet sakalsızım ve 5 numara saçlarım var, beni niye almıyor? nazi falan mı sanıyor yoksa beni de? olaya çok ideolojik bakmamak gerek. ha eğer gerçekten bu niyetle almadıysa sonuna kadar uğraşılmalı, bir ceza alması sağlanmalı. tazminat almaya kadar gider, o saatte dışarda bırakılan adamın başına bir şey gelse sorumlusu o ibne şöfördür.
  18 -5 ... xasimus
 3. 3.
  bazılarının açıkça söyliyemesede şöförü desteklediği olay. şoför, yazarımızı kırmızı ışıkta otobüse binmek istediği için almamazlık yapmamış, doğrudan onun fiziksel görünüşüyle ilgili bu tavrı. bazıları bunuda itiraz edebilir, nereden biliyorsun diyebilir. bunun nedeni de basittir ki, insanları önce fiziksel görüntüleriyle tanırız, ruh halleriyle değil.
  zaten dikkatli okuduysanız önce otobüse binmek isterken kapıyı kapatmış. şoförle tartışması, otobüsün kırmızı ışıkta durması sayesinde olmuş yoksa onuda yapamıycaktı.
  bu olay sadece istanbul'da yaşanan ve sözlük yazarlarımızdan birinin başına gelen bir olay. düşünün ki, ülkenin başka nerelerinde, neler yaşanıyordur.
  5 -4 ... spor tutkunu disi
 4. 4.
  muhtemelen saçları orta uzunlukta ve yapılmış vaziyette iyi giyimli kirli sakallı birinide almayacak şofördür . oturup aslında üzerine düşünülmesi gereken bir durumdur . çingeneye krallık vermişler ilk önce babasını kesmiş misali yetkili olduğunu sanıp istediğini alıp istediğini almama lüksünemi sahiptir . illaki onun sürdüğü otobüse binebilmemiz için kumaş pantolon , kareli gömlek , kundura ayakkabı ve , sağa yatırılmış saçımızmı olması lazımdır ki böle insanlara karşı hiç bir garezim yok ama biri bana bunu yapsa o tip insanlara karşı bir antipati oluşacak . işte size bölünmenin ilk adımı insanları birbirinden nasıl nefret ettirirsinizin cevabı .
  2 -2 ... wreker
 5. 5.
  insan haklarına aykırı olan ve kamusal malı babasının malı olarak gören lavuk bir şöförün sergilediği terbiyesizce ve küstahça yapılmış harekettir.
  3 ... serendipiti
 6. 6.
  pek haklıdır... hem saç uzatıyorsun, hem de otobüse biniyorsun; olmaz... madem saç uzattın, entelsin, git taksi tut yahu...
  5 -3 ... de sade ft baudelaire
 7. 7.
  muhafazakarlıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan cahilliğin dik alası olan bir hadisedir, kendisini ait hissettiği dini öğretileri ve ahlaki felsefeleri götünden anlayışın uygulamalı kanıtıdır.

  bu olay dindar insanlar için bir referans değildiz zira dindar, devamlı iyilik yapma fırsatlarını kollayan, böyle bir fırsat ele geçince de hiç vakit kaybetmeden iyilikte bulunan, kendisini iyilik yapma düşüncesine adamış insan demektir. Hatta ona göre iyilik sadece insana değil, hayvana veya bitkiye de yapılabilir. Bu manada acıkan bir hayvana yiyecek vermek, kurumaya yüz tutmuş bir ağacı sulamak da birer iyiliktir.insana yapılan iyilik ise, diğer varlıklara karşı yapılan iyiliklerle kıyaslanamayacak kadar kıymetli ve üstündür.

  kaldı ki burada iyiliği geçtin adam görevini yapmıyor !!!
  6 ... balyancho
 8. 8.
  şerefsizliktir. bunların sırtına sopayla vuracak dini sahtekarlara ihtiyaçları var. umarım bu ülke dışında layıklarını bulurlar. o örümcek, karanlık kafalarıyla bu ülkeyi kirletemeyecekler.

  (bkz: arkandayız karyola)

  edit: o otobüs şoförü aramızda.
  6 -6 ... sarp
 9. 9.
  belki kıskandı adam saçlarını. BElki otobüs şöförü kel ve dedi ki kendi kendine ''ulan şunda ki saçlara bak bi de bana bak nah alırım seni.'' gençliğinden beri hayaliydi saç uzatmak ve uzatamadı. o günden sonra bütün uzun saçlıladrla uğraşmaya başladı. * *
  5 ... turkkahvesitadindanescafe
 10. 10.
  anlatılan hikaye eger dogruysa "biz türk toplumu olarak hoşgörüde tavan yapmışızdır" yalanının bi kere daha ortaya cıktıgı hadise.
  3 -2 ... genco