1. 1.
  Şizofreni ve Bipolar affektif bozukluk arasında yer alan bozukluk ŞiZOAFFEKTiF BOZUKLUKTUR. Bu bozukluk hem şizofreninin hem de bipolar duygudurum bozukluğunun özelliklerini taşır. Ne şizofreni ne bipolar affektif bozukluk diyemediğimiz vakalar bu tanı altında incelenir. Şizofreninin belirtileri vardır ancak duygudurumda saptanan manik veya depresif durum daha çok bipolar bozukluğu andırır.
  2 -1 ... profdrnirvana
 2. 2.
  kisi ara ara hem normal donem, hem manik atak, depresyon atagi ve sizofreni de oldugu gibi halusinasyonlar gorur. bazi durumlar da mani ve hezeyanlar birlikte gorulur. hastalik bipolar bozuklugun bir ust kademesi dir ve sizofreninin bir alt kademesi. iki ara bi derede olan hastaliktir.
  1 -1 ... annabelle s secret
 3. 3.
  Şizoaffektif bozukluk, bir kişinin halüsinasyon veya sanrılar gibi şizofreni belirtileri ile depresyon veya mani gibi duygudurum bozukluğu semptomlarının bir kombinasyonunu deneyimlediği zihinsel bir bozukluktur. Her iki şizofreni belirtilerini içeren iki şizoaffektif bozukluk türü:

  Mania ve bazen majör depresyon ataklarını içeren bipolar tip
  Sadece majör depresif atakları içeren depresif tiptir.

  Şizoaffektif bozukluk, diğer akıl sağlığı koşulları kadar iyi anlaşılmamış veya iyi tanımlanmamıştır.
  Tedavi edilmeyen şizoaffektif bozukluk, iş yerinde, okulda ve sosyal durumlarda işleyişte sorunlara yol açabilir, yalnızlığa ve iş bulma veya okula devam etmede sorunlara neden olabilir. Şizoaffektif bozukluğu olan kişiler günlük işleyişte yardım ve desteğe ihtiyaç duyabilirler. Tedavi, semptomları yönetmeye ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Şizoaffektif bozukluk belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bu Durumda olan insanlar halüsinasyon veya sanrılar gibi psikotik belirtiler ve bir duygudurum bozukluğu belirtileri gibi - bipolar tip (mani atakları ve bazen depresyon) veya depresif tip gibi (depresyon atakları) sorunlar yaşarlar.
  Şizoaffektif bozukluğun seyri genellikle şiddetli semptomların döngülerine ve daha az şiddetli semptomlarla iyileşme dönemlerine sahiptir.

  Şizoaffektif bozukluğun belirtileri ve semptomları - bipolar veya depresif tipe - bağlıdır ve diğerleri arasında şunlar olabilir:

  Delüzyonlar - tersine kanıtlara rağmen yanlış, sabit inançlara sahip olmak
  işitme sesleri veya orada olmayan şeyleri görme gibi halüsinasyonlar
  Depresyon belirtileri, boş, üzgün veya değersiz hissetme gibi
  Manik duygudurum dönemleri veya karakter dışı olan davranışlarda enerjide ani bir artış
  Sadece kısmen soruları yanıtlama veya tamamen ilgisiz cevaplar verme gibi iletişim bozukluğu
  mesleki, akademik ve sosyal işlevsellikte bozukluk
  Temizlik ve fiziksel görünüm dahil kişisel bakım yönetimi ile ilgili sorunlar.

  Ne zaman doktora görünmeli:

  Tanıdığınız birinde şizoaffektif bozukluk belirtileri olabileceğini düşünüyorsanız, o kişiyle endişeleriniz hakkında konuşun. Birisini profesyonel yardım almaya zorlayamasanız da, teşvik ve destek sunabilir ve kalifiye bir doktora veya akıl sağlığı uzmanına ulaşmanıza yardımcı olabilirsiniz.

  Sevdiğiniz kişi kendi yemeğini, kıyafetini veya sığınağını sağlayamazsa, sevdiklerinizin bir ruh sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilebilmesi için 112'i veya diğer acil müdahale ekiplerini aramanız gerekebilir.

  Şizoaffektif bozukluğu olan bir hastada intihar veya intihar davranışı söz konusu olabilir. intihar girişiminde bulunma veya intihar girişiminde bulunma tehlikesi olan bir sevgiliniz varsa, birinin o kişiyle kaldığından emin olun. Hemen 112'i veya yerel acil durum numarasını arayın. Ya da, eğer bunu güvenle yapabilirseniz, kişiyi en yakın hastane acil servisine götürün.
  1 ... bay polar
 4. 4.
  hasta aynı anda bipolar bozukluk ve şizofreni belirtileri sergiler genel olarak depresyon daha fazladır mani den çok hipomanik belirtiler olur ayrıca sanrılar ön plandadır şüphecilik vardır.duygu durum denetleyicisi-antidepresan ve antipsikotik aynı anda kullanıldığı zaman belirtiler azalır.
  2 ... schizoid00