1. 1.
  Çalışılabilecek üç farklı seçeneğin versusudur. Kendi aralarında artıları eksileri vardır.

  Karşılaştırmalar büyük pozisyonlar, mevkiler, kazançlar ( yılda 120.000 lira ve üzeri) dışarıda tutularak yapılmıştır.

  Plaza kölesi olmayı seçtiyseniz,

  ilk başlarda cazip gelir çünkü zamanla şu pozisyona gelirim böyle olurum diye hayal kurarsınız ve bu sizi motive eder. Ancak yıllar geçtikçe hayalleriniz gerçekleşmez ve ortalama maaşlar karşılığı ömrünüzü bir şirkete hibe etmişsinizdir. Üst pozisyondaki yöneticileriniz sürekli baskı uygular ve bariz mobinge maruz kalırsınız. Pozisyonunuza göre muhtemelen bir devlet memurundan daha dolgun maaş alırsınız ama yarın da çalışabileceğinizin garantisi yoktur. Yılda sadece 2 hafta yıllık izniniz vardır. Bazı şirketler bu 2 haftayı tek seferde kullanmanıza dahi izin vermez. Beyaz yakalı kölelerimiz için şu aralar salda gölü çok revaçta olan düşük bütçeli Maldivlerdir.

  Devlet memuru olmayı seçtiyseniz,

  Demektir ki bir ton KPSS muhabbetlerini, mülakatları ve atanmaya dair problemleri aştınız demektir. Plaza kölesinden az maaş alırsınız muhtemelen. Ancak devlet batmadığı sürece maaşınız her ay tıkır tıkır yatar. Çok sıkıntılı bir deli değilseniz işten de olmazsınız. Üstünüzü çok tınlamazsınız ve çalışıyor gibi görünürsünüz. Bir işiniz dolayısıyla gittiğiniz hangi devlet dairesinden memnun kaldınız? Yıllık izninize ek resmi tatilleri de tepe tepe kullanırsınız. Ev sahibi olmak için kredi çekip, muhtemelen 50 yaşınıza kadar boynunuzda borç ilmiği ile yaşarsınız.

  Ticaret erbabı olmayı seçtiyseniz,

  Burada iki parametre var. Piçseniz güzel para kazanırsınız. Piç oğlu piçseniz parayla dans edersiniz. Ancak mülayim adamsanız ya nasip deyip Allah'a atarsınız topu. Bir ay cepte güzel para varken diğer ay aynı para olmayabilir. Ekonomik sallantıları ilk ve en çok siz hissedersiniz. Buna dair çok şey yazmayacağım çevre ve şans faktörleri çok aktif bir muhabbet bu.
  1 -1 ... elektrik kesilince aaa diyorum
 2. 2.
  Sözlük ağırlıkla şirket kölesi olabilir.
  ... elektrik kesilince aaa diyorum
 3. 3.
  şirket kölesi
  eğitim durumu: lisansüstü
  maaşı: 1500-2000 tl arasında
  çalışma saatleri: 08-22
  haftalık çalışma: 6 gün
  izin: sadece pazar

  devlet memuru
  eğitim durumu: önlisans-lisans
  maaşı: 3000 tl (en düşük)
  çalışma saatleri: 08:30-17:30
  haftalık çalışma: 5 gün
  izin: cumartesi-pazar ayrıca yılda 1 ay ücretli

  ticaret erbabı
  eğitim durumu: ilkokul-lise
  aylık kazancı: 100.000 tl
  çalışma saatleri: kafaya göre
  haftalık çalışma: kafaya göre
  izin: ne zaman isterse

  dağılabiliriz emekçiler.
  2 ... alininki