1. 1.
  dünyada kabul edilen orjinal adı satanic verses

  salman rushdie nin ortalığı karıştıran kitabı...kitap çeşitli hikayelerden oluşuyordu...bu hikayelerden birinde mahmut isimli bir arap vardı..
  ewet tahmin ettiğiniz gibi...masum bir benzetme yapmış bu adam...

  peki ne kadar masum..ya da değil...cevabı yukarda...insanların inanışlarına benim düşüncem bu mantığı ile saldırmak..çok ucuz..çok adice...ve bu kitap bunu yaptığı gibi yukarıdaki soytarıya* da bişeyler yazdırıyor..

  copy paste yapmayacağım zira hemen hemen herkes bunu rahatça aratabilir.çeşitli kaynaklara ulaşarak görüşünü savunabilir.

  uzun lafın kısası ;

  Vahy mekanizmasında kısa devre olmaz. Vahy korunmuştur. Allah aciz değildir.
  14 -17 ... ximelez
 2. 2.
  (bkz: salman rusdie)
  1 -3 ... antistar
 3. 3.
  selman rüşdü bu aptalca sonuca uyduruk bir hadisten yola çıkarak varıyor. halbuki hadislerin çok büyük çoğunluğu münafıkların uydurmasıdır.
  7 -8 ... serbest radikal
 4. 4.
  iran'ın eski lideri Humeyni'nin başına ödül koyduğu yazarın kitabı.
  2 -1 ... aresturk
 5. 5.
  yayimlandigi andan itibaren once singapur, ardindan da hindistan'da yasaklanan kitap.

  ayetullah humeyni, -kitabi okumamasina ragmen- "bu kitabin yazarini oldurmek her muslumanin gorevidir" diye fetva vermistir.

  14 subat 1989 tarihinde, yine ayni zat-i muheterem * iran radyosuna cikmis ve "dunya'daki tum muslumanlra sesleniyorum! bu kitabin yazari, yayimcisi, dagitimcisi, cevirmeni vs herkes oldurulmelidir cunku bu kitap kuran'a, peygambere ve islamdinine hakaret icermektedir" demistir.

  hemen bu konusmanin ardindan -ne kadar tesaduftur ki- once 11 temmuz 1991 tarihinde, kitabi japonca'ya ceviren hitoshi igarashi olduruluyor; hemen ardindan ayni ay icinde kitabi italyanca'ya ceviren ettore capriolo ciddi sekilde yaralaniyordu...

  burada alti cizilmesi gereken nokta kanimca sudur ki; allah'n kitabi, peygamberi ya da insanlara gonderdigi din sadece yazilan bir kitap ile tum ozelligini kayip mi etmistir? eger boyle bir korku yok ise bu kadar tepki ve bu yok etme, oldurme arzusu neden?

  eger muslumanlarin bahsettigi sey "iyi ama kimsenin baska bir dine hakaret etmeye hakki yok, hele ki bunu kitap yayimlayarak yalan yanlis bilgilerle insanlara dogru gibi gostermeye hic hakki yok" gorusunu savunmak ise; ben de onlara sunu derim:

  "iyi diyorsun guzel diyorsun canim kardesim, ancak o zaman kuran'da incil icin "tahrif edilmis", yahudiler icin "domuzlar" tarzi hitab sekilleri kullanilirken acaba yukarda yazdigim yakaris sence anlam tasiyor mu?"
  18 -9 ... trendy kangal
 6. 6.
  kitap ve yazarın kişiliği ayrı bir konu olmakla beraber şeytan ayetleri vakası islam tarihi içerisinde önemli bir yer tutar ve muhammed'in önemli çelişkilerinden birisidir. bilindiği gibi muhammed mekkelilerle anlaşmak adına putlardan övgüyle bahsetmiş ve allahtan geldiğini söylediği ayetlerde onları ''yüce turnalara'' benzetmiştir. daha sonra mekkelilerin ''muhammed bizim putlarımızdan iyi söz etti'' şeklindeki sevinçleri ve putların onların gözünde daha çok değer kazanması üzerine saltanatını putlarla paylaşmak zorunda kalacağını farkeden muhammed söz konusu ayetleri allahın değil fakat şeytanın söylediğini belirtmiş ve ayetlerin hükmünü kaldırmıştır.
  10 -7 ... shalamar
 7. 7.
  kurandan kaldırılmış olan bölümdür, lakin kaldırılmasaydı müslüman alemi tarafından çelişkilerle suçlanmış olacaktı. şeytan aytleri, kuran'da muhammedin lat, menat ve uzza adlı 3 puttan iyi bahsettiği, ve bunları yüce varlıklar diye betimlediği ayetlerdir. çelişki midir evet çelişkidir, sen puta tapma de, sonra git bunlar yüce varlıklardır de, ama böyle yaparak o kavmi de müslüman yapmıştır tabi, yani biraz üçkağıt var gibi işin içinde, bu konuda daha bir çok konuda olduğu gibi ilahiyat profesorleri de bir fikir birliğinde değillerdir.

  aklıma bir de anı geldi, lisedeyken din hocama bu konuyu sormuştum da, bsg diyerek beni sınıftan atmıştı, o zaman dedim kesin doğru bu olay.*
  16 -13 ... nobran ne ya
 8. 8.
  kuran dan kaldırılan bir bölüm falan yoktur. şeytan ayetleri iddiası tamamen hadislere dayanır. hadisler ise çok büyük çoğunlukla uydurmadır. daha önce de dediğimiz gibi: (#1209961)

  islam dünyasında, bu denli tepki almasının nedeni, klasik hadislere dayalı islam anlayışının yara almasıdır. bu anlayışın bekçileri de bundan endişe duymuşlardır. dinin kaynağı kuran olmalıdır. (#2331082) (#2331177)
  7 -3 ... serbest radikal
 9. 9.
  kendileri putperest olan kureyş kabilesini kurandan ayetler okuma yoluyla islama davet ederken muhammed, necm suresine geldiğinde 20. ayetten sonra, ki denildiğine göre 19 ve 20. ayetler lat, menat ve uzzadan bahseder, "bunlar şefaatleri umulan yüce varlıklardır" der. bunlar derken kastettikleri putlar tahmin ettiğiniz gibi lat, menat ve uzza dır. peki kuranda var mı böyle bir ayet şu anda, efenim ? yok, o zaman tek bir ihtimal kalmaktadır, kuranın aslı gibi kalmayıp, yüzyıllar sonucunda eklemeler ve çıkarmalar yapılmış bir kitap olduğu gerçeği.
  6 -10 ... nobran ne ya
 10. 10.
  şurada da detaylı açıklama var:

  http://www.ilhan-arsel.org/Kissalar1/M28.html

  biraz karışık bir konu.

  doğrudur yanlıştır şöyle bir kurgu çıkıyor ortaya:

  hz muhammed putları kastederek "Gördünüz mü Lat'i, Uzza'yi ve üçüncüleri olan ötekini, Menat'i? Iste bunlar, yüce turnalardir... Sefaatleri de elbette ki umulur" der. Bu sözler Kur'an'in, Necm Suresi'nin 19. ve 20. ayetlerinin ilk seklidir.

  daha sonra gelen yoğun tepkiler sonucunda büyük bir hata isledigini ve bu hata yüzünden taraftarlarindan bir çogunu kaybedebilecegini anlamakta gecikmez ve hatasini düzeltmenin yolunu arar. Cebrail'in gelip kendisine: "Ey Muhammed sen ne yaptin? Halka, benim sana getirmedigim sözleri söyledin" dedigini ilan eder. Tanri'dan geldi diyerek Kur'an'a sunu ekler:

  "Ey Muhammed, senden önce gönderdigimiz hiçbir elçi ve peygamber yoktur ki, bir seyi arzuladigi zaman, seytan onun arzusuna vesvese karistirmamis olsun. Allah seytan'in karistirdigini giderir, sonra Allah kendi ayetlerini tahkim eder" (K. 22 Hacc 52).

  bu da tam olarak temize çıkmasında yetersiz kalınca şu ayeti de kuran a ekler :

  "(Ey Muhammed!) Seni, sana vahyettigimizden uzaklastirip baska bir seyi bize karsi uydurman için ugrasirlar. O zaman seni dost edinirler. Eger seni pekistirmis olmasaydik, andolsun ki, onlara egilim gösteriyordun, az kalsin. O zaman sana, yasami da, ölümü de kat kat azab biçiminde tattirirdik. sonra da bize karsi bir yardimci bulamazdin". (K. 17 Isra 73-75) 68.'
  13 -4 ... leblebi tozunun hastasiydim