bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    menderes'in dramı adlı kitabını gerçekten çok etkileyici ve açıklayıcı bir dille yazmış olan başarılı tarihçi yazar.
    menderes'e olan sevgisi kitapta yoğun olarak hissedilmektedir fakat bu sevgisinin yanında menderes'in hatalarını da objektif fakat yine de duygusal bir dil ile anlatışı gerçekten mükemmeldir.
    1 ... sıçtırtma lamasına
  2. 2.
    Özellikle Suyu Arayan Adam,Tek Adam ve ikinci Adam adlı eserleri ile yakın tarihe ışık tutan ,son dönem politikacıların okumadığını anladığımız önemli bir yazardır.
    1 ... mavi
  3. 3.
    tek adam kitabıyla bizlere atatürkün tek birinci adam olduğunu, ikinci adam kitabıyla da ismet inönünün ikinci adam olduğğunun farkına varmamı sağlayan adamdır. suyu arayan adam ise kaçıncı olduğu muallak olan ama üçüncü olduğunu tahmin ettiğim adamdır. ben ise dördüncü adamımdır.
    -1 ... kahroldüşmanalsanabomba
  4. 4.
    sultan galiyefin öğrencisiymiş ama her yerde bunu söylemezmiş. *
    1 ... ardahan
  5. 5.
    en çok esinlendiği kitabın, aydemir adlı bir roman olduğunu söyler: turan ülküsü uğrunda istanbul'daki sevgilisini bırakıp asyalara giden düşsel bir kahramandır aydemir, orada başkasının bir suçunu üstüne alarak ölümü bile hiçe sayar ve tam ölürken karşısında, istanbul'dan gelen sevgilisini görür. soyadını da bu kahramandan alan şevket süreyya aydemir'i kafkaslara, azerbaycanlara sürükleyen hevesin kaynaklarından biri işte bu kitaptır.

düşsel bir romanın, bunca ciddi bir eyleme yol açan heyecan etkisi, bugün şaşırtıcı ve gülümsetici bulunsa da, gerçekte hangi kitabın, bizi nereden, nasıl etkileyeceği önceden kestirilemez. ancak durumun önemli yanı şuradadır ki, bir toplumda aydınların şu ya da bu atılım için hazırlanmış ruh atmosferini besleyecek birçok düşün kaynağı olması gerekir. asya türklerini birleştirmek savaşına düşsel bir romanla çıkmak, en azından o savaşı düş kırıklığına gömer. nitekim, böyle olmuştur. gerçi, ziya gökalp'in turancılık kuramını işeleyen yazıları ve şiirleri var, ama o felaketli kafkasya macerası sonunda, önderlerin bugün artık kesin olarak bildiğimiz düşünsüzlükleri, şaşkınlıkları, çaresizlikleri, boşlukları, sağlam kuramsal destekten yoksun girişimlerin ne denli korkunç sonuçlar doğurduğunu acı acı düşündürür.
    1 ... vernon sullivan
  6. 6.
    orhan pamuk'un cevdet bey ve oğulları romanına girmiş kişidir; başka bir isim ile.
    ... zinani
  7. 7.
    enver paşa ile başlayıp tek adam'la devam edilirse, akabinde ikinci adam ve adnan menderes'in dramı'yla seri tamamlanırsa (yani toplam 10 cilt), yazarın deyimiyle türkiye'nin 1860'dan 1960'a kadar olan 100 yıllık tarihini çok titiz bir araştırma ile öğrenme imkanına sahip olabilir üniversite öğrencileri. piyasada her bir cilt yaklaşık 25 ytl olduğu için hepsine 250 ytl vermek zor gelebilir *. bu öğrencilere tavsiyem üniversite kütüphanelerine üye olmaları. kütüphanelerde her bir ciltten birden fazla sayıda var. alın bu kütüphanelerden okuyun. toplamda 5000 sayfaya yakın bir yazı okumuş olacaksınız; fakat inanın bana buna değecek.

--spoiler--
    tabi bir de bunlara başlamadan önce cumhuriyetin kurucusu mustafa kemal atatürk'ün nutuk'unu da okumak gerekiyor diye düşünüyorum. bugün kendiniz ve bu ülke için bir şey yapın, bu kitaplardan birisi okumaya başlayın. bana hak vereceksiniz.
    --spoiler--
    5 -1 ... trinfr
  8. 8.
    kadro dergisinin kurucularındandır, (bkz: kadrocular).Moskova'da eğitim görmüş ve kadro dergisini çıkarmadan evvel vedat nedim tör ile birlikte tkp'den ayrılmıştır. kadro dergisi aracılığıyla kemalist ideolojiyi oluşturmak ve yaymak misyonu ile çalışan şevket süreyya aydemir ve diğer kadrocular, kemalist ideolojiyi anti emperyalizm(dışarıda) ve anti kapitalizm(içeride) ilkelerini esas alarak inşa etmeye çalışsalar da chp ile ters düştükleri için mustafa kemal tarafından görevlerine son verilmiştir. tıpkı vedat nedim tör gibi şevket süreyya da bazı kesimler tarafından "komünist" ilan edilirken; tkp'den ayrılmadan partiyi ihbar ettikleri gerekçesiyle bazı çevreler tarafından da "hain" ilan edilmiştir. mustafa kemal'i anlattığı tek adam ve ismet inönü'nün hayatını anlattığı ikinci adam ile suyu arayan adam en önemli kitaplarındandır.
    1 ... mucize
  9. 9.
    atatürk' ün hayatının her yönüyle ele alındığı tek adam kitabının yazarıdır.
    ... vicissitudes
  10. 10.
    tarih konusunda ahkam kesen herkesin okuması gereken müthiş kitapların mükemmel yazarıdır.tarihin her zaman konuşulduğu gibi yaşanmadığını ve gerçeklerin bazen milletlerin çıkarlarıyla örtüşmediği için çarptıldığını çok iyi bir şekilde anlatır.
    ... bir seyler olacak yarin