1. 1.
  1875 istanbul doğumlu türk ressam. mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi'ni bitirdi. galatasaray lisesi'nde resim öğretmenliği yaptı. milletvekilliği görevinde bulundu. osman hamdi kuşağının temsilcilerinden biri sayılır. gerçekçi ve renkli bir üslubu olan sanatçı, yaşamının son yıllarında manzara resimlerine yöneldi. 1944'de öldü.
  ... vernon sullivan
 2. 2.
  1909 yılında Mehmet Ruhi Arel'in Şehzadebaşı'ndaki evini mekan olarak seçerek toplanan dönemin sanatçılarıyla kurulan 'Osmanlı Ressamlar Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı. bu dönemde, portre ve natürmort çalışmaları ile resimde modernleşme hareketine karşı tepki göstermekle birlikte, 1919 yılında, arkadaşları ibrahim Çallı ve Hikmet Onat'la birlikte kurduğu 'Türk Ressamlar Cemiyeti'nde feyhaman duran ve sami yetik ile genişleyen yapı içinde izlenimci* ressamlığa yöneldi.
  ... liberalisticcommunist
 3. 3.
  Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucu ve ibrahim Çallı ve Hikmet Onat’la birlikte Türk Ressamlar Cemiyeti’ni kurdu.“Enteriyör” resim türünü kapsamlı olarak işleyen ilk sanatçıdır.(d. 1876– ö.1944; istanbul)
  ... true