1. 1.
  birinci dünya savaşında ingilizlerle birlik olup 1915 yılında osmanlıya karşı ilk isyanı başlatan mekke emiri.ünlü ingiliz casus lawrance tarafından savaştan sonra tüm arap dünyasını lideri olacağı vaadiyle kandırılmış olup döktüğü osmanlı kanıyla ahirette şiddetli bir hesaba çekilecek olan kişidir.
  7 ... imhotep
 2. 2.
  ingilizlerin kışkırtmaları yüzünden osmanlıya karşı ayaklanma çıkartan ve ürdün kralı abdullah ın dedesinin babası olan şahıs.
  türklerin araplara karşı besledikleri antipatinin kaynağıdır aynı zamanda. aslında mısır, tunus gibi ülkelerin vatandaşları da arap olmasına rağmen türkleri çok severler. sırf şerif hüseyinin ihaneti yüzünden genelleme yapıp tüm araplara kin beslemek özellikle türk-arap yakınlaşmasını istemeyen güçler tarafından bilinçlice yapılmaktadır.

  birinci dünya savaşı yıllarında ingiliz ajanları osmanlı devletini yıkmak için ellerinden gelen her türlü politikayı hiç bir etik tanımadan uygulamışlardır. bu politikalardan en önemlisi de osmanlı devleti içinde barınan etnik milletleri ırkçı söylemlerle osmanlı devletine karşı kışkırtmaktı. ingiliz ajanları, arapların hilafetin gerçek sahibi olmaları gerektiğini, kutsal emanetlerin istanbulda olmaması gerektiğini, türklerin nasıl olur da islam alemine önderlik ettiklerini vs. araplara empoze ederek arapları kışkırtmışlardı. şerif hüseyin i de ikna eden ingilizler, tarih boyunca yaptıkları gibi onu da satmışlardır ve şerif hüseyine rağmen bir israil devleti kurmak istemişlerdir. bunun üzerine şerif hüseyin oyuna geldiğini anladı ama iş işten geçmişti.

  zaten ihanetten sonra hayatı tam bir zindan olarak yaşamıştır. ölmeden önce korkunç bir hastalığa yakalanıp acılar çekmiş ve çocuklarına, çektiği acıların sebebi olarak osmanlıya ihanet etmeyi ifade etmiştir. bir rivayete göre ölmeden önce bulunduğu oda içerisinde bağırarak ve çok acı çekerek ruhunu teslim etmiştir. ne olursa olsun sadece kendisinin ihaneti ile koskoca bir millete antipati duyulması, tüm genellemeler yanlıştır fikrini hatırlatmaktadır ve objektif bir yargıya varılmamasına neden olmaktadır.
  2 -1 ... robinson crusoe
 3. 3.
  osmanlıya son derece bağlı ve fakat o sırada işbaşında olan ittihat ve terakkiye de bir o kadar düşman, onların içyüzünü bilen biriydi.

  ingilizlerin her türlü desteğini almış olan vahşi suudoğlu ve çapulcuları üzerine saldırmış...ittihatçılar bunu vatan haini ilan etmiş, askere düşman belletmiş...ingilizler seni koruyacağız diye kandırmaya çalışıyor...adamcağız ne yapsın?!

  bir de...kendisi bir arap milliyetçisi değildir.
  3 -13 ... zarth vader
 4. 4.
  osmanlıya bağlılığını musluman turk kanı dokerek gosteren arap.
  (bkz: yahudiler cinayet araplar ihanet toplumudur)
  2 -2 ... gameguru
 5. 5.
  ingiliz altınları ve arap dünyasının kralı olmak için osmanlı devletine isyan eden savaşta ingilizlere yardım etmiş kişi. ittihat ve terakkiyi sevmezdi osmanlıyı severdi demek biraz komik olur. ingilizlerin bu adam ve çocukları hakkında yazdıkları bir kaç kitabı okumak neler yaptıklarını öğrenmeye yeter. oğulları savaş sonrasında ingilizlerin desteğiyle ırak ve ürdün kralı oldu hayallerindeki büyük arap krallığı kurulamadı ingiltere resmen bu adamları kullandı ve işi bitince çöpe attı. ingiltere arabistan'da güçlü olmayan şerif hüseyin yerine orada daha güçlü olan suudlara destek verdi ve suudlar arabistana hakim oldu. ingiltere isteklerine kavuştu şerif hüseyin yok oldu gitti.
  3 ... ada vapuru carki
 6. 6.
  sultan abdulhamit'in bir çok hamlesine rağmen ve ittihatçilerin siyasi zekalarının olmadığından ingiliz oyununa gelen mekke emiri. osmanlı için en büyük talihsizliktir kendisi ve oğulları. tebasını halifeyi istanbuldan ingilizlerle beraber kurtaracağız diyerek kandırmıştır. sonrasında ingilizler sözlerini tutmadığındanmıdır bilinmez kıbrısa kaçıp hayatının geri kalan kısmını orada yaşayan kimsedir. osmanlıya ihanet ettiği için "keşke osmalı olsaydı" diye defalarca hıçkıra hıçkıra ağladığı söylenir. (bkz: rauf denktaş)
  2 -3 ... mecra
 7. 7.
  her ne kadar şerif adını alıp peygamber soyundan geldiği iddia edilsede soysuz olduğuna inandığımız insanımsı.
  1 -1 ... allameyi cihan
 8. 8.
  türk halkının gözünde maalesef tüm arapları temsil eden adam. bu sebeptendir ki dilimizde "şerif hüseyin ve yandaşları bizi arkadan vurdu" gibi bir söylem yoktur.

  (bkz: araplar bizi arkadan vurdu)
  -1 ... santander
 9. 9.
  karizmatik fakat akılsız bir lider olduğunu ve kullanılabilirlik özelliğini ingilizlerden önce sultan abdülhamid keşfetmiştir. abdülhamid kendisini istanbula davet edip gözünün önünde olmasını sağlamıştır fakat meşrutiyetten sonra ittihat ve terakki, şerifi tekrar arabistana ,yani ingiliz ajanlarının kucağına , yollamıştır. devamında neticesi malumdur.
  ... kardes baslik nasil aciliyo
 10. 10.
  bugünkü filistin bayrağını ilk kez 1916 senesinde arapların türklere isyanının sembolü olarak tasarlamış ve kullanmış kişidir.
  3 ... beklemenin boylesi