1. 1.
  olayın hayvancılık boyutu da var:

  http://www.mahfiegilmez.c.../02/seker-dosyas.html?m=1
  5 ... monk of monkmountain
 2. 2.
  ağzımızın tadı tamamen kaçabilir.
  3 ... monk of monkmountain
 3. 2.
  Katma değeri olan hiç bir yatırım yapmayın, yol yapın parasını halka odetin, köprü tünel yapın parasını yine halka odetin. Sonuç; katma değer üreten cumhuriyet kazanımlarını birer birer satın, Hayırsız evlat gibi mirası satın savurun bakalım hazır bitince ne halt edicez neyi saticaz. Yazık bu ülkeye.
  2 ... abaninaltindakisopa
 4. 3.
  şeker fabrikalarının özelleştirilmesi

  ince noktayı kaçırıyorsunuz. işte gerçek sebebi bu haberde yatıyor.
  3 ... tecrubekonusuyor
 5. 4.
  yanlış olduğunu düşündüğüm hükümet hamlesi, milli görüşçülerin bu konuda çok seviyeli ve mantığa uygun eleştirilerini okuyabilirsiniz.
  3 ... kasik
 6. 5.
  adam şeker fabrikasını özelleştirecek.2 gün önce gdo konusunu attı ortaya sanki çevreci bi humanistmiş gibi.sonra 14 şeker fabrikasının ihalesi açıldı.tabi sonuçta fabrikayı alan carlgrill buraya cips fabrikası kurup gdolu mısır cipsi yedirecek millete.şeker de pancardan değil kamıştan üretilecek.dikkat edin bi tarafınıza girmesin kamışlar.
  1 ... deli anlamindaki de
 7. 6.
  ingilizce bilenler dan morgan'ın yazdığı "merchants of grain" (1979) kitabını olurlarsa, dünyadaki gıda stoklarının borsaya kote olmadıkları için hesapları gizli olan beş büyük aile şirketi tarafından nasıl kontrol edildiğine dair bir fikir sahibi olabilirler.

  örneğin, telgrafın icadından önce, ukrayndan yükledikleri tahılı ingiltereye götüren gemileri istanbul'da boğazdan geçerken inceleyen şirket elemanlarının trenle londraya giderek, gemi ingiltereye varmadan önce londra borsasını nasıl manipüle ettikleri anlatılanlar arasında.

  bu beş büyük şirket şunlar:

  cargill: 145 yıllık abd şirketi. 65 ülkede 142.000 çalışanı var.

  adm (archer daniels midland): abd kökenli 40 ülkede 265 fabrikası var.

  bunge: 1818 de hollanda'da kurulmuş olup merkezi new york'da. 40 ülkede 35.000 çalışanı var.

  glencore ınternational: ingiliz-isviçre şirketi piyasanın %10 bunun elinde.

  louis dreyfus: 1851 de kurulan fransız şirketi. yılda 70 milyon ton gıda elleçliyor.
  3 ... monk of monkmountain
 8. 7.
  Şeker Fabrikaları Zarar Değil Kâr Ediyor.

  haberde, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası istanbul Şubesi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile yaptığı açıklamaya yer veriliyor:

  “Şeker fabrikalarımız zarar değil kâr ediyor!” başlıklı açıklamada şeker fabrikalarının zarar etmediği; Ağrı, Alpullu, Çarşamba ve Susurluk fabrikalarının çalıştırılmamasının sorun yarattığı ifade ediliyor. Sorunun nedeni olarak bu fabrikalar için çiftçilerin yeterli miktarda şeker pancarı üretememesi gösteriliyor. Tarım politikalarındaki yetersizliklerin de bunda etkili olduğu belirtiliyor.
  Tarım Kanunu’na göre çiftçiye verilecek desteklerin milli gelirin %1’inden az olamayacağı açıkça belirtilmiş olmasına rağmen 2017 yılında çiftçiye 30,4 milyar TL destek verilmesi gerekirken, 12,7 milyar TL verildiği; 2018 yılı için verilmesi gereken 34,5 milyar TL iken, 14,5 milyar TL bütçe ayrıldığı ifade ediliyor.

  ŞEKER PANCARI EKEN KÖY VE ÇiFTÇi SAYISI DA DiKiM ALANI DA AZALTILIYOR
  Şeker fabrikalarını kapattıracak ve bir sanayi kolunu çökertecek kadar sıkıntı yaratan şeker pancarının hala “havza bazlı destekleme modeli”nde desteklenecek ürünler içerisinde yer almamasını da eleştiren Ziraat Mühendisleri Odası, şeker sanayinin hammaddesini oluşturan şeker pancarı üretimine devletin kurumu Türkşeker verileri üzerinden bakıldığında 2001 yılında çıkarılan Şeker Kanunu ve bu çerçevede kurulan Şeker Kurumu`nun şeker üretim kotası getirmesi sonucu şeker pancarı eken köy ve çiftçi sayılarında çok hızlı bir gerileme sürecine girildiğini belirtiyor.

  Açıklamada; Türkşeker`e üretim yapan köy ve çiftçi sayısına paralel olarak şeker pancarı ekim alanında da önemli düzeyde gerileme yaşandığı; üretimi durdurulan Ağrı Şeker Fabrikası için şeker pancarı ekimi yapılan alan 2002 yılından 2016 yılına %90, Alpullu Şeker Fabrikası için %77, Çarşamba Şeker Fabrikası için neredeyse %100 ve Susurluk Şeker Fabrikası için %78 oranında küçüldüğü ifade ediliyor.

  EKER FABRiKALARI ZARAR ETMiYOR, ETTiRiLiYOR
  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’na göre; bütün veriler göz önüne alındığında şeker fabrikaları gerçekte zarar etmiyor, mevcut politikalarla zarar ettiriliyor.
  Türkşeker`e ait fabrikalarda üretim kısıtlaması ve buna bağlı hammadde yetersizliğinin yarattığı sorunun, çiftçiyi üretime yönlendirecek tarım politikasının tesis edilmesi ve pancardan şeker üretiminin önündeki engellerin kaldırılması ile aşılabileceği belirtiliyor. Sorunu çözmek yerine şeker fabrikalarını özelleştirmenin, birçok fabrikanın kapatılması ve pancar şekerinin yerini nişasta bazlı şekerin alması anlamına geleceği, bunun da toplum sağlığı açısından çok daha vahim sorunlar yaratacağına dikkat çekiliyor.

  http://www.toplumsol.org/...i-zarar-degil-kar-ediyor/
  2 -1 ... klimanjaro
 9. 8.
  reyiz bişey biliiiyyy de yapiiiyyyyy.

  kim ki itiraz garşı goyarsa o fetocudur.
  2 -1 ... timur cengiz hulagu
 10. 9.
  Bir haber. Alın size ah ah ah. Eksi mi sizce bu haber ?
  ... vizyonist