1. 1.
  esasında gerçekleştiğinin hiçbirzaman ispatlanamadığı fakat insanların koşulsuz olarak inandığı olayların genel adı.

  örn: olm aids'li iğnesi olan bi adam varmış otobüste falan insanın kıçına iğneyi yapıştırıp kaçıyomuş
  7 ... anthrax
 2. 2.
  şehirdeki barlarda tavladıkları insanları uyutup böbreklerini çalan ve sonra da buz dolu bir küvete bırakan insanlar.
  1 ... anthrax
 3. 3.
  aslının olup olmadığı muamma olan,kulaktan kulağa yayılırken değişime uğradığı için çok daha enteresan hallere bürünen sisli hikayeler bütünü.dinlemesi,anlatması,inanması eğlencelidir,farklı bir bakış açısı sunar kişiye ama gerçek ama değil,farklı işte.
  http://www.efsaneler.com da ayrıntılı bulabilirsiniz ki zaten her gün en az bir-iki tane çevrenizden de işitebileceğiniz hikayelerdir bunlar.
  1 -2 ... veritaserum
 4. 4.
  (bkz: urban legend)
  1 ... endless
 5. 5.
  Amerika'da katolik kilisesinin yöneticileri, "Madem ki devir bilgisayar devri, o zaman çoook güçlü bi bilgisayar yaptırıp elimizde dinlerle ilgili ne kadar bilgi varsa yükleyelim, sonra da soralım bakalım, 'En iyi din hangisi?" Amerikalılar bu deney sonunda bilgisayarın kesinlikle hıristiyanlığı seçeceğinden eminmişler. Dertleri de, sonucu Dünya'ya açıklayıp hava atmakmış.
  IBM firmasına accayip güçlü bi bilgisayar ısmarlanmış ve bütün kutsal kitaplar, peygamberlerin hayatı, işte ne bileyim, dine dair ellerinde ne varsa yüklemişler hard diske. Sonra da "En iyi din hangisi?" diye yazıp "start" düğmesine basmışlar.

  O dev bilgisayar tuhaf sesler çıkarıp haldır huldur günlerce çalışmış. Çalışmış, çalışmış, çalışmış... Sonunda da hoparlöründen tok bi ses gelmiş: "Laaaaa ilahe illallahhh..." *
  kaynak:http://www.efsaneler.com
  4 ... goksunv
 6. 6.
  msn paralı olacakmış..
  3 ... kelly
 7. 7.
  en çok bkz verilen başlık.
  ... moostaphius
 8. 8.
  gerçek olup olmadığı meçhul dilden dile dolaşan söylentilerdir.
  misal; karga evde donla dolaşıyormuş. aboooo.
  halbusi yalan. ben don giymem...
  1 -1 ... karga
 9. 9.
  sultan mehmet bizansı kuşattığı gün bir papaz göl kıyısında kıyında balık kızartıyormuş. o sırada yanına gelen biri, osmanlıların şehre girmek üzere olduklarını söylemiş. papaz böyle bir şeye hiç ihtimal vermediği için demiş ki: "türkler hiç bir zaman kutsal şehre ayak basamazlar. buna inanmam için bir tarafı kızarmış balıkların canlanarak suya atlaması lazım. türklerin bu şehre girmesi imkansızdır."; demesiyle birlikte tavada bulunan bir tarafı kızarmış yedi tane balık birbir canlanıp patır patır göle atlamışlar. güya o yarı kızarmış balıklar hala gölün içinde imiş. rumlar istanbul’u geri alıncaya kadar gölde yaşayacaklarmış. rumlar istanbul u yeniden alınırsa bir papaz tarafından çıkartılıp öbür taraflarıda kızartacakmış.
  1 ... coolgoose
 10. 10.
  birisinin zamanında götünden uydurduğu ama zamanla bu uydurulan şeyin kulaktan kulağa yayılarak gerçekmiş gibi algılanması durumu.
  (bkz: ilk uyduranı bi bulsam var ya)
  1 ... fiammetta