1. 1.
  istanbul, ankara veya izmirde yaşayanların puan yetmezliği yüzünden, diğer şehirlerde yaşayanların ise aldıkları puanın ziyan olmaması yüzünden yaşadıkları dandik durum. kimi kimselerin ''ohh be abi evden uzaktasın kral gibi hayat'' geyiklerine rağmen oldukça trajedik ve sıkıntılı bir süreçtir bu. velev ki duygusal yoğunluğu olmayan doğduğu yeri değil doyduğu yeri vatan belleyen, ortamlardan ortama yılan gibi akabilen ve evinin, çevresinin, sevdiklerinin önemini anlayamayan bir kimse için güzel olabilir.
  10 -1 ... shalamar
 2. 2.
  zaman zaman insanın ihtiyacı olan sıfırdan başlama durumunu sağlayan, kişinin kendi ayakları üzerinde daha sağlam durabilmesini sağlayan durum.
  olay özlemek ya da özlemek değil, alışılagelmiş insanlardan ve koşulsuz destekten kurtulup; her şeyi yeniden inşa etmektir.
  nitekim zordur, cesaret ister. her bünye kaldıramaz.
  10 -1 ... echidna
 3. 3.
  19 yaşında bir insanın hayata daha erken atılmasını, zorluklarla mücadele etmeyi öğrenmesini erkenden öğreneceği durumdur. Bilmediği bir şehirde yalnızlığı ile başbaşa kalan insan her zorlukla mücadele etmeyi bilir. Ayakları yere daha sağlam basar.
  6 -1 ... miksaj
 4. 4.
  Her öğrencinin yaşaması gerekir,kişiyi birçok konuda kırbaçla eğitilen aslan misali eğitir.Herkesi değil de birçok kişiyi eğitmesinin açıklaması da standartların ortalama düzeyde tutulmasıyla alakalıdır. (bkz: okula jiple gitmek) (bkz: nşa)
  Eğer evde kalıyorsa bu kişi gülelim eğlenelim kam alalım dünyadan felsefesini güdebilir.Yurtta kalıyorsa da eve çıkmalıdır.**

  tabi şöyle durumlar da vardır (bkz: ev arkadaşının tomruk olması) ki kişiyi kamçıyla değil de çarmıha germişcesine eğitir.

  Kişinin ATM makinelerini kullanma becerisi fazlasıyla gelişir.Çok hızlı bir şekilde ödemeli arama yapabilir.*

  Bir de hangi şehirde okursa okusun,okuduğu şehre küfür eder.
  5 ... simitcikahvecigazozcu
 5. 5.
  ailesinin olduğu şehirde okuyanlar için bazı zamanlar "ahhhhhh, ben şehir dışında okuyacaktım ki..." şeklinde nükseden bir iç geçirmedir.ama bu durumda olan ve "şu bayram tatili gelse de evime gitsem,ben annemin yemeklerini,yatağımı özledim vs" diyen öğrencileri gördükçe "şehir dışında okumak zor ya,ben rahatım,her şey önüme geliyor" denilerek rahatlanır.
  6 -1 ... viceversa
 6. 6.
  Okudugu sehirdeyken, büyüdügü sehri ve ailesini; büyüdügü sehirdeyken, okudugu sehri ve kendi evini özler bunlar.. Bu ikileme düsen kisi bi daha kıçı toparlayamaz,hep bir seylere özlem duyar, tatmin olmaz..

  Ama kesin olan bir şey varsa o da adamı yola soktugu, hayatın zorluklarıyla karsilastirdigi ve hatta kendisini aslanlarla cevrili bir arenada (bkz: gladyatör) gibi hissettirdigidir..**
  3 ... ucankacan
 7. 7.
  yemek siparişinizi getiren eleman, "siz de hastasınız galiba, geçmiş olsun.." dediğinde elemana "sağoööl.. böhehe.." diyerek sarılma isteği duymaktır. gerekirse teşekkür edip, kapıyı kapattığınızda gözyaşlarınızın süzülmesidir.*
  6 -1 ... elmyra duff
 8. 8.
  askere boş gitmezler bunu tecrübe edenler.
  3 ... preston
 9. 9.
  özgür olmanın verdiği sarhoşluk duygusunun yerini kısa bir süre sonra özlemin alacağı durumdur.
  3 ... diddid
 10. 10.
  kendi şehrindeki üniversiteni yazıp, orada okuyup, annenin yemeklerini yiyemediğin için küfür etme sebebiniz olabilir.
  5 -1 ... kozalak