1. 1.
  tıp ve askerlik alanında uygulanan hizmet türü.
  ... doksanüç
 2. 2.
  ortalama 5 yıl süren hizmettir. bu görevi öğretmenlerde yapar. şark denilen yer güneydoğu veya doğu anadolunun herhangi bir yeri olabilir. torpiliniz varsa daha kısa sürede bu görevi tamamlamanız mümkündür.
  1 ... istanbul icin efkar vakti
 3. 3.
  "hayat türküsü" dizisinin bile soğuğuna ve ortamına katlanamayıp istanbula zıpladığı bölgede yapılması zorunlu olan görev.
  1 ... stalker
 4. 4.
  doktorlar için 4 yıl olan zorunlu hizmettir.

  hayır adam gönüllü değilse niye gönderiyorsun ki oraya.
  ... bara damsiz giden
 5. 5.
  ingilizce adı "shark mission" dır.
  2 -5 ... astradamus
 6. 1.
  zorunludur, öldürür.
  2 ... gemini
 7. 2.
  Eğer doğduğunuz yerde çalışan(kamu/özel fark etmez) biriyseniz, sizi potansiyel eş adayı yapacaktır.

  Özellikle öğretmen arkadaşlarımız kpss denilen illetle uğraştıktan sonra başarabilirlerse atanıyorlar. doğu görevi zorunluğu olduğu ve orada bulunan okulların puanı düşük olduğu için, genellikle yeni mezun arkadaşlar bu hizmeti tamamlayacakları okulları seçiyorlar.

  yani; daha bir kaç ay önce "starbucks'tan kahve içmeden güne başlayamıyorum" diyenleri, kış geldiğinde sular donduğu veya ulaşımın geçici olarak kapatıldığı için içecek suya mecbur etmek demek. swarmda mayorlükleri bulunan arkadaşın, telefon her yerde çekmediği için, ailesiyle bile iletişimini her an sağlayamaması demek. "piyano benim için yaşam tarzı" diyen müzik öğretmenlerinin, matematikçi atamadıkları için matematik dersine girmeleri demek.
  ve daha niceleri...

  işin sosyolojik ve siyasi taraflarına hiç girmeyeceğim. ancak hal böyle olunca, şark hizmetindeki arkadaşlar düşünmeye başlıyorlar.
  "lan burada 5 sene (yerine göre 3 ila 7 sene arasında) geçmez. Kurtulmak lazım."
  işte tam da bu anda devreye eş durumufikri giriyor. evlendiğiniz kişiyle aynı yerde görev yapma hakkını sağlıyor yasalar size.

  hemen rehber, facebook ve bilimum sosyal ağlar gözden geçiriliyor. kimler vardı üniden kalma. kim nerede acaba diye... Oradan da pek bir şey çıkmazsa, lise yıllarına kadar gidiliyor. eski sevgililer zaten ilk aranacaklar listesinde...

  aynı anda birden çok kişiyle bağlantı kurulur, hemen alttan alta evlilik konuları açılır, aralarından eleme yapılarak son adaya kanca takılır ve evlenmeye ikna edilir. Eğer bu süreç hızlı işlediyse, sırf tayin isteyebilmek için resmi nikah önceden kıyılır, düğün yaza veya uygun bir tarihe bırakılır.

  demem o ki; eğer memurlardan oluşan bir arkadaş çevreniz varsa, ve kendi memleketinizde çalışıyorsanız, eskilerden birinden "naber, nasılsın ? görüşmeyeli uzun zaman oldu. Fotoğrafını gördüm çok değişmişsin" gibi bir mesaj almanız an meselesi.

  Sakın kendinizi nimet sanıp, kıçınız kalmasın ! Siz sadece tayin istemek için bir araçsınız.
  1 ... tequ