1. 1.
  --spoiler--

  1- Garson şarabı açıp, mantarı masanın üstüne koyunca bunu sakın ha alıp da koklamayın. Mantarı koklayarak şarap hakkında bir bilgi edinmeniz katiyen mümkün değildir. Yabancı ülkelerde garsonlar mantar koklayan müşterinin şaraptan anlamadığına karar verip ona Pek de iyi olmayan şaraptan vermeye yeltenebilirler.

  2- Şarabın mutlaka yukarı doğru incelen bardakla servis edilmesini sağlayın. Bu tür bardakta az miktarda şarabı hafifçe döndürdüğünüzde şarapta var olan kokular tamamiyle dışa vuracaktır. Koku şarabı anlamanın ilk adımıdır. Eğer şarap bardakta haddinden fazla miktardaysa o zaman katiyen şarabı bardakta döndürmeyi denemeyin. Olabilecek birçok güzel akşamın şarap lekeleri yüzünden daha başlamadan kötü gitmeye başladığını katiyen unutmayın.

  3- Dilin ucu şarabın tatlılığı düzeyini anlar. Dilin yanları şarabın asit düzeyini, keskinliğini kavratır size. Dilin arka tarafı ise mayhoşluğunu algılatır. Bu nedenle şaraptan ağza az miktarda alıp dilin her yanına değecek şekilde ağızda döndürülmesi gerekir. Ayrıca bir miktarını yuttuktan sonra ağzınıza hafif de hava alırsanız o zaman şarabın yeni tatlar vermeye başladığını da göreceksiniz.

  4- Bardaktaki şarabı hafifçe döndürüp bardağı ışığa ya da beyaz bir arka plana çevirin. Kırmızı şarapta açık bir renk görürseniz bu büyük ihtimalle genç bir şaraptır. Bu kural her zaman geçerli değildir, ama renk koyulaştıkça yaşı artan güçlü şaraplardan söz edebiliriz.

  * * *

  5- SERViS: Şampanyayı 4.5 ile 7 derece arasında, beyaz şarabı 7 ile 10 derece arasında kırmızıyı ise hafif kırmızılarda 10 ile 12.5, orta güçlü şaraplarda 12.5 ile 15.5, güçlü kırmızılarda ise 15.5 ile 18 derece arasında servis edin.

  6- Her şarabı açtıktan sonra onu başka şişeye koyup, havalanmasını sağlamak gerekmez. Bu işleme decanting deniyor. Eğer şarabı decant etmek gerekiyorsa hafif bir ışıkta şişenin ucunu net görecek şekilde başka şişeye boşaltmaya başlayın. Boşaltma işlemini kesintisiz yapın. Sonuna doğru gelindiğinde şişenin dibindeki tortuların öbür şişeye geçmesinden önce işlemi bitirin. Şişeye yönelik hafif ışık tortuları görmenizi sağlayacaktır. Bu işlemi yaparken kağıttan filtre de kullanabilirsiniz.

  * * *

  7- GERi GÖNDERiN : Eğer açılan şişeden hoş olmayan bir koku geliyorsa veya şarap sirke veya Sherry gibi tat veriyorsa o şarap bozulmuş demektir. Ayrıca yanlış mantarlamadan kaynaklanan mantar kokusu da şaraba yayılmış ise bu şişeyi geri göndermek için yeterli nedendir.

  * * *

  8- HANGi YEMEKLERLE: Soslu salatalarla Sauvignon blanc türü beyazı tercih edin. Şampanya ile omlet denediniz mi? Denemediyseniz mutlaka tavsiye ediyorum. Balık ile mutlaka sek beyaz tercih edin. Smoked balıklar için ise Chardonnay iyidir. Balık kırmızı şarap sosluysa o zaman da hafif kırmızı şarap tercih edin. Çok baharatlı yemeklerle şarap içmeyin. Bira için. Ancak illa da şarap içeceğim diye ısrar ediyorsanız Gewurztraminer türü tatlılık oranı yüksek bir şarabı tercih edin. Güzel bir et yemeğiyle mutlaka Cabernet Sauvignon, Zinfandel veya Syrah için.
  --spoiler--

  edit: bir serdar turgut yazısıdır.
  5 ... gezenadam
 2. 2.
  (bkz: yarra yering)
  1 ... jamal sellami
 3. 3.
  yanınızdaki insanların tipleri müsait mi diye bakmak en büyük kuraldır.
  ... julian whiteman
 4. 4.
  çorba kaşıkla.
  rakı aşkla.
  şarap aşıkla içilir.
  şaşmaz kural.
  8 ... usenmez kalem
 5. 5.
  (bkz: taktik maktik yok bam bam bam)
  1 ... flat head
 6. 6.
  Köpek öldüren içiyorsanız tek kural açarken kopan mantarı içeri ittirmektir.
  2 ... basibozuk
 7. 7.
  ikinci kadehte olay mahalline ömer hayyam gelmiyor ise şarap değil sirke içiyorsunuz demektir. Onun için şarap herkesle içilmez. Üslubu hoş, kafası derin, anarşist ruhlu ve hisli insanlar dışında masaya oturmayınız. Şarabın mezesi muhabbet, müziği ise notasız şiirdir.
  1 -1 ... el ojala
 8. 8.
  başlarım kuralına.

  ben keyif için içiyorum, keyfim ve kahyası nasıl isterse öyle...

  yok yanında bişe yenmezmişmiş, he tabe öyledir. peynir tabağı lazım bi kere.

  ben fındık fıstık olmadan hiç bi alkolü almam.

  çünkü sana ne.
  4 -2 ... he gulum he he de gitsin
 9. 9.
  Şişeyi kafana dik ve iç bu kadar.
  ... prates
 10. 10.
  Ağzınızla için.
  9 ... tango necla