1. 1.
  Bir kere şapka kanuna göre herkes şapka takmak zorunda değildir. Şapka kanunu, eğer başına bir şey takacaksan bu sadece şapka olabilir der.

  insanların o dönem hep şapka takmasının sebebi erkeklerde başlık giymenin yaygın bir adet olmasındandır. Osmanlı'da da başlık giymeden dolaşanlar hoş karşılanmazdı.

  2. mahmut'a kadar bu başlık sarık iken 2. Mahmut'tan sonra fes olmuştur. Atatürk'ten sonra ise şapka olmuştur. Olay bundan ibarettir.

  Fesin şapka kadar tepki görmemesinin sebebi şapkanın kenarları kıvrımlı olduğu sebebiyle namaz kılmaya engel olduğu ve bu nedenle dinsizlik alameti olarak görülmesidir. işte bu kadar ilkel düşünceleri vardı şapka kanunu muhaliflerinin.

  O şapkadan asıldı denilen kişiler de şapka kanunu bahane ederek devlete karşı isyan çıkartan ve insanları isyana teşvik eden kişilerdir. Yani tek suçları şapka takmamak değildir. Hiç kimse şapka takmadığı için asılmamıştır.

  Bir çarpıtma ve yalandır.
  13 -4 ... otoriter kemalizm
 2. 2.
  bırak şapkayı kıyafetimiz zaten vardı.
  ... ruzhan
 3. 3.
  ulan diyoruz anlatıyoruz kanunu gösteriyoruz yine anlamıyorlar. kanunda sabit, memur ve hizmetliler takacak diyor şapkayı. köylüyle, düz adamla alakası yok.
  1 ... borulce
 4. 4.
  yasa hâlen yürürlükte.
  ... masklavi