1. 1.
  herkesin hıncını çıkardığı kişi.
  1 ... kısmetsiz
 2. 2.
  her ortama lazım olan oğlandır.
  günah keçisinin başka versiyonudur.
  -1 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  osmanlı döneminde medreselerde dayak esaslı ders veren öğretmenler hükumdarların çocuklarına ders vermeye gittiklerinde şehzadelere sinirlenince vurdukları ve hınçlarını aldıkları diğer çocuğa verilen ad. (bkz: gariban) *
  1 ... norma
 4. 4.
  (bkz: aunt sally)
  ... apatheticfrog
 5. 5.
  argoda ezik anlamında kullanılan aşağılama kelimesi. ayrıca; 24 mart 2007 yunanistan turkiye macında yunanistan'ın kalecisi antonios nikopolidis'in düştüğü durum gibi bir örnek verirsem daha akılda kalıcı olur herhalde.
  -1 ... madrid ulku ocaklari reisi
 6. 6.
  herkesin alay ettiği,her geçenin bir kere daha ezdiği ve acınılası bir halde bulunan insanlara argoda verilen sıfat.ne kadar alakası olur bilmiyorum ama *
  ... fadetoblack
 7. 7.
  yazar oğlanı olarak sözlük formatına uyarlanabilecek söz.
  -1 ... endoplazmik1kulum
 8. 8.
  fransa'da şehzadelerin yerine dayak yiyen çocuklardır. şehzadeler ile birlikte derslere girer öğretmen sinirini onu tokatlayarak çıkarırmış. hatta şehzadelerin cinsel ihtiyaçları dahil bir çok ihtiyaçları bunlardan karşılandığı söylenir. şamar oğlanları kör ve kimsesiz çocuklardan seçilirmiş.
  -2 ... carmadon
 9. 9.
  peter hedgesin yönettiği, steve carellin başrolü üstlendiği ocak 2008 de gösterime girmiş romantik komedi tarzında olduğunu söyleyebileceğimiz izlenilesi, güzel bir filmdir.
  ... umutsuzlar parki
 10. 10.
  Whipping boy. Avrupa'da eskiden prens, saray mensubu, aristokrat çocuğu okula bir yaşıtı ile gidiyordu. Bu yaşıt öğrenci halktandı. "Asil" çocuk bir hata işlediği zaman, sopayı, dayağı onun adına halk çocuğu yiyormuş.

  Osmanlı Döneminde de Şehzadeler yerine dayak yiyen kişi olarak adlandırılmış. Yani şehzadenin bir suçu olursa, ona vurulmaz; Yerine Şamaroğluna vurulurmuş. Bir nevi günah keçisi.
  ... linka