Advertisement

 1. 1.
  antep fistigi
  halbuki antep neresi, sam neresi. vardir bunda bir is.
  ... laz pacino
 2. 2.
  doğrusu çam fıstığı olan fıstık :P
  antepteki çamlar olabilir sanırım....
  2 ... narsil
 3. 3.
  doğrusu çam fıstığı ya da aydın yöresinde kullanılan adıyla künar(ya da günar) dır..
  antep'le ve antep fıstığıyla alakası yoktur.
  irmik helvası ve zeytinyağlı dolma'nın olmazsa olmazıdır...
  ayrıca hatay'da bazı restoranlar tereyağlı humusun tereyağını kavururken bolca çam fıstığı da ekler ki... yeme de yanında yat.
  afrodizyak etkisi pas geçilmemeli...* *
  ... infantes
 4. 4.
  olmayan uydurulan fistiktir. fistik fistik tir ve antep fistigi kastedilerek cam fistigi yada sam fistigi diye birsey yoktur. fistik, antep yöresinde daha cok yetistigi icin antep fistigi ismini almistir. antepliler ( bu gruba bende dahilim) antep fistigina sam yada cam fistigi denilmesine gerecekten gicik olurlar. cünkü sen tonlarca yetistirdigin yada gördügün bir mahsule, sanki yabanci bir ülkenin temsilcileri gelmiscesine baska bir isim verilince haliyle gicik olursun.
  ... gazikentli
 5. 5.
  (bkz: çam fıstığı ile şam fıstığı arasındaki fark/#8073742)
  ... mavi44
 6. 6.
  açılmayanlarından nefret ediyorum! sabrım yok, zor şeyleri sevmiyorum..
  -1 ... seftalicekirdegi
 7. 7.
  Bizim şimdilerde Antep Fıstığı (ve hatta Siirt fıstığı falan) olarak bildiğimiz, batılıların pistacchio dediği çerezdir. Bizim çocukluğumuzda şam fıstığı çok daha yaygın kullanılırdı zira tüketimin çoğu Suriye'den karşılanırdı.

  Hatta sırf bu isim nedeniyle kuruyemişçiden -şam/antep fıstığı kastederek- çam fıstığı isteyen, kuruyemişçinin "bu hıyarda dolma yapacak göz yok olsa olsa şam fıstığı istiyordur" diye düşünerek müşterinin söylediğini değil istediğini verdiği; bu alışveriş sonrasında yıllardır sektörde olan duayen kuruyemişçi tarafından ismin doğruluğu teyit edildiğini düşünüp bu fıstıkla çam fıstığını hayatı boyunca karıştırmış, doğrusunu bir kez bile söyleyememiş yitik kuşaklar vardır.
  1 ... fiililivata
 8. 8.
  iran ve Suriye’ye özgü açık sarı-yeşil şam fıstığı (ingilizce karşılığı Pistachio iken eski iran’da pistah idi) Yakındoğu boyunca geniş çapta yetiştirilmekteydi ve MÖ sekizinci yüzyılda ağaçları Babil’in kraliyet bahçelerine dikilirdi. Taze yendiği ve Pers tatlılarında kullanıldığı gibi yemişin yağından da faydalanılırdı. Şam fıstıkları eski Roma’da leziz yiyecekler olarak yüksek fiyatlarda satılır, tatlı gibi yemeğin sonunda yenirdi. Galya’da tatlı yemişlerle eş anlamlıydı. Bu arada ingilizce tatlı anlamındaki “dessert” kelimesinin kökeni, sıradan yemiş servisinin olduğuna işaret eden “masayı temizlemek” anlamında eski Fransızca desservir fiilidir.
  ... hepinizi sevmiyorum