1. 1.
  sözlük yazarı hoşgelmiş iyi ki gelmiştir. nişanlıyımdır kendisiyle...herşeyimdir ayrıcana...

  uğruna kerem olup dağları delmeyi
  uğruna mecnun olup çölleri aşmayı
  uğruna yusuf olup zindana düşmeyi
  uğruna yol olup ona varmayı beklediğim yegane varlıktır bu dünyadaki...
  2 -4 ... brhmbl
 2. 2.
  seni seviyorum dediğim tek insan
  1 -3 ... brhmbl
 3. 3.
  takdir edilen bilgi içerikli yazılar yazan, sevilen yazar.
  yeşilbaşlıkertenkele nin nişanlısıymış, allah mesud etsin.
  bacımızdır merak etmesin
  1 ... delikanlımühendis
 4. 4.
  bak sen hele tam kadro bizim aile buraya akıyo dedirten yeni bir yazarmış... * hee valla şimdi öğrendim:) eh hayırlısı olsun hoş gelmiş ne diyelim memnuniyet olsun bari:). artık yarınlarda coluk cocuk cumbur cemaat yazar olur uludaga ...
  1 -1 ... vezir tonyukuk
 5. 5.
  Dünyanın bir çok bölgesinde dağlık ve ormanlık yerlerde tabii olarak yetişir. Serin-ılıman iklim bitkisidir. Ülkemizde de bir çok tabii cinsi bulunan şakayık orman gülü adı ile de bilinir. Nisan- haziran arası açan iri ve gösterişli çiçekleri sebebiyle bahçelerimizde eskiden beri yetiştirilir. Çok sevilen bir süs bitkisi olan şakayık özellikle uzakdoğu kültüründe önemli bir yere sahiptir. Buralarda ise 4000 yıldan beri kültürü yapılmaktadır.  Çiçekleri yalınkat veya katmerli olur. Bazıları hoş kokuludur.Zamanla kültüre alınarak çok farklı renkleri üretilmiştir. Bitki çalı ve otsu olmak üzere iki farklı türü vardır.
  Otsu şakayık sonbaharda toprak üstü kısmını kaybeder. ilkbaharda yumrulu köklerden tekrar yeşerir. Yeşilliği gür ve gösterişlidir. Yapraklar özellikle sonbaharda bronz rengine bürünür. Bitki boyu 60-100 cm. kadar uzayabilir. Özellikle katmerli çiçekliler baharda destek gerektirir.


  Yetişme özellikleri:

  Şakayık en iyi derin, iyi drenajlı ve humusça zengin topraklarda yetişir. Dikim için 45 cm. çap ve derinlikte bir çukur açılır. Çukurun dip kısmına bir miktar yanmış gübre veya kompost konur. Daha sonra yarısına kadar gübreli toprak harcı eklenir. Bitki fazla derin olmayacak şekilde dikilir. Bolca sulanır. Saksı içinde almak daha iyidir. Fidelerin arası 90 cm olmalıdır.Hafif gölge veya güneşli ortamları sever. Ancak sabah güneşi gecenin nemiyle yumuşamış tomurcuklara zarar verebilir. Bu yüzden güney veya güney-batı yönlerine doğru dikim yapılması daha iyi olur.

  Şakayık ilk dikildiği yıl fazla açmaz. Yerine tam olarak yerleşmesi 2-3 yıl sürer. Yumrular ne kedar çoğalırsa o kadar çok çiçek açacaktır.Çoğaltmak maksadı ile köklerini ayırmak uygun değildir. Aksi halde yeniden çiçek açması yıllar alabilir. Yeni bitki isteniyorsa yetişmiş olarak satın alınmalıdır.

  Yaz boyunca muntazaman sulanmalıdır. Kökünün serin ve nemli kalması için malç yapılması iyi olur. Her yıl ilkbaharda gübre verilir.
  1 -1 ... şakayık
 6. 6.
  yeşikbaşlıkertenkele nin sevgili eşi..bir ömür boyu mutlu olursunuz insallah dediğim yazar..
  -1 ... martyns
 7. 7.
  babasının, dolayısıyla da babamın zor günleri için sözlükte olan olmayan herkesten dua bekleyen, karşılığında da herkese dua eden şu sıralar en çok duaya ihtiyacı olan sözlük yazarı. allahın izni ile herşey yoluna girecek, yine eskisi gibi şen şakrak olacak demek istemekteyimdir kendisine. * *

  (bkz: dua kampanyası)
  2 ... brhmbl
 8. 8.
  nazlı bir bitki türü. Saksısını değiştirdiğinde yada köklerindeki patateslerini ayırıp çoğaltmaya başladığında küsüp 2-3 yıl açmayabilir. Gül gibi açar ama çiçeği çok kısa sürelidir.
  1 ... senil
 9. 9.
  babasina dua ettigim yazar
  -1 ... markasiz
 10. 10.
  101. ci entrymi dualarımla birlikte adının altına yazmak istediğim ve tekrardan babasına acil şifalar dilediğim yazar.
  (#360811)*
  -1 ... corapita