bugün

23.dönem manisa milletvekili.

(bkz: cumhuriyet halk partisi)
konuşmasını dinleyip:
-işte Türkiye'nin beklediği adam.
dediğim ve dikkat edilmesi gereken, büyük işler yapması beklenen milletvekilidir. çekirdeksiz üzüm konusunda da bir takım olayları mevcuttur.
6 mayıs 2009 abbas güçlü ile genç bakış adlı televizyon programında çok ciddi saçmalamış olan chp manisa milletvekilidir.

şahin mengü: biz başörtüsüne karşı değiliz, biz siyasi simge olarak kabul edilen türbana karşıyız.
(aradan zaman geçer ve öğrencilerin soruları alınır programda)

bir bayan öğrenci: sayın mengü başörtüsüne değil, türbana karşı olduklarını söyledi. peki ikisi arasındaki farkı söyleyebilir mi bize?

şahin mengü: sokaktaki kimsenin başörtüsüne karışamayız. ama kamusal alanlarda ve okullarda bunun kendi iç kuralları belirlenmiştir zaten. o bizim meselemiz değil. üniversitelerin uygulaması ile alakalı bir durum.

subjektif çıkarım: tamam doğrusun sayın vekilim lakin sen o zaman başörtüsüne nerede karşı değilsin ve türbana nerede karşısın? sokakta mı? tey tey...

subjektif başörtüsü fikri: başörtüsü kamusal alanda serbest olmasındır. isteyene bunun mantıklı açıklamasını da sayın vekil gibi "kural böyle, napalım" diyerek değil, daha düzgün dayanaklar ile yapabilirim...
e-mail adresime bir yerden ulaşıp sürekli mail yollayan manisa chp milletvekili. öyle ki, polis haftası, öğretmenler günü, tıp bayramı, hemşireler günü gibi aklınıza gelebilecek her türlü meslek kuruluşları günlerinde mail yollar. ayrıca mecliste verdiği soru önergelerini de tarafıma bizzat postalar.
kendilerine atatürkçü denen güruhun cumhuriyeti biz kurduk, biz olmasaydık şöyle şöyle olurdunuz dediğini bol bol duyarız. bu akşam itibariyle şahin mengü bir akpli ile tv.de tartışırken buna benzer bir cümle kurunca çok şaşırdım. meğer bu aynı zamanda chp söylemiymiş. başka zamanlar biz yeni bir partiyiz deyip aldıkları oyun normalliğini hatta arttığını savunan bir parti iken şimdi cumhuriyetin kuruluşuna sahip çıkıyorlar.

atatürk'ün kurduğu cumhuriyetten geride birşey bırakmayıp, inönü döneminde atatürk'ten ne iz kaldıysa sildiler ve kafalarına göre bir cumhuriyet kurdular. bunu da atatürk'e mal ederek savundular. onlara cumhuriyeti kurma, daha doğrusu atatürk'ün kurduğu cumhuriyeti değiştirmeye kim yetkili kıldı? hiç kimse... devletin ordusundan aldığı güçle bir diktatörlük kurdular. insan bu bizim kurduğumuz cumhuriyet derken biraz utanır. kurduğunuz(aslında değiştirdiğiniz) cumhuriyet 100 yıl önceki anayasaları arattırır hale gelmiş. zamanının en büyük güçlerinden olan osmanlı yerine yolsuzluk, adaletsizlik, ırkçılık ve başka bir çok kara düşüncelerin bolca yaşadığı karanlık ve geri bir ülke olmuş. bundan mı gurur duyuyorsunuz. osmanlı dönemindeki anayasa bile 1982 anayasasından daha modern yönler içeriyor. osmanlının anayasasında yargının tarafsız olması için kura ile bir çok kadı arasından yüksek yargı seçiliyor. bizde ise belirli bir ideolojik fikre sahip olanlar kendi aralarından yine kendi fikirlerine sahip arkadaşları seçiyorlar ve bu danışıklı dövüşle dış etkileşimlerden uzak bir yargı oluşuyor.

atatürk'ün kurduğu cumhuriyetin anayasasının ilk maddesi; hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyor. şimdi aynı şeyi söyleyen kaç chp'li tanıyorsunuz? şimdi ki chplilere göre hakimiyet halka; çobana, köylüye, esnafa, memura ve işçiye bırakılamayacak kadar değerlidir ve dağdaki çobanın oyunun değeri var mı tartışmalı bir meseledir...

padişah bile halkın arasına girer gerekirse mahkemelere katılır halka yardımcı olurdu. halkından kopuk bir yargı dünyanın neresinde var? sadece türkiye'de...
manisa'yla alakası olmayan manisa'nın chp milletvekili. aynı zamanda 10 milletvekili çıkaran manisa'nın tek chpli vekili.
an itibariyle ntv kanalında genç mustafa isimli eserin yazarı ve doç. ahmet kuyaş'la tartışmaktadır. ancak mutlak maglup pozisyondadır.
Bu açıklamaları çok konuşulacak chp manisa milletvekili.

--spoiler--

29 ilde yapılan önseçimde listeye giremeyen chp'li vekiller yönetime ateş püskürürken, chp manisa milletvekili şahin mengü; “her yerde alevi adaylar öne çıkarıldı, chp mezhep partisine dönüştü” dedi.

chp manisa milletvekili şahin mengü, önseçimle parti içerisindeki vatansever isimlerin tasfiye edildiğini belirterek, “parti, mezhep partisi haline getirildi. manisa'da birinci sıradaki aday dışında 9 tane alevi aday var. manisa'da 60-70 bin alevi seçmen var, 850-900 bin sünni seçmen var. chp mezhep partisi değildir” dedi. chp'nin mezhep partisi olamayacağını belirten mengü, “parti içerisinde mücadeleye devam edeceğim” diye konuştu.

--spoiler--
ergenekon davasına canla başla muhalefet eden bir chp milletvekilidir.chp'nin önseçim yapmış olduğu illerden olan manisa ilinde 6.sırada kendisine yer bulduktan sonra partiyi alevilerin ele geçirdiğini ileri sürmüştür.ergenekon davasının tutuklu sanıklarından balbay ve haberal muhtemelen aday gösterilecekken kendisi onların avukatlığını yapmasına ve siyasi hayatını onlara feda etmesine rağmen bu akşam twitterda candaş tolga ışıkın sıraladığı 27 kişilik listede yer bulamamıştır.
kendisine geçmiş olsun demek düşer bize.
Kızının aksine gerçek bir atatürkçü ve vatanseverdi.
görsel
görsel

ışıklar içinde uyusun, ruhu şad olsun.
73 yaşında vefat etmiş.

https://tr.sputniknews.co...-kaybetti-1049062891.html
Mekânı cennet olsun.
anayasanın ilk 4 maddesi değişsin diyen partiye oy veren kızın babası.
Abdullah zeydan'ın ağabeyine oy verenlere dert olmuş merhum.
Vefatının 1. yıl dönümünde saygıyla andığım vatansever atatürkçü, eski ve gerçek chp'li.