1. 1.
    bir slav, bir acem.
    siz hayırdır?

çekik gözlü yörük türkmen geldi.
    şimdi herkes sussun.

hepiniz bir gün sentez düşüncelerden uzak, saf türklerin kuracağı 3.göktürk kağanlığı önünde diz çökeceksiniz.
    ve türklüğünü saraylara, zenginliğe değişmeyecek bir kağanlık olacak. evet.

medeniyetinizi yerim sizin.
    medeniyet için arapça, farsça; medeniyet için slav gelin vesaire. öyle hüküm süreceğine bir türk gibi yıkıl daha iyi. küllerinden yeniden doğarsın.

ve türklüğün haricindeki tüm herkes bir.

ayrıca şah ismail'in nesi kürt ulan?
    3 -2 ... eylulsabahi
  2. 2.
    Şah ismail sapına kadar Türktür aksini iddia eden Kürttür. Zevceleri de türktür..
    4 -2 ... lenkeranski
  3. 3.
    modern kan analiz cihazını "geleceğe dönüş" filmindeki zaman makinasına yükleyip, şah ismail önde bu arkada , elinde kan alma enjektörü ile koşmayı hayal eden kişinin, dolu mideyle uyku arasında sayıklamasıdır.
    ... monk of monkmountain
  4. 4.
    geçen bi yazıda okumuştum eyyübinin kürtlüğü bile tartışmalı.büyük ihtimal değilmiş.
    ... deli anlamindaki de
  5. 5.
    Şah ismail osmanlıyı bitirmiş olsa bu davarlar osmanlı padişahlarının yabancı cariye almalarını konuşurlardı. Kazananı savunmak kolaydır aslanım. Ver patini bakim.
    ... yok herif
  6. 6.
    Ona bakılırsa ikinci osmanin esi akile hatun kürt kökenlidir. Tabii osmanlının soyu ikinci osmandan devam etmemiştir orası ayrı.
    ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  7. 7.
    o dönemde soyun babadan geldiği bilindiği için cariyelerin, eşlerin kökenlerine filan bakılmaz. konu kilit.
    ... sgtfrost
  8. 8.
    şah ismail´in tahtını yavuz istanbul´a getirmiştir. sultan selim han, yüzyıllar öncesinden konuya bu davranışıyla zaten cevap vermiştir.
    ... paganviodio
  9. 9.
    tarihe ilgili ateist bir liberal olarak kısmen katıldığım önerme. şah ismail'in atalarının sincarlı kürt zerrin külah (firuz şah) olduğunu söyler bazı kaynaklar.
    fakat türk müdür kürt müdür bilinmez ama, devletinin fars devleti olduğu aşikardır. ilk dönemlerinde hemen vekiller (osmanlı'daki sadrazamlar) farsları atamıştır. çünkü farsları, türkmenlerden daha güvenilir buluyorlardı. hatta buna isyan eden türkmenler bazı vekilleri öldürse de, bürokrasinin farslara geçmesine mani olamadılar. tabii bunda farsların, islam öncesi bürokrasi kültürünün de etkisi var. orduda da benzer metodlar uygulanmıştır. özellikle şah abbas dönemi tamamen farslaşmanın son noktasıdır. başkenti fars'ların en etkin olduğu isfahan'a taşıması, kurumsallaşmayı farslarla yapması gibi birçok şey görülebilir. mesela osmanlı'da devlet kademesinde devşirmeleri türkleştirme ve müslümanlaştırma politikası güdülmüştür. buyrultular, kanunnameler, fermanlar, şeri siciller türkçe yapılmıştır. hukukta bile şeri hukukun yanında orta asyadan gelen örfi hukuk kullanıldı. iskan politikalarında güvenilir gördüğü türkler kullanıldı. bunun sebebi de anadolu'nun türk beylikleri coğrafyası olması, ve kültürel olarak törelere bağlı bir geçmişi taşıyor olmalarıdır. yani milliyetçilik, türkçülük adına değil, kültür adınadır. ama safevi'de bunun tam tersini görmekteyiz, birçok kurumsallaşma farsça gerçekleşiyor. ki milliyetçilik gibi kavramların 19.yüzyıl kavramları olduğunu unutmayalım. bugün cumhurbaşkanlığı forsunda safevi'nin olmaması, safevi devleti'nin toplumsal ve kurumsal olarak fars devleti olmasından dolayıdır. kuruluşunda türkmen aşiretlerinin olması, bu gerçeği değiştirmiyor. ama bir liberal olarak önerim, bu kafatasçı tartışmaları bırakınız, güncel şeylere odaklanın. bilim, teknoloji, ilim gibi.
    persler, iran, safevi gibi konuları yerli kaynaklardan ziyade batılı kaynaklardan okumuştum ben. osmanlı'da da öyle yapıyorum. soran olursa kitap önerebilirim, ingilizceniz varsa.
    1 ... gelenek karsiti sekuler hero 2
  10. 10.
    kürtlüğün mazisi 150 yıllıktır. Kimi tarihçileri " yok efendim 11 yy bile vardır " deseler bile uydurmadır. Çünkü kürtlük dile göre şekilleniyor. Şah ismail döneminde kürtçe konuşan var mıdır ? desen kanımca yoktur. ileriki yıllarda farsçanın şivesiyle kayıp arapça ve türkçe eklenince ayrı bir grammer yapısına kavuştu. ingilizler bu durumu fark ettiklerinde doğru karta oynayıp kitaplarla, tarihle bir argüman sürmüşler. üzerine 1. dünya savaşında "kürt teali" cemiyetini kurmuş sizde buna karşı çıkarak tanımışsınız yani bu numarayı hep birlikte yemişiz.
    ... watiztiz