1. 1.
  kişiden kişiye değişmekle beraber, ortalama olarak askerliğin bitmesine birkaç ay kala yaşanan hadise. dakikaların saat, saatlerin gün gibi geldiği zamanlar.. insanın içi daralır, nah o zaman "şafak sıkıştırıyo" denir.
  2 -1 ... redwinemania
 2. 2.
  Mehmetçiğe
  "safak demiş cart curt
  şafak demiş comolokko
  ve şafağım mı kalmış a.ına koyiim" dedirten psikoz evresi.
  ... masteroff
 3. 3.
  üstdevreler genellikle ortalıkta dolaşıp bu bahane ile bir iş yapmadığından; rütbelilerden, askerliğe veda mahiyetinde bir dayak yerler.
  ... balsikeste baysungur
 4. 4.
  hele ki o son saatler geldiğinde sanki ishal olmuşsun da tuvalet bulamıyormuşsun gibi bir hal alan sıkıştırmadır. saatler geçmez. her bir dakikada bir saate bakılır. yapılacak iş bulunur ama konsantre olunamaz. ama hayatın en güzel anlarından biridir.
  2 ... devedikeni
 5. 5.
  300 günüm varken 50 günü kalmış usta askerlere imrenirdim. abi askerliği g.tten yediniz valla diye. onlarda bana bu saate kadar her türlü yersin ama bundan sonra işin zor derdi. gerçekten öyleymiş. neler yaptırmıyor o son 50 gün. 1 haftayı bitirememiştim.

  d= dede
  t= torun

  d= bu gün günlerden ne
  t= salı
  d= ne salısı a.koyum daha dün sordum o zamanda salı dediniz.
  t= yok abi sen sabahta sormuştun aynı soruyu.
  d= ben yatmaya gidiyorum.
  2 ... raper
 6. 6.
  askerliğin son günleri yaklaştığında zamanın asla geçmiyormuş gibi gelmesi,günde 50 defa saate bakılmasıyla belirti veren askerliğini yapmayanların yada daha başında olanların asla anlamayacağı ama başlarına gelince doğruymuş a.ına koim die tepki verecekleri durum.şafak 14 ama bitmiyo ordan biliyorum.
  ... africa
 7. 7.
  askerliğin son 3 günü içindeyse asker ve sevgilisi,
  şöyle konuşurlar;

  -bugünü saymazsak 2 gün var dimi aşkım?
  +evet bitanem ama bence yarını da saymayalım *
  -e o zaman bi gün var aşkım aramızda..
  +ama canımın içi şimdi saatleri sayar oldum, geçmek bilmio valla
  -üf ya en iyisi saymayalım ne gün, ne saat
  +kaç uçağıyla geliodun canım sen?
  -hani saymıcaktık aşkım..

  işte böyle sıkıştırır şafak. son günler sanki aylar gibi gelir insana. asker eşyalarını çoktan çantasına doldurmuştur. askerin sevgilisi ise nasıl karşılasam, ne giysem, ne pişirsem sevgilime diye düşünür durur bu geçmek bilmeyen zaman zarfında.
  ... şakayık
 8. 8.
  Kafanız karışıktır. Artık hayatın tam da ortasında olduğunuzu hissedersiniz. iş, güç, evlilik, çocuk, torun, tosun tombalak şeklinde devam etmesi beklenen hayat döngüsü sizin için de başlamak üzeredir artık. Bunlar kafanızdan geçerken hala birilerinden fırça yemek koyar insana. Verilen işi yapmaya gücünüz kalmaz sanki. Yüreğinizde sevgilinin sesiyle uyanırsınız uykulardan. Mekanlar dar gelir. Şafak sıkıştırdıkça daha da agresif olursunuz. Sabrınız kalmaz. Zordur.
  ... jacksparrow
 9. 9.
  dedelerin dediği zaman salyaları akıtarak gülünen, fakat iş başa düşünce gerçekten de mevcut olduğu görülen endoplazmik spektrum. Günler uzar, bir türlü şafak "doğan güneş" olmaz.
  ... dun gidecegim yarin geldim
 10. 10.
  askerliğin bitmesine son 2 hafta kala, sinir harbine neden olan durum.
  ... dalton ana