1. 1.
    ısı iletirken plastik boru kullanma saçmalığı

instagramda bu gönderiyi gördükten sonra kafam açıldı. Ulan hem sıcak suyu peteklere iletiyoruz hem de plastik boru kullanıyoruz. Maksat sıcaklık değil mi? O sıcak su zaten o yoldan gidiyor. O yoldan giderken ısı iletse fena olmaz mı?

Not : ilk defa denk geldim ve çok hoşuma gitti. Mantıklı geldi. Hali hazırda zaten varsa mazur görün.
    4 ... gethere
  2. 2.
    amaç boruları değil petekleri ısıtmak olmasın? selametle.
    2 ... ibni maymun
  3. 3.
    Eskiden plastik boru yoktu. Plastik boru şöyle iyi böyle iyi diyip onu sattılar. Şimdi de demek ki tekrar metal boru şöyle iyi böyle iyi diyip metal satacaklar. 20 - 30 sene de onu satıp sonra tekrar plastiğe dönerler.
    2 ... mahmut sezar
  4. 4.
    Aslında en mantıklı olan plastik boru kullanmaktır diye düşünüyorum. Çünkü ısıtmak için esas kullanılan araç petektir. Fakat metal boru suda fazla ısı kaybına ve daha fazla maliyete neden olabilir.

Derseniz ki boru odada olduğundan kayıp olmayacaktır diye yanılmış olursunuz. Çok büyük evlerde bir veya birkaç oda pas geçilmek istenebilir. Bu yüzden ısıyı eşit dağıtmanın veya merkezi sistemlerin haricinde mantıklı bir eylem değildir. Ayriyeten metal borunun maliyeti de cabası.
    4 ... alleyoop
  5. 5.
    nakliyat dahil metal boru ve ek sistemleri daha maliyetlidir isiyı da iletirken kaybı daha fazla olur. işçilik maliyeti de fazla olmasa da biraz daha pahalıdır.
    şunu da yazalım plastik boru ve ekleri (tam) kapalı mekanlar için idealdir.

dış mekanlarda metal boru ve ekleme sistemleri metaldir ve ısıyı daha sağlıklı iletmeleri için kauçuk,cam yünü,petrol türevi ve folyo (vb) ürünleri ile izolasyon sağlanır. bu izolasyon malzemeleri uzun ömürlü olmadığından beli süre sonra değiştirilir. dış mekanlarda sert plastikte olsa pvc kullanamazsınız çünkü hem kış ve yaz etkisi hemde içten akan sıcak su yada soğuk su yada hava plastik iç ve dıştan kısa zamanda yıpratır..basit örenek molarak apartmanların çatı oluk ve boru atık (yağmur suyu tahliye) sistemlerini verebilirim çok kalın bile olsalar en fazla 5-6 yıl içinde değiştiriliyorlar halbuki eskiden çinko bazlı yapılırdı bu oluk ve boru sistemleri asra yakın dayanırdı . mesela üsküdar'da ki üç beş kalan ahşap ev var asırlık binalar çoğunun yağmur suyu tahliye sistemleri hala duruyor, diyeceksiniz ki mesela boğazda ki yalılarda ve bazı ahşap köşkler pvc ile değiştiriyor haklısınız çünkü o malzeme ve usta yok ,bulsanız da çok pahalı .mesela titanyum -çinko alaşımlı oluk-boru sistemi yapanlar var avrupa menşeli ama eskiye nazaran onlar bile o kadar dayanaklı değil.

onun için büyük hacimli ve üflemeli ısıtmalarda sistem inşaat yapımı sonrasına bırakılır uzman firmalar bu ısıtma sistemini metal kurar ve izolasyonunu yapar . çünkü ısıtma maliyeti aynı şeklide soğutmada tabi ki epey maliyetli iştir ısı kaybı soğutma ve ısıtmada çok önemlidir.

evde ki ve kapalı mekanlarda ki ısıtma ve soğutmalar da(iklimleme) metal boru ve ek sistemleri kullanılırsa ek olarak birde boru izolasyonu (boru kılıfı) yapmanız gerekir çünkü metal kışın çabuk soğur yazın çabuk ısınır buda evin içinde bile olsa ısıtma ve soğutmada ek maliyet getirir metalin ısınması uzun sürer kapalı mekanlarda plastik bu yüzden tercih ediliyor.

olay bu.

şunu da ekleyeyim benim bu konuda ki bilgilerim 10-15 sene önce ki bilgiler beton altı bir ısı iletim sistemi yapılıyor mu artık bilemiyorum. ( plastik boru ile şap altı yerden ısıtma ayrıdır ve epey maliyetlidir onu belirteyim)
    2 -2 ... baris hemen simdi
  6. 6.
    boru metal olursa ısı kaybı daha fazla olur. Ya da olmaz. Ulan sonuçta plastikten ısı geçmiyor mu? Bu nasıl bir kafa?
    ... anambunelan