1. 1.
  kimilerine göre saçmalık, kimilerine göre mantıklı.

  ya biz bu insanlara ırkçı diyoruz, zart diyoruz, zurt diyoruzda
  amına koduğumun liselerinde tarih hocalarının hepsi resmi tarih yalakası ırkçı tipler.
  temelde bize böyle yansıttılarsa bu insanlar ne yapsın?
  2 -1 ... indieshit
 2. 2.
  doğru olan eylem.
  ... potansiyelzampara
 3. 3.
  insan bildiğinden değil bilmediğinden ırkçılık yapar, ülke yönetimi bu insanları bu kötü yola itti, ama az birşey aklını kullansalar doğru yolu bulucaklar, her ırk güzeldir.
  1 -2 ... maviyecalargozlerin
 4. 4.
  o zaman herkesin birbirini dışlaması gerekmektedir çünkü herkes ırkçıdır!

  ırkçılık ailede başlar ait olma duygusu ile gelişir. insan ait olmak zorundadır her zaman ve her daim. eğer bir ekmek kazandıysa ve o bir ekmek ailesine yetecekse o ekmeği evine götürecektir başka birine değil. bir kavgada kardeşi haksız olsa bile kardeşine vuranların kafasına kafasına vuracaktır! kardeşine vuranlarla birlikte kardeşine vurmayacaktır çünkü o kandır! ırkçılık gendir ve öldürülemez!

  yaşasın kutlu türk ırkı! benim kanım türk ve ben türk olandan yanayım!
  4 -1 ... kurtcebe noyan
 5. 5.
  yazarın da tespit ettiği gibi, devletin bir ideolojik aygıtı olarak okullarda halka "ders" niyetine ya da ders notlarının içerisine gizlenerek öğretilen bir virüs bu, ırkçılık hastalığı. bu okullardan mezun olan bir insanın, eğer bu virüsün akla zerkedilmesine müsaade etmeyecek bir siyasal çevresi yoksa, etkilenmemesine de imkan yoktur.
  ama durum böyle diye, bu hastalığa yakalananları da "masum" ya da "sistemin kurbanı" ilan edemeyiz. zira bu "yanlış bilinç" içerisindeki insanlar, başka kökenlere mensup halkları potansiyel "tehlike" olarak görürler, eylem ve söylemleriyle etraflarına kin ve nefret tohumları insanları atarlar. dolayısıyla insanlık için tehlike arzederler.

  şüphesiz bunlarla mücadele "antifaşizm"e özel bir önem verilerek yapılamaz.
  bunlara mücadele, bunların filizlenip boy vermesine müsaade eden siyasal yapıya, yani devlete egemen olan sınıfa ve onun düzenine karşı verilen iktidar mücadelesiyle de ilişkilendirilmelidir.
  -2 ... anadol
 6. 6.
  nasıl olacağı merak konusudur. böyle bir şey en fazla şiddetle olur herhalde. zaten ırkçılar, ırkçılık karşıtlarıyla fazla haşır neşir olmayacaklarına göre 'seninle arkadaşlık yapmıyorum' durumları da söz konusu değil. tabi, doğru anladığım gibi şiddet söz konusu. burada bunu(ırkçılara uygulanacak şiddeti) kim/kimler yapacak merak konusu. mesela ben sosyalist sürüngenlerin çok fazla olduğu bir üniversitede okudum, görüşlerimi bilen de biliyordu, saklama gereği de duymuyordum. hiçbir yavşakta çıkıp ufak tefek olaylar dışında ne iş diyemedi. nitekim diyemez de. hele bir sosyalist hiç diyemez.

  sonracıma ağzınızdan bırakmadığınız demokrasi kavramındaki ifade ve düşünce özgürlüğü adı verilen kavramlar da buna yasal olarak izin veriyor. misalen; anders behring breviek sömürü yanlısı 77 kişiyi uçurmak yerine 1500 sayfalık kitabını bastırtsaydı hiç bir şeyden yargılanamayacaktı.

  ama her ülkede bu mantıkta insan çıkıyor. bana karşı çıkanlar ölsün, ne yaparsam yapayım herkes beni sevsin gibi şeyler düşünenler. onlara tavsiye olarak bu yarı hümanist yarı sosyalist zırvalarından ırkçılara değil de ırkçılık karşıtı olmaktan başka bir şansı olmayanlara bahsetmesini diliyoruz. nitekim avrupa'da bu tür şeyleri eğitim seviyesi düşük hatta yer yer öyle bir seviyesi olmayan sömürgeci göçmenler yiyor. mesela daha ''bulacak'' yazmasını bile bilmeyenler gibi.

  sizler için daha da kötüsü şöyle bir yirmi yıl sonra kimin kimi dışlayacağını avrupa'da ve ülkemizde severek izleyeceğiz.
  1 -1 ... gaspirali
 7. 7.
  ırkçılıktır.
  -1 ... gobekcandir