1. 1.
  Avrupa genelinde, amerika da, türkiye de gözlenen durum. Uzak asya ve orta doğu ülkeleri zaten önceden de iç açıcı değillerdi onlardan bahsetmiyorum.

  Avrupa da ırkçı fikirler diriliyor nazi kafası uyanıyor tekrardan, pedofili ise sosyal medya aracılığıyla yaygınlaşıyor. Özellikle twitterda küçük çocukların istismarı çok bariz bir şekilde görülüyor.

  Amerika ise zaten trump ı seçerek ırkçılığın (amerikan ırkçılığı biraz farklıdır) ne tarafında durduğunu belli etti pedofili olayları ise şu pizza skandallarıyla açığa çıktı. Zaten bundan öncesinde de tonlarca çocuk pornosu mevzuları yaşanmıştı.

  Türkiye de ırkçılık suriyelilerin gelmesiyle yükselişe geçti zaten 40 küsür senedir süren bir kürt sorunu da var, pedofili konusunu ise ana haber takip eden her insan bilir.

  Dünya nedense kelimenin tam manasıyla bir bok çukuruna dönüyor, bunun sebebi bence insanların cahil olması.

  Açıkçası çok düşünmeme rağmen mantıklı bir çözüm bulamıyorum global çapta bir sorunun önünü almak bence imkansıza yakındır.

  Yapacak pek de bir şey yok gibi artık.
  2 -1 ... id est
 2. 2.
  Irkçılık süregelen birşeydir bu avrupada orta asyada çoğu bölgede kendini tekrarlamıştır ve tarih tekerrürden ibarettir.
  Amerika yine eskiye nazaran biraz daha iyi, eskiden siyahi okullar bile ayrıydı.
  Siyahi bi çocukla beyaz bi çocuğun yanyana gelmesi neredeyse imkansızdı.
  Irkçılık bana göre hala ısrarla var, bugün israile baktığımızda yahudiler kendilerinden başkalarına kolay kolay insan gözüyle bakmazlar. Almanlar başka bi alemde ruslar te farklı birşey zaten.
  Bugün memleketimizde, ülkemizde bile var bu ırkçılık bunun kimse aksini idda edemez.
  insanlığın geninde var bu ve asla bitmez cahillikle pek alakası olduğuna inanmıyorum yahudiler almanlar ne kadar cahil mesala bi sorgulamak lazım.
  Ama siz yinede insanlığı tercih edin, iyiliği tercih edin dünya çekiliyorsa bu iyi insanlar yüzünden çekiliyor.
  Tek ırkçılığımız bu olsun. iyi, kötü.
  1 ... tomsaywer