1. 1.
  daha doğrusu bir feodalite belirtisidir. türk, kürt, alman, ingiliz diye bir şey yoktur. bu hastalıktan arınmış ya da henüz arınamamış insan-toplumlar vardır. kapitalizm aynı zamanda metropol demektir. metropol hayatında da bu tip ayrımcılığın işlevi olmaz.

  bu demek değildir ki metropolün göbeğinde halen feodal takıntılardan kurtulamamış insanlar olamaz ya da tam tersi taşra da yaşadığı halde feodaliteyle bağlarını çoktan koparıp atmış insan olamaz. pek ala mümkün.

  ayrıca bu mantıkla biz türkiye olarak tüm komşularımızdan hatta yunanistan, rusya ve balkanlar dahil feodaliteyi aşma noktasında çok daha ileriyiz.

  son bir not. kürt sorunu da aslında bir feodalite sorunudur. apo diye biri çıkıyor aşiretçiliği ve ağalığı batılı makyajla parlatıp, yeniden kürt halkına pazarlıyor. bu hevaller çok komik.
  -4 ... tea man
 2. 2.
  zaten şu dünyada bir ırkçılardan bir de kürtlerden haz edemedim.

  doğru tespit.
  3 ... forza antalyaspor
 3. 3.
  ırkçılık bir ruh hastalığıdır. uzak durun ırkçılardan.
  2 ... selia
 4. 4.
  feodal dönemde ırk kavramı mı vardı avrupa'da sığır?
  1 -2 ... sadaeke
 5. 5.
  yine bir mal çıkmış ırkçılığın miladını fransız devrimine bağlamış. evet, feodal dönemde ırkçılık olmazmış. ırkçılığın miladı ulus devletlerle başlamış. bu kadar ezberci bu kadar klon olmayın. bilüm bilüm diye sayıklamakla bilümsel olunmuyor.

  peki o günden önceki savaşlar ne için oluyordu? kralların keyfi için mi? aristokrasi de bir tür ırkçılıktır. mikro ama en koyusundan. ulus devletlerle birlikte sadece çerçevesi değişti. tarihte hiç bir şey bir anda ortaya çıkmadığı gibi bir anda da ortadan kaybolmaz.

  hatta şu anda bile kabuk değiştirerek sözde özgürlükçüler eliyle yeniden hortlatılıyor. neo ırkçılık, dijital ırkçılık. örnekleri de sözlükte bol miktarda mevcut. herkese troll diyorlar ama troll ün hası kendileri.
  ... tea man
 6. 6.
  tek başına abd tarihi bile buna örnektir.

  güneyi, tarıma dayalı, feodal ve ırkçıdır. kuzeyi ise sanayici, kalkınmacı ve güneye göre çok daha ırkçılık karşıtıdır. bu karşıtlık sadece sevgi kelebekliğiyle açıklanmamalı. bu daha farklı bir dinamiğe inanç ve ona yapılan yatırımdır.
  ... tea man