1. 1.
  ırak etnik yapı haritası

  Komşu ülke Irak’ta etnik yapı Araplar, Kürtler, Türkmenler, Keldaniler, Ermeniler ve Asurlular’dan oluşur. Tabi ki bunları çoğaltabiliriz ancak büyük kısmını bu etnik kimlikler oluşturuyor. Haritada Araplar Şii ve Sünni olarak ayrılırken; Kürtler Şii, Sünni ve Yezidi ayrımı yapılmadan bir olarak gösterilmiş, Türkmenler de tıpkı Kürtler gibi Şii ve Sünni ayrımı yapılmadan resmedilmiştir.

  Irak’ta nüfusun %21’ini Kürtler oluştururken, en büyük çoğunluğu Şii Araplar oluşturmaktadır.
  4 -1 ... benimhalaumudumvar
 2. 2.
  büyük çoğunluğunu şii araplar oluşturuyor ama bizim ülkenin medyasına göre orada çoğunluk sünni hatta çoğunluğu kürt ve oraya şiiler girerek düzenini onlar bozdu normalde hep sünniydi.

  güzel bir medya maymunluğunun ve ülkedeki insanların görüşünün yanlış olduğu da bu rakamlarla gösterilmiş.

  Amerika maalesef ki arap coğrafyasında sünni kesimi kışkırtarak terör örgütü yapılanması yapmaya çalışıyor. bunu neden yapıyor? Tabi ki şiilerden iran sebebiyle destek alamayacağını bilerek sünnileri çatıştırma haline getiriyor gerek Suriye gerekse Irakta gerekse ortadoğuda Arapları kışkırtarak.

  Barzaniyi Amerika o kadar destekledi, sonra ne oldu yeri geldi bir köşeye attı ardından barzanici kürtler de ABD abimiz ne yapıyor diye şaşırdı. yani işin özü şu ki bizim medyamız da mis gibi yiyor bu şii sünni çatışması olayını. abd ortadoğuda çok güzel bu iki mezhebi kullanıyor.
  2 -2 ... keyf kahyasi
 3. 3.
  ahahaha. iran fanları yine mezhebi nüanslarla değerlendirme yaptıkları harita.

  paradigma şu mu yani: "abd sünnileri kışkırttı, işgal etti, yani abd-sünni işbirliği ile ırak böyle oldu"

  hangi ırak bu, atasözlerinde geçen ırak mı?

  abd işgaline ırak'ta kim destek verdi? kim direnişe katılmadı? kuzey ve güney ırak değil miydi? yani barzani-talabi aşiretleri ve ali sistani müridleri. ortadoğu'nun en elit birliği diye söylenen bir ordu 1 ayda yıkıldı. abd ne yaptı? baas rejimini yıkınca, kendilerine yardım eden bu iki gruba ülkeyi hediye etti. cumhurbaşkanı kuzeyden, başbakan güneyden seçiliyor. bakın geçen aylarda "bize de atatürk lazım" dedi diye türkiye'de çok övülen ıraklı şii din adamı iyad cemaleddin 2006'daki röportajında ne diyor,

  --spoiler--
  NPQ: There is growing pressure among the U.S. public to withdraw troops from Iraq. Do you see that happening anytime before President Bush leaves office?

  Jamaleddine: No. The US troops will have to be in Iraq beyond the Bush presidency until the Iraqi national army is fully established and becomes effective. For the US to leave before that would lead to total anarchy. They still are the key to even the minimal equilibrium that exists today.
  --spoiler--

  yani amerika, orada güvenliğin ve dengenin anahtarıymış. abd'nin ırak'ta kalması önemliymiş. yoksa anarşi olurmuş. bu adam bir kanaat önderi dini önder. milyonlarca destekçisi var ırak'ta. aynı adamın başka tarihlerde de benzer röportajları var abd işgalini olumlayan.

  ırak'ın demografik yapısında çoğunluk zaten her zaman şiilerdeydi. suriye'de ise sünnilerdeydi. fakat 1960'lardaki darbelerde amerika, ırak'ta sünni askeri diktatörlük, suriye'de şii askeri diktatörlük tahsis etti. sebebi de halklara karşı yeri gelince demir yumruk indirmekten gözetmemek. basra'daki saddam'ın katliamları, hama'daki hafız'ın katliamları bunlara örnektir. bu ülkelerdeki temel problemler de tamamen mezhep geriliminden kaynaklıdır. o yüzden bu ülkeleri değerlendirirken kendi radikal inançlarınıza göre yorumlarsanız hem yanılır yanıltırsınız, hem zararlı bir bakış açısına sahip olmuş olursunuz. yani amerika ırak'ta, ırak hizbullah'ına silahlar eğitimler verirken görmezden gelip, suriye-lübnan'da "amerika'ya karşı savaşıyorlar" safsatası, ya da öbür kesim için, abd el kaide'ye destek verdiği açıkken "el kaide abd'ye karşı savaşıyor" safsataları ile radikalleri kendi inançlarınıza göre değerlendirirseniz bir yere varamazsınız.

  gelin hepiniz ateist olun kurtulun bu dertlerden. *
  ... daikokuten
 4. 4.
  saddam ve hafız'ın ortak noktaları amerikancı olmaları değil baasçı olmalarıdır.

  ayrıca her ikisi de mezhep siyaseti güden insanlar değildi.

  kaldı ki baas hareketinde mezhepçiliğe yer yoktur.

  ıraklı şiilerin amerika'ya karşı saddam'a destek vermemeleri, yıllardır süregelen iran işgali çabaları yüzündendir.

  kürtlerin de neden destek vermediği ortada zaten. adam koyun keser gibi kürt kesiyordu.

  neyse;

  ayrıca bunda kuduracak bir şey yok. onlarca yıldır sünniler amerika'nın şiiler de iran ve dolayısıyla rusya'nın güdümünde.

  ben henüz tam bağımsız bir şii - sünni devlet görmedim.
  2 ... lucius vorenuss
 5. 5.
  ingilizlerin zamanında bilerek yaptığıdır. o nedenle osmanlıdan sonra ortdaoğuda barış sağlanamıyor.
  1 ... tenete