1. 1.
  en bi hoş kokulu ağaçtır. yağmurdan sonra kokusu enfestir. ileride eğer bahçeli bir evim olursa salkım söğütle birlikte ilk dikilecek ağaçtır. tam da yatak odasının penceresinin yanına.
  yağmurun ertesindeki geç bahar sabahında camları açıp, misgibi ıhlamur tazeliğin genze çekmek. sonra yatakta uyuyan hanımefendiye dönüp, "uykucu seni hadi kalk, bugün torunlar gelecek" diyebilmek. bir ömür yaşamanın yaşlanmanın hoşnutluğu...
  ah ıhlamur...
  ... karga
 2. 2.
  Botanikten çok Romantiklerin ilgi alanına giren, şiir,roman, öykü gibi edebiyat türlerinde karşınıza çıkma ihtimali yolda yürürken çıkmasından daha yüksek olan ağaç türü. Hamur kağıtlarla olan samimiyeti yüzünden diğer ağaçlarla en haşır neşir olan ağaç denilebilir.
  ... evey
 3. 3.
  vüs'at o. bener'in 1963 tdk tiyatro armağanını alan oyunu.
  ... ıslak mayolu adam
 4. 4.
  eskiden orta avrupa'da köy mahkemeleri genellikle burada, ıhlamur ağaçlarının altında kurulurdu. bu sebepten ötürü mahkeme ağacı olarakta bilinmekte.
  1 ... siyahdalya
 5. 5.
  gitar yapımında kullanılan ağaç türlerinden biridir. oldukça yumuşak yüzeyler yaratır öyle ki tırnağınızla üzerinde çizikler oluşturabilirsiniz. genelde elektro gitar yapımında kullanılmaktadır. örneğin; steve vai nin kullandığı gitarların özellikle klavye kısmında bu ağaç türünden bulunmaktadır.
  2 ... healing potion
 6. 6.
  lat. tilia tomentosa.

  kırk metreye kadar boylanabilen, kazık köklü ağaçlardır. yaprak döker. güneşli alanları sever.
  haziran sonu gibi çiçek açar. çiçekleri kokuludur, birçok hastalığa iyi gelir. sonbahar renklenmesi yapar. yapraklarını dökerken altın sarısı olur. hızlı büyür.
  3 ... mystic queen
 7. 7.
  gitar yapımında kullanılan ağaçlardan biridir. ibanez çoğu modelinin gövdesini bu ağaçtan yapar. steve vai'nin jem modelinde de aynı şekilde. gövdesi ıhlamur ağacı, sapı akçaağaç, klavyesi gül ağacıdır. fakat ağacın dokusu, damarları kızılağaç ya da dışbudak kadar güzel olmadığından üzerine boya atılmıycak gitarlarda tercih edilmez. bildiğin keresteye benzer gitar. ancak ton ağacıdır. vigier, suhr gibi butik üretim yapıp gitarları 4-5 bin dolar eden firmalar dahi kullanır bu ağacı gitarlarında.
  -1 ... em vv wr
 8. 8.
  Belediye başkanı olsam şehrin dörtbir yanına Ihlamur ağacı dikerim, o ne kadar güzel bir kokudur öyle.
  2 ... billyhalleck
 9. 9.
  Edebiyat agacidir.

  En sevdigim agactir. Ihlamur agacinin yapraklari bir tek bende mi sevisme durtusu uyandiriyor?
  ... immm sey
 10. 10.
  kokusu üç aylık yoldan hissedilen her derde deva bir bitkidir.
  ... kartalbey